Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ještě pro Káťu:

(Janča, 27. 1. 2008 14:53)

Myslím si, že ikdyž nebyla potřeba měnit ti drátek, že sis mohla říct, že chceš jiné gumičky, měli by ti je vyměnit, když by jsi chtěla..

Re::)

(Janča, 27. 1. 2008 14:51)

Gabbi: tak si představ, že se mi taky udělaly další skvrnky! Na spodních dvou zubech...:(( To už asi budou opravdu taky ty pigmentové, žádné vyhojené kazy.. Jinak to jde dolů, jdou dolů pigmentové skvrnky i ty vyhojené kazy. Pigmentové skvrnky by ti mohl odstranit rovnou ortodontista (alespoň ten můj se na to minule chystal, že mi to odstraní, než zjistil, že jde o vyhojený kaz) a ty vyhojené kazy prý umí odstranit klasický zubař.. Já se toho taky moc bojim, jak ty zuby budou vypadat, až se zámečky sundají..., asi začnu už pomalu šetřit na hodně kvalitní vybělení zubů:) Neboj, snad se s tím vždycky dá něco dělat..., teda aspoň doufám, i kvůli sobě...:/
Káťa: to se vůbec neboj, to je úplně normální, mám rovnátka od června a gumičky mi měnili asi třikrát a drátek dvakrát.. Jé tak už nemáš desku, to je super, co? Najednou v pusině tolik místa:) Jinak se mám dobře, díky za optání:) Co ty?
Mějte se hezky a pěkný zbytek neděle. Ahojda. J.

první utahování

(Káťa, 25. 1. 2008 10:44)

Ahoj Jani. Tak jsem dneska byla na prvním utahování, ale vlastně to utahování vůbec nebylo. Těšila jsem se, že mi dají nový drátek a nové gumičky, že si změním barvičky a ono nic. Jediný pozitivní bylo, že mi sundal nákusnou destičku:)Ale měla si pravdu, šišlám bez ní snad ještě hůř než když jsem jí měla:))))To je děs, jak to, že mi nevyměnil drátek? Tobě ho mění pokaždý? A říkal, že mi bude muset vytrhnout zub, auauau, já nechci:(Jak pak se máš?

...

(Gabbi, 24. 1. 2008 9:16)

Janco dela mi to docela starosti!Vsimam si, ze mam ty skrvny na zubech cim dal ti vic!A ze se mi to zacina delat na dalsich!Asi jak si uz psala to nejsou kazy ale ty pigmentove skrvnky!Cistim si zuby porat ale nemuzu se toho proste zbavit!Mam strach jestli to neni naka reakce na ten kov nebo tak!Ty si rikala ze to jde dolu?Jen mam cim dal tim vetsi strach az budou zamecky dole, ze mi opravdu zustanou jak pigmen. skrvny tak i ty bily!A ta predstava me opravdu nenechava klidnou!

jo super

(kikina, 18. 1. 2008 17:44)

mam taky rovnatka a moje sestricka je dokonce chce taky nuze si je njak vyrobit

Re: :)

(Janča, 15. 1. 2008 11:51)

Káťa: děkuji
Gabbi: taky se hrozně těším, až mi je sundají a taky vidím velký rozdíl..Sice jen na horních, ale o ty mi hlavně šlo, tak v pohodě. A s tou destičkou je to super, opravdu jsem ti jí nepřála:))
Mějte se pěkně, pá J.

...

(Gabbi, 14. 1. 2008 9:30)

Janča:hehe jen k tomu ortondontistovi...on nemluvi zas az tak spatne cesky ale je mu hur rozumet!A kdyz zacne mluvit tak je opravdu vtipnej!8)Jinak sestricku ma nastesti Cesku!8)Noo me taky rekli, ze bych ty horni mohla mit tak rok!Tak sem zvedava a jak ty rikas u tech dolnich je mi jedno jak dlouho budu mit rovnatka...protoze ty se mi budou rovnat urcite o hodne dyl!Strasne se tesim na ten den, kdy mi je sundaji!Uz ted je to velky rozdil...a kdyz mi ukazoval moje otisky tak bych moje zuby ani nepoznala!

.......

(Gabbi, 14. 1. 2008 9:13)

TAk prvni utahovani rovnatek mam za sebou...menil mi ten hlavni drat a misto gumicek mam opet jen dratky!8(((Jinak zoubky moc nebolely...mozna trochu ten den a den pote.Ale nic hroznyho.A dnes uz to ani necitim!Ale z ceho mam radost, ze nedostanu nakusnou desticku!Ptala jsem se na ni, protoze v dubnu mi uz budou nasazovat i na dolni.Nastesti se mi zuby dobre srovnaly a oblouk je dost siroky.Takze to sem moc rada.Jen jediny co pozoruju ze mam cim dal tim vetsi mezery mezi zubama!8))))

pro JančU

(Káťa, 11. 1. 2008 15:01)

No vidíš to, za chvíli už nebude vidět vůbec:)Já právě taky nevím co je to zač ani jak to popsat, zeptám se na to zubaře, ten snad bude vědět o co jde.Akorát si mě vylekala s těma vyhojenýma kazama:)Je to hrozný, pořád pozoruju jaký zub se hnul, jestli už je mám rovnější, jestli nemám zarudlý dásně...hrůza:))))
Když ho dobře vychováš tak by tě na vodítku tahat neměl, ten babičky mě jednou táhnul tak, že jsem za ním skoro letěla vzduchem:))))Ale když ho člověk vycvičí tak takovej zbrklej nebude. Tak hodně štěstí při cvičení a plno pěknejch zážitků se štěňátkem:)měj se fajn.papa

Re:

(Janča, 11. 1. 2008 12:11)

Tak se mi mezera mezi jedničkama zmenšuje a skvrnka je vidět méně. Myslím, že až budou zoubky úplně u sebe, že by neměla jít vidět vůbec. snad :) Ty tečky co popisuješ... vůbec nevím co si pod tím mám představit, nebo o co jde. A ty dásně to ti také nevím. Ta moje skvrnka je taková nahnědlá, není to tečka, je to skvrna... To je hrozný co, nikdy dřív jsem si zuby tak nepozorovala :D
Jinak s tím psem to chápu, asi to není moc dobré, když jsou lidi starší, protože ten pes je fakticky hodně aktivní. Snad si ho dobře vychováme, abych za ním na vodítku nelítala spíš já:))) Měj se hezky, ahojda

Jani:

(Káťa, 10. 1. 2008 13:32)

aha,já jsem si toho článku vůbec nevšimla:)teď už vím, proč jste s gábi řešily ty skvrnky:D S tou skvrnkou je to blbý, ale snad se zase schová až budeš mít přední zoubky u sebe bez mezery.Já mám taky takový podivný skvrnky na zubech, ale spíš jsou to takové tečky tmavé a vypadají jako zubní kámen, jakože je cejtím na dotek. Je to něco podobného co máš ty? A taky mám někde mezi zubama jakoby ztmavlou dáseň,takovou "černou díru". Bojím se, abych neměla nějaký kaz, nikdy jsem žádný neměla tak to nepoznám. K tomu štěňátku, když bylo malé tak bylo k zulíbání, ale teď už je to skoro dospělá fenka a musím říct, že už to není taková sranda, teda hlavné pro babičku a dědu, už jsou starý a ona s nima dovádí jak s dětma. Je velká jak slon a protože je zvyklá být v bytě s lidma tak vždycky když v kuchyni projde pod stolem ho nadzvedne jako Maxipes fík a když skočí babičce na klín a chce se mazlit tak jí málem udupe:D Ale i tak je to skvělá rasa a hrozně hodná a má ráda lidi.

Re:

(Janča, 10. 1. 2008 12:09)

Gabbi: já o tom vybělení uvažuju tak i tak, když už budu mít ty zoubky rovný, tak ať jsou i krásně bílý.., ne?:) Aha, Arab, tak to máš blbý. A tam není nějaká sestřička, co umí dobře česky?:)
jj, od června 2007. Řekli mi rok, jenomže se mi to prodlouží, protože už skoro čtyři měsíce nemam vůbec spodní zámky. Ale to už mi nevadí, to není vidět, hlavní jsou ty horní, ty spodní si pak klidně "odnosim" bez problémů a nevadí mi, že se to protáhne:)
Káťa: fakt? No já jsem jen zvědavá, jak mi bude připadat nádhernej, až bude v dospělosti vážit víc kilo než já:)) Ale jsou to krásní psi. Jinak jak jsem dopadla jsem už psala do článku (viz hore:))) Ahojda, mějte se pěkně. J.

Jani:

(Káťa, 9. 1. 2008 12:55)

Jéé, labradora má moje babička, asi rok a je to fakt nádhernej pejsek, a co potom šťěňátko:)Tak to ti přeju hodně štěstí na kontrole, ať ti tam nedávají nějaký nepříjemný věcičky a pak teda napiš jak si dopadla:)Já jdu na kontrolu 25. ledna tak jsem na to zvědavá, asi mi budou brousit zuby, tak se toho bojím:( Měj se krásně.papa

.....

(Gabbi, 9. 1. 2008 12:29)


Spletla jsem si termin jdu az v patek na utahovani!Tak uvidim..jen je problem ze s mym ortodontistou si moc nepokecam hehe...protoze je to Arab.Jako cesky umi jen mluvi trochu hur!Byla sem v pondeli u zubare ale zapomnela sem se ho zeptat!Ale si mas pravdu v tom ze to asi sou ty skrvny...na mistech kde byly zuby prez sebe nebo na sebe moc natlacene mam takovy tmavsi skvnky ale snad to nebudou kazy!a to sem zvedava co me ceka na tech dolnich,protoze ty mam hodne prez sebe...samozrejme pokud to budou jen ty skrvny tak vim na 100% ze az mi sundaji rovnatka necham si je vybelit!No uvidime!Do te doby je jeste hodne casu!8)))A jak ty mas dlouho rovnatka od cervna min roku?A vis jak dlouho je budes priblizne mit?Mej se hezky

ahoj Gabbi,

(Janča, 9. 1. 2008 11:50)

u tebe může jít pouze o pigmentové skvrnkyy. Ty se dají vzhledem lehce zaměnit se skvrnami od vyhojených kazů, ale narozdíl od nich jdou odstranit. U mě přišli na to, že jde o vyhojený kaz, právě ve chvíli, kdy zjistili, že mi to odstranit nejde. Pokud budeš mít smůlu jako já a půjde taky o vyhojený kaz, tak se to dá prý také odstranit (u normálního zubaře - k tomu jdu příští měsíc, tak se ho hned zeptám). Alespoň takhle mi to včera na ortodoncii vysvětlovali. Jestli to jde odstranit bělením zoubků, to nevím, ale na to bysme si stejně musely počkat až do té doby, kdy nám rovnátka sundají... Tak napiš, jak jsi dopadla. J.

srvny na zubech

(Gabbi, 8. 1. 2008 14:47)

ahojky Janco...ted sem si precetla tvuj prizpevek a musim rict ze me trapi ten samy problem....jdu na prvni utahovani zitra tak se na to zeptam ale jak se mi ted souply zoubky vedle sebe tak se mi objevili mistama jak ty rikas hnede flicky a neni to u me moc videt ale me osobne to vadi!Nevim jestli by na to pomohlo beleni zubu nebo tak!a vsimla sem si taky ze dvojka kolem zamecku mu zacla jakoby tmavnout...nevim jak to popsat ala taky me to stve!a muzi si cistit zuby jak chci...ted se jen bojim abych z toho pak nemela ty bily fleky kdyz mi to kolem zamecku tmavne zatim jen na jednom zubu tak doufam ze to zmizi!

Re:

(Janča, 8. 1. 2008 11:59)

ahoj Davide, díky za pochvalu stránek. Tvůj blog jsem také přidala do oblíbených odkazů. Měj se.

A ještě adresa blogu :-)

(David, 7. 1. 2008 20:50)

Rovnátka a život s nimi:

http://davidova-rovnatka.blog.cz/

Další do party

(David, 7. 1. 2008 20:49)

Informací a zkušeností od lidí s rovnátkama je na internetu ještě furt málo, tak jsme si pořídil také blog a tvoje stránky, Jančo, jsem si dal mezi oblíbené, protože si to zaslouží. Jsou pěkné a ač studuju tuhle problematiku už skoro rok, tak jsem se tu i tak dozvěděl něco nového. Díky. Měj se!

Kátě

(Janča, 7. 1. 2008 12:09)

Pořídili jsme si labradora. Nechtěli jsme ho nechat doma samotnýho, je ještě malinkej a asi by se bál, byl docela bordel:/ No vidíš, to taky mohlo bejt supr..:)
Jinak já zejtra razim na orto, tak jsem zvědavá, co novýho mi zas do tý pusiny šoupnou:( Kdyžtak napíšu novinky... Awoj.J.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »