Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uz je to tu

(Hanka, 9. 11. 2007 17:45)

Ahoj Jani psala jsem ti25.9. jsem a ty jsi odpovedela a ted mam jiny problem. Toto utery me cekaji otisky a hned 28.11 jdu na nandani prosiim popis jak to probihalo u tech otisku a co nejpodrobnjeiddik

Jeeeee

(Jennys, 3. 11. 2007 14:20)

Týjo musím tě opravdu pochválit, konečne jsem narazila na stránku, ve který se o rovnátkách dozvím hodně. Na fixní mám jít totiž za dva měsíce a já vůbec nevěděla jak to probíhá a konečně jsem to viděla i na videu, opravdu, musím pochválit i tvůj blog, je super, jen tak dál

dodatek:)

(Janča, 1. 11. 2007 12:05)

ještě podotýkám, že ceny jsou za obě čelisti - horní i dolní:) pa pa

Re:

(Janča, 1. 11. 2007 12:03)

ahoj Susanne, no jak si můžeš přečíst ve článku tady nad komentáři, tak jsem za keramická musela dát o tři tisíce vyšší zálohu (tozn. platila jsem zálohu 10.000,- místo původních plánovaných 7.000,-) Samozřejmě se mi pak zvýší i náklady (doplatek) na konci léčby (s kovovými bych na konci doplácela cca 3000,-, s keramickými to asi bude o ždibec víc), protože když ti upadne zámeček, je to samozřejmě dražší atd.. Každopádně v každé ortodontické ordinaci je to jiné s tím placením a dokonce i s cenami. Určitě se na to zeptej spíše ortodontisty, ke kterému chodíš (budeš chodit). Ahojky.

keramická rovnátka

(Susanne, 28. 10. 2007 19:11)

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kolik tě ty rovnátka stály a jaký je vlastně cenový rozdíl mezi keramickými a kovovými rovnátky. Tak jestli mi odpovíš, budu moc ráda. Rozhoduju se mezi nima a chci znát všechny pro a proti. Díky

Rovnátka

(Gabbi, 23. 10. 2007 13:58)

Zkusím dekuju moc!8))))

Re:

(Janča, 23. 10. 2007 11:15)

jo tak s těmi vyndavacími jsem na tom v dětství byla stejně jako ty... ae stejně mám pocit, že mi víc uškodily než pomohly... Léčila jsem s nimi jen předkus, zuby jsem měla ukázkově rovné... no a v osmnácti letech se začaly křivit:/ Myslím, že jsem nějaký tipy psala na stránky, ale mě se osvědčila mastička Mundisal. Stojí to okolo stovky a když si jí vmasíruješ na bolavý místo, tak to na několik hodin přestane bolet. Nebo kloktej řepíkový čaj, hodně silný... ale to ti tak rychle jako ta mastička nepomůže...:/

Rovnátka

(Gabbi, 22. 10. 2007 11:09)

Janča: aha mela si je kvuli predkusu!Ted sem si to precetla!8))Pises to tam co to vlastne je ta nakusna desticka(v menu:O ME)!Mno tak nefadi!8)))Ted uz to vim!A Janco nevis co je dobre na ty podrazdene dasne?Koupila jsem si jednu mast,ktera je primo na osetreni dasni podrazděných od fixnich aparatu ale vubec mi to nepomaha!8(((

Rovnátka

(Gabbi, 22. 10. 2007 9:27)

Aha tak to si uz dokazu predstavit jak vypada ta nakusna desticka, pac sem vyndavaci rovnatka kdysi mela!Bylo mi tak 10 let!Nosila sem je jen na noc ale vis jak to je!To jednou nosich po druhe nee!A postupen casu sem se na to vykaslala uplne!A ted toho lituju!Uz tenkrat mi chteli dat fixni rovnatka!Ale to sem byla malej palicak...takze az ve 21 letech sem se uracila umoudrit!Pozde ale preci!8)Hele a proc si mela tu nakusni desticku...neni to kvuli tomu, aby sis nezkousavala ty dolni rovnatka?To asi neee ne!8))Ja jenom az mi budou nasazovat ty dolni rovnatka jestli me ceka ta desticka taky!8)doufam ze uz mi nic na patro cpat nebudou!

Re:

(Janča, 19. 10. 2007 15:29)

Přesně tak... tolik jsem se těšila, až mi destičku sundají a teď tohle :) Jo, ty tam máš oblouk a já měla přes celé horní patro destičku (nevím jak to popsat, je to jako vyndavací rovnátka, jestli jsi někdy viděla, jak vypadají, akorát, že narozdíl od těch sundavacích rovnátek to nejde vyndat:)) Taky mi vadila jen ta destička, ony ty rovnátka (zámečky + drátek) samy o sobě jsou celkem bez problémů.. O tom drátku jsem slyšela, prý je to velmi nepříjemné no... Tak snad to nějak přetrpíme!:) Pak budem mít krásný zoubkyyy...:)

Re:

(Gabbi, 19. 10. 2007 14:55)

Jedno neprijemne ti sundaji a nasadi zas neco jineho cooo?A co je to vlastne ta nákusná desticka?Takze ty nemas takovej kovovej oblouk prez patro!Ale je to asi neco podobneho nee!Protoze diky tomu nemuzu ani jist a slapu si na jazyk jak se rika!8)))Jdu na kontrolu za 3 mesice tak doufam ze mi to taky sundaji!Kdybych tam nemala ten drat tak je to v pohode!Taky sem zvedava co si na me priste vymysli!8))))

Rovnátka

(Gabbi, 18. 10. 2007 7:57)

Mno tak uz mam od vcerejska nasazene rovnatka!A prvni dojem?Mozna trochu sok ale cim dal tim vic sem rada,ze sem do toho sla!Jen teda mam hrozne odrenou pusu..to se musi nechat!A nejvic co me na tech rovnatkach stve je ten kovovy oblouk na hornim patre!Je to dost neprijemne!Mam od toho odrenej celej jazyk..a nemuzu skoro vubec polikat jak to dre jazyk.Takze ted nastane asi tekuta strava protoze pri predstave ze mam neco kousat, tak bych se asi zblaznila bolesti!Ale to sou ty zacatky!Joo a jeste me hodne drou ty kovove krouzky na sestkach..snäzim se na to davat ten vosk ale moc nedrzi takze si koupim ten silikon pry je o hodne lepsi a vic drzi!8)No a co bych jeste mohla k tomu napsat!Jinak mi jsou bohuzel videt!Muj horni uzky ret se holt neprizpusobil, takze mi sou videt krasne kovove zamecky na jednickach a samozrejme kdyz se zasmeju tak cely muj usmev je kovoveho vzhledu!8)))Ale musi se nechat,ze sem strasne stastna, ze sem do toho sla!Uz za ten jeden den je poznat,ze zoubky sou v pohybu!Tam kde sem se mezi zuby dostala jen zubni niti, muzu pouzit mezizubni kartacek!Coz je pro me snadnejsi!8)Jinak samotne nasazovani neni nic neprijemneho..mozna jen chut a neprijemny zapach lepidla s kombinaci cementu!8)Ale i to se da!Takze vsem boudoucim kovovym usmevum "VZHURU DO TOHO"...vysledek bude stat kazdopadne za to!8)))

Re:

(Janča, 17. 10. 2007 9:39)

No obecně je moc nedoporučují, protože keramické zámečky se prý více odlepují, než klasické kovové. Jinak si myslím, že je to tvá volba (pokud jsi alergik, nebo děláš povolání, při kterém je kovový úsměv nežádoucí, tak jsou vhodnější ty keramické zámky)

Rovnátka

(Andy, 16. 10. 2007 18:02)

Ahoj, nevíš, při kterých situacích nedoporučují ty keramická rovnátka? Děkuji za odpověď.

Re:

(Janča, 15. 10. 2007 21:59)

jo, je to normální... Já mám ten pocit občas taky, jakoby se mi zoubky hýbaly.. To je dobře, aspoň víš, že se něco děje..:)

Re:

(Gabbi, 15. 10. 2007 14:14)

Joo a nevim mam docela strach dneska sem totiz zjistila ze se mi kejvou dva zuby!Nevim jestli je to tlakem tech separacnich gumicek nebo cim!Je jasne ze na ty zuby se vytvari tlak a ten zpusobuje ze se zuby zacnnou v puse posouvat ale nevim jeslti k tomu patri i to, ze se jakoby ty zuby uvolni nebo nevim jak to popsat!Doufam ze mi jeste nevypadnou!Je to normalni?

díky moc za odpoved

(Gabbi, 15. 10. 2007 9:12)

Janča: Moc ti dekuju za odpoved!I kdyz budu mit ty kovove!8(Noo joo co se da delat!Hlavni je aby to splnilo svuj ucel!8)Uz jen dnesek a zitrek a ve stredu me to ceka!8)Kazdopadne pak napisu!8)sem zvedava jakej bude muj prvni dojem!8)Noo jo pro krasu se musi trpet 8))Jinak do tech barevnych gumicek se moc poustet nechci!Asi taky zkusim svetle ruzovou nebo bilou!8)Jeste napisam!A moc ti dekuju!8)))

Re:

(Janča, 13. 10. 2007 14:22)

Jo jinak ještě k tomu žloutnutí rovnátek - keramická (co mám já) nežloutnou, ale plastová průhledná prý ano.

Re:

(Janča , 13. 10. 2007 11:14)

ahoj Gabbi, podle mě by sis mohla vybrat ještě teď, to mi připadá divné, ale jdi do těch klasických kovových. Já mám tyhle jen kvůli mé alergii. Je pravda, že jsou méně vidět, ale vidět jsou, tudíž mi přijde nastejno, jaká rovnátka máš. Tak i tak jsou vidět:) Nevím, jestli to tedy není už zbytečné, ale odpovím i na co ses mě ptala: rovnátka nežloutnou, pouze drátek (pokud by ti dali bílý) trochu zežloutne a také průhledné gumičky žloutnou a to pak dělá dojem i žlutých zámečků. Já si nechávám dávat sv. růžové gumičky, ty nežloutnou a nejsou tak výrazné. Ty, pokud budeš mít ta klasická kovová, si můžeš nechat dát i ty výrazné barvičky, což je super, ne? S těmi skvrnami mám stejný strach jako ty, holt se musí zoubky pečlivě a po každém jídle čistit. Ale jsou lidé, kteří na to kašlou a skvrny po sundání rovnátek nemají a naopak jsou i lidé, kteří čistí pečlivě a přesto mají po sundání skvrny :( Je to takové ošemetné, musíme doufat:) Ale myslím si, že skvrny v nejhorším případě spraví profi vybělení zoubků. Tak ti přeji hodně štěstíčka a co nejméně bolesti v prvních dnech. Určitě se ozvi, jak jsi na tom:) Ahojda J.

.......................

(Gabbi, 11. 10. 2007 7:25)

Tak uz mam nasazene gumicky!Vubec to nebolelo!Je to otazka 2 min!Akorat vecer je citit vetsi tlak na zuby!Ale zadna nesnesitelna bolest to opravdu neeni!8)Jinak uz je pozde!Ortodontista mi rek, ze ted uz si vybirat nemuzu a ze jsou lepsi kovove!Tak se holt s tim musim smirit!8(No jo ty 2 roky snad nak zkousnu!8)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »