Jdi na obsah Jdi na menu
 


22. 8. 2008

Jmenuji se Míša. Už jako malá holka jsem nosila rovnátka. První nasazovací aparátky mi zubařka doporučila kvůli budoucímu spodnímu předkusu, který by mě čekal, kdybych léčbu nepodstoupila. Od 3. do 6.třídy jsem tedy pilně každou noc nasazovala rovnátka.

Už ani nevím za jakého důvodu, ale zhruba na rok jsem je přestala nosit, díky čemuž se mi zuby opět „rozjely“. Návštěva u zubaře moje rodiče nepotěšila, protože museli znovu vynaložit finanční prostředky k léčbě mých zoubků. A zase ta nasazovací rovnátka, horní i dolní L.

Když skončila léčba, doktorka mi oznámila, že by bylo v dospělosti dobré, abych si nechala dát fixní rovnátka. Teprve až mi vyrostou zuby moudrosti uvidím, zda-li budou nutná nebo ne. Po nasazovacích aparátech jsem doufala, že ta fixní už nebudu potřebovat. Jenže jsem se mýlila.

Dnes je mi 22, zuby se mi začaly křivit ještě více, než před nasazovacími rovnátky. Nedalo mi to a zašla jsem si k ortodontistovi. Pomocí rentgenu mi doktorka zjistila, že mi všechny tři osmičky (čtvrtá se vůbec neobjevila) nepříjemně tlačí na sedmičky a tím posouvají všechny ostatní zuby dopředu. Moudráky musí ven dřív, než mi vytlačí zoubky o které se opíraly. Poslali mě na sálek, kde mě všech tří zubů moudrosti zbavili.

Jsem 2 měsíce po uzdravení moudráků, teď čekám na nasazení pevného aparátku. 14. října jdu na tzv. separaci, což znamená vložení malých gumiček mezi zuby. 15. října už bude samotné nasazení rovnátek. Jako první paní doktorka nasadí vršek včetně nákusné destičky a za 4 měsíce mě bude čekat i spodek.

Na těchto stránkách (https://fixnirovnatka.estranky.cz) jsem si zjistila spoustu informací, jsou báječné a hodně mi pomohly v rozhodování, zda-li do rovnátek jít či ne. Věřím, že výsledek bude skvělý.

Držte mi palečky, budu vás informovat o průběhu své léčby. Zdraví Miška

A ještě, co se bude hodit: www.profimed.cz

  • Zubní kartáček 50-80 Kč
  • Zubní pasta, jedna z těch dražších 100 Kč
  • Silikon (je lepší než vosk, déle vydrží) 30 Kč
  • Zubní nit pro zoubky s fixními rovnátky 10ks/ 75 Kč

Tak tohle jsem já J 

Obrazek

A tohle jsou moje zoubky L:  

Obrazek

Čtvrtek 16.10.2008

         Tak už mám nasazený fixní aparátek. Zatím tedy pouze na vrchních zubech. Mám horní předkus, takže pokud bych trvala na nasazení i spodních rovnátek, musela bych dostat nákusnou destičku, abych si dolní zámečky neukousala. Paní doktorka nechce své pacienty trápit, tak dává rovnátka s odstupem 3 měsíců, aby nemusela tu nákusnou destičku nasazovat.     
         Vůbec nešišlám, což je super. Zoubky mě ani nezačaly bolet, jen mám trošičku poškrábané tváře od kroužků na stoličkách. Včera mě v ordinaci strašili, ať se jdu hned někam najíst, že mě večer budou zoubky bolet, všechno však proběhlo v pohodě, bez komplikací.

          V ordinaci jsem byla něco přes hodinu a půl. Nejhorší bylo nasazování kroužků, zoubky byli citlivé po separačních gumičkách, které mi nacpali mezi stoličky den před tím. Nejdřív paní doktorka vyzkoušela velikost kroužku, poté je sundala, vyčistila mi zuby 90 % alkoholem, napatlala kroužky „lepidlem“ (tvrdila, že je to cement J) a znovu je nasadila.

          Následovalo opětovné čištění zubů alkoholem. Lepení zámečků mi moc do hlavy nešlo, nevím co bylo lepidlo a co ne. Nejdřív mi totiž malou injekcí na zoubky nanesla cosi, ústa mi vystříkala vodou a pak už sestřička podávala zámečky. Jestli byli zámečky s lepidlem nebo jestli v té injekci bylo lepidlo, to nevím. Každopádně samotné nalepení zámečků trvalo jen chviličku.

          Pár vteřin jsem čekala, než mi lepidýlko zaschlo. Mezitím paní doktorka vyndala drátek, vložila mi ho do úst, změřila si tak velikost a trochu ho zastřihla. Po nasazení do zámečků mi dala vybrat barvu gumiček, mám růžové, líbily se mi ještě červené, ale ty zkusím příště.

          Po celkové aplikaci už mi jen vysvětlovali co jíst, čeho se vyvarovat. A také mě naučili, jak si správně čistit zoubky. Dostala jsem 3 kartáčky + 2x vosk. Vosk je nějakej divnej, vůbec mi tam nedrží, nebo si ho neumím nandávat.

          Žádné potíže s rovnátkama nemám, takže jsem happy.  Příští týden jdu na kontrolu, tak se optám, kdy mi nasadí spodní rovnátka.

Čištění zoubků s rovnátky:

          Zoubky by se měly čistit po každém jídle. Díky rovnátkům dochází k vyššímu usazovaní nečistot (především okolo zámečků). Každý ale nemá tu příležitost toto dodržovat. Sama ani nevím, jak to budu zvládat. Budu se však snažit, nechci mít po sundání aparátků kazy.

 

Paní doktorka mě naučila tento postup:

        

1. Jednosvazkový kartáček

Obrazek

            

Vyčistit nad a pod rovnátky jednosvazkovým kartáčkem, který se namočí do čisté vody. Nepoužívat pastu. Dostat se i pod drátek a okolo zámečků. Krouživými pohyby dokud se zoubky nebudou lesknout. Netlačit a dávat pozor, aby se při zavadění o drátek zámeček neuloupl. Jednotlivé zámečky vydrží jakékoli tahy a tlaky, ale ne páčení. 

2. Mezizubní kartáček

Obrazek

   

Tímto kartáčkem se velice dobře čistí pod drátkem a okolo zámečků. Snadno se s ním také dostanete okolo kroužků i do  „paciček“ na kroužcích, které drží drátek a pomocí kterých se drátek utahuje. Pozor při čištění, netlačit na drátek, mohl by odloupnout některé zámečky. Jen lehce čistit.

3. Klasický kartáček se štětinkami vystřiženými do V

Obrazek

Konečně dočištění se provádí tímto kartáčkem. Na tento jediný se má použít pasta. Je to už jen výsledné dočištění plošek zoubků a zámečků. Dá se použít, i když nemáte zrovna čas na důkladné čištění a máte pocit, že máte nějaké zbytky jídla za rovnátky.

Pondělí 20.10.2008

Dnes už jsem konečně bez vosku na kroužcích. Paní doktorka si na spodní stoličky připravila nasazení spodního aparátku, mám tedy nandané pouze kroužky. Ty mají otevřené „pacičky“, takže to trochu víc škrábe. Až do dneška jsem musela mít po celý den nalepený vosk, jinak bych se zbláznila. Teď už je to docela v pohodě, uvidíme jak mě to začne zase škrábat.

          Vše jsem zvládla bez větších bolestí. Trošičku jsem zoubky cítila, ale jinak v pohodě.

          Zítra jdu na kontrolu, jak mi rovnátka drží. Chci se optat, jak dlouho je budu mít a kdy přesně mi nasadí spodní zámečky. Také abych věděla, kdy si dát stranou penízky a hlavně, kolik mě bude spodek stát.

Obrazek

Vrchní rovnátka už sedí, na spodních 6kách mám připravené kroužky.

Obrazek

Foto s rovnátky:

Obrazek

Obrazek

16. 1. 2009

Včera jsem byla na nasazení spodních rovnátků. Jsem ráda, že už jsem kompletní J Paní doktorka mě strašila, že se večer asi moc nevyspím, ať si radši vezmu nějaká analgetika. I přes tu bolest jsem spala jak zabitá J Teď mám pocit, jako by mi někdo za zámečky zavázal provaz a táhl mě za něj. Je to opravdu šílenej tlak na zuby. Aby mě doktorka trošičku ušetřila, tak mi na jeden zoubek nedala gumičku. Drátek jen lehce připevnila speciální nití (viz.fotka, z mého pohledu pravá dvojka). Prý by to pro mě bylo ještě více bolestivé, tenhle zoubek mám totiž nejvíce vmáčknutý dovnitř. Gumičku mi tam nasadí až při další návštěvě, která mě čeká za 3.týdny nikoli za 4.

Obrazek

Moje pravá spodní pětka je stále dětská J, takže na ní nemám nalepený zámeček. Byla by to pro ní velká zátěž a mohla by mi prasknout. Aby nedošlo při kousání k vyvléknutí drátku ze zámečků na čtyřce a šestce, tak mi tam paní doktorka navlékla takovou dlouhou gumičku (viz.foto). Mělo by to zmírňovat tlak při kousání. Dostala jsem nakázáno, že na pravou stranu mám kousat pomaleji.

Obrazek

Je to docela fofr, jak se mi srovnal vršek. Tři měsíce a mám zoubky krásně rovné. Jsem zvědavá, jestli se takhle vyrovnají i ty spodní.

Obrazek

Rovnátka mi vůbec nevadí, mám je i docela ráda J Jedinou nevýhodou je čištění. Do teď jsem trávila v koupelně 10-15minut než jsem vršek vyčistila. Od včerejška je to dalších 15 minut. Fakt hrůza L

24.2.2009
Pátá návštěva u paní doktorky :-) Všechno proběhlo v pohodě. Zbrousila
mi "dětskou" stoličku a tím udělala tak milimetrovou mezeru pro zoubky,
které se mi do pusy nevejdou. Doufám, že tohle už bylo poslední
broušení. Obávám se totiž, že ta dětská stolička už by to příště
nemusela vydržet.
Vybrala jsem nové gumičky a to modro fialové. Docela cool :-), růžová
totiž nebyla :-(
Spodní patro už se mi začíná také hezky rovnat. Mám z toho radost! Tak
za měsíc znova.....


Mějte se... Míša

Obrazek


18. 5. 2009
Milí "rovnátkáři", dnes jsem byla opět u své ortodontistky. Paní
doktorka byla nadšená, jak rychle se mi zoubky rovnají. Návštěva utekla
rychle, jen jsem si odbyla skouknutí a nasazení řetízku na dva spodní
zuby. Docela to teď bolí, ale tak za 3 dny to bude v pohodě.
K obědu jsem dnes měla špagety se smetanovo-kari omáčkou. Vůbec
nedoporučuji, protože z krásných tmavě růžových gumiček mám teď divně oranžové a
průhledný řetízek je žlutý (viz.foto). Ještě, že jdu už 4.6.na
kontrolu....nechám si gumičky hned vyměnit. POZOR na kari koření!!!!

Hezký den, všem...vaše Míša

21.4. 09 růžové:

Obrazek

28. 5. 09 - vybledlé :(

Obrazek

••• 7. 8. 2009:

Po dlouhé době zase zdravým všechny rovnátkáře.

Už se mi to chýlí ke konci, ještě 2 měsíce a fixy mi sundají, hurááá J. Včera jsem byla na kontrole a paní doktorka mě potěšila. Moc se jí líbí, jak mi srovnala zoubky. Příště jí prý ukážu, co mi kde ještě vadí a v říjnu bychom to všechno mohli sundat. Neumím si vůbec představit, jaké to bude bez rovnátek. Asi si budu dlouho zvykat J a trochu se mi bude stýskat.

Tak se zatím mějte fanfárově, rovnátkům zdar,

Vaše Míša   

Začátek července 09:

Obrazek

6. 8. 09:

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rovnatka

(Kuba, 15. 2. 2011 20:09)

ahoj chtel bych se zeptat jak dlouho asi trva nasazeni rovnatek od prvni konzultace?? zhruba v radech tydnu nebom mesicu...?

Re: Rovnatka

(Martina, 17. 3. 2011 17:22)

Ahoj, já byla na první konzultaci 6.12.2010 a rovnátka mi nasazovali 2.3.2011, takže zhruba tak ty 3 měsíce, ale určitě se to může hodně lišit, záleží na vytíženosti zubaře...

Re: Rovnatka

(M.V., 14. 11. 2012 7:50)

Ahoj :) já byla na konzultaci asi před 4 lety :) pan doktor mi říkal na co musí u mě ještě počkat, jaké zuby vyndat atd. :) Včera jsem se už konečně byla domluvit jaký postup bude atd. a v únoru jdu na rovnátka :) už se těší :) snad se to skvěle srovná u budu se konečně dobře usmívat :)

Re: Rovnatka

(Verka, 6. 5. 2017 18:31)

U mě to trvalo jen 2 mesice :-)

MNo fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj

(anonym, 17. 10. 2010 14:56)

hnusnej příběh nejhežčí má bára

Re: MNo fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj

(Kača, 14. 3. 2012 21:49)

Není hnusný, je to pěkný příběh. Nevím, co se ti nelíbí.

Re: MNo fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj

(Klara, 24. 3. 2012 8:22)

kdyz je tak hnusny tak si skus napsat svuj!!!!!!!!!!!!!!!!!ale nejhezci ho ma bara a anetka hnusnej je karoliny je moc drza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: MNo fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj

(leela, 6. 6. 2012 21:40)

nasr-t

Re: MNo fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj

(M.V., 14. 11. 2012 7:47)

Komentáře tu nejsou od toho, aby jsi tu urážel člověka, který sem píše nejen pro tebe a když se ti to nelíbí tak nemusíš kazit komentáře takovýma žvásty, tak si dej odchod a klid;).

pro kikinku

(cavrina, 10. 10. 2010 11:33)

Ahoj, všechno souvisí se vším a proto i rovnátka souvisí se zubními implantáty. Já jsem toho důkazem! Nemám založené pětky ve spodní čelisti a rozhodla jsem se pro zubní implantáty. Bohužel je to už delší dobu co nemám mléčné pětky a zuby se mi "rozlézají" a není dostatek prostoru pro implantaci. Teď mám (týden) nasazená fixní rovnátka, aby se vše narovnalo a byl dostatek prostoru. Jakýkoliv zásah do těla bolí... a proto i implantace bolí, ale proto také máme prášky na bolest!!! Vykašli se na to kdo ze slavných má a nemá zubní implantáty! Uvědom si jedno... děláš to pro sebe, pro své zdraví a pro svůj hezký úsměv!!!! :-) tak hurá do toho!!!

moc prosím-odpovězte

(kikinka, 27. 8. 2010 16:00)

ahoj,vím že to s rovnátkami nemá vůbec nic společného ale chtěla bych se zeptat jestli bolí když vám dávají zubní implantáty(korunky) .Myslíte že třeba Miley Cyrus jak si nechala spravit zuby,tak že má pořád svoje zuby,nebo je má navrtané v kosti?A je vůbec někdo slavný, který nemá svoje zuby ale zubní implantáty ?Mohli byste mi odpovědět prosím co nejdřív.Děkuji moc.

pro sabinu

(týna, 11. 8. 2010 12:07)

sabi jestli máš ještě mléčné zuby tak by bylo zbytečné dávat takové peníze za fixní rovnátka protože by ti zoubky vypadaly a byly by s tím problémy ještě nevíš jak se ti můžou zoubky srovnat....

vypadlé zuby

(sabina, 1. 6. 2010 15:47)

Můžou mi dát fixní rovnátka když nemám vypadlé všechny zuby ???

______:-)(-:_______

(kristýnka :-D, 29. 4. 2010 13:36)

ahojky mají mi trhat obě čtyřky na hoře a pak nasazovat fixy trochu se bojím a doktorka říkala že když mije vytrhne tak už potom nemusím mít sep. gumyčky na roztežení. celkem se bojím a od míši blog mi faktys pomohl Děkuji míšo :-))

Rovnátka

(Lili, 24. 3. 2010 16:01)

Já jdu na nandávání rovnátek zítra a trošku se bojím.Ale odměnou za to mi budou krásné rovné zoubky

nebolí to

(Vendy, 24. 3. 2010 13:10)

ahoj Míšo mě je vcera nandaly a vubec to neboli ale vecer me ty zoubky zlobjeji. musela sem sníst dva prasky na spani. tak ahoj a drzim palce az ti je budou sundavat

čištění

(kikina d.13, 10. 3. 2010 14:44)

ahojky víte jak se chodá co 1 měsíc nebo co 2 měsíce čistit rovnátka jaké to je když vám dají takovej ten plast do pusy. byla jsem na konzultaci a 19.32010 jdu nasazovat a bojím se že to čištění bolí protože jsem viděla hplčinu takovej věk jako já a bulela u toho prosím napište mi jak to probíhá

For Míša

(Evka, 23. 2. 2010 0:55)

Mám lehce přihlouplej dotaz. Jelikož jsme stejně staré a rovnátka (keramická) mě taky už v dubnu čekají...dá se s tím provádět "všechno" tak, abych přítele nezranila? :-) Fakt mi to hlodá hlavou, doktora se moc ptát nechci :-))

pro blazna

(tesi, 4. 2. 2010 16:43)

hej bud rada mit rovnatka je sice in a hezke ale docela se u toho trpi. ja je mam zaim 3 mesice a dnes sem byla na 2. kontrole nak mi chce posunut zuby na jednu stranu tak vzala neco ( vypadalo to jak vlasec na ryby) a stahla je vsechny ke krouzku.. dost to ted boli. au a nemuzu jest.. jo a zuby mi opravdu za tri mesice zezloutli. ja se na ne taky tesila ale kdybych je mit nemusela bylo by to lepsi..

blázen

(kaťulka, 18. 1. 2010 16:16)

já jsem už i kvůli rovnátkům brečela furt je kreslím na obrázky a přemlouvám rodiče k tomu abych měla fixní rovnátka ale říkají to stejné buď ráda že máš tak pěkné zuby naco drátky do pusy zežloutnou ti zoubky to není vůbec hezký...(ale mě se to líbí