Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lucka:

(Janča, 25. 9. 2008 11:43)

Lucko, to je hloupost. Dnes už se to dělá všechno i pro alergiky. Kdyby ne, přece bych už přes rok neměla rovnátka... U těch kroužků si nejsem moc jistá, ale zase bych na to měla nějakou reakci, kdyby obsahovaly nikl, no a drátek to vim tutově, že je pro alergiky, to vždycky slyším instrukce svého ortodontisty: "Sestři dejte jí tam (např.) šestnáctku pro alergiky".. Sice je ten materiál bez niklu o něco málo dražší, ale určitě existuje. Nevím, z jakého jsi města, ale je divné, že tvoje ortodontistka o tom nemá ani páru...

no a je po všem

(Lucka, 25. 9. 2008 11:28)

Ahojky všichni, tak to jsem já (ta na mateř. dovolené), jak se stále nemohla rozhoupat, a když už konečně, tak ode mne dala doktorka ruce pryč, protože alergie na nikl se potvrdila. Tak když už se s tím konečně člověk smíři, tak to nejde. Prý se zatím nevyrábí veškerý potřebný materiál bez niklu. (třeba kroužky a drátek prý jsou jen s niklem). No tak se ptám Jančo, ty jsi měla opravdu bezniklový i drátek a kroužky? Nebo jak? Zatím pa a díky Lucka

Terezkaa:

(Janča, 25. 9. 2008 11:19)

tak to mě těší :), pak se nám pochlub taky se svýma zážitkama :)

nákusná destička

(Terezkaa, 24. 9. 2008 15:07)

No na dolní fixy jdu v pondělí...a zítra na ty gumičky mezi ty zuby...a děkuju moc za odpověd...jinak super blog vše co sem potřebovala sem se dověděla a už se tak ani nebojím tam jít..:)měj se hezky

Gabbi:

(Janča, 24. 9. 2008 12:41)

jooo anebo se dává ten řetízek, aby ti zmizly mezery, já jsem absolvovala obojí, tak uvidíš, jak dopadneš ty :) Tobě ani neroztahovali ty zuby pružinkou, tak to možná udělají jinak než u mě i tohle.

Re:

(Janča, 24. 9. 2008 12:38)

Freya: Tak nám pak napiš, jak to u tebe nakonec bylo:) Mě se vyhojené kazy udělaly mezi zoubkama, protože jsem je měla přes sebe. Když se tam udělal kaz, tak se neléčil, protože nebyl vidět a "vyhojil" se. No a po vyhojení tam zůstane takový hnědý flíček.

Terezkaa: Dostaneš ji, pokud ti fixy nasadí na spodní čelist a pokud máš předkus (horní zuby víc vepředu než spodní). Z důvodu, aby sis horníma zoubkama "neukousávala" zámky na dolních zubech. Jinak nákusná destička je něco jako vyndavací rovnátko, jen s trochu menší ploškou, kterou ti napevno nasadí na horní patro.. Je to nepříjemné, ale po čase si zvykneš (jako na všechno:/)

Gabbi: ha ha, to budeš vypadat jako já, když jsem měla tu mezeru mezi jedničkama:)) Pružinkou mi zuby roztahovaly, k sobě je dali tak, že mi místo gumiček na ty vybraný zámky namotaly drátky, takže to víc jakoby táhlo ty zoubky k sobě. Jinak mě to přišlo hrozně rychlé, jak to roztažení, tak potom to odstranění té mezery. Třeba budeš mít kontrolu až za tři měsíce, ale po mezeře můžeš mít už třeba po třech týdnech... V klidu :))

Mějte se hezky, pa pa

rovnátka

(Gabbi, 23. 9. 2008 12:08)

Janča: Nooo, tak jsem rada, ze jsi stejneho nazoru jako ja, co se tyce toho beleni.A hlavne neni to dlouhodoba zalezitost, ale musi se to po urcitem case opakovat. Sice nekourim ani nepiju, ale uz jen to ze to narusi sklovinu, svedci o tom, ze to opravdu neni zdrave a pry to i zvysuje citlivost zubu na studene a teple.Uvidim, jak mi je vycisti sam ortodontista po sundani rovnatek a pak budu delat nejake zavery. Pro me bylo dulezite vedet, ze ty pigmentove skrvy, ktere mi bohuzel, diky rovnatkum vznikly, jdou dolu. Ten casopis Janco nemusis hledat, ale moc dekuju.
Joo a chtela jsem se te jeste zeptat prosim - ted mam zuby v takovem stadiu ze nahore i dolem mi vznikly mezery a ted mi rikal ze dalsi nastevu mi je da k sobe ale ze ta mezera na hornich mezi dvojkou a jednickou se mi presune mezi jednicky- mno dokazu si to predstavit (budu vypadat jak Madonna), ale hlavni co sem se chtela zeptat-to dostanu ty pruzinky nebo jak to stahovali tobe ty zuby?Mam kontrolu vzdycky jednou za tri mesice a mam strach ze po celou dobu bubu mit tu mezeru.Ja vim ze ty si psala ze si taky mela mezeru,ale tobe to stahli najednou vid?Ja jen nechci aby mi stahovali zub po zubu.To bych ty 3 mesice chodila kanalama 8))))))

nákusná destička

(Terezkaa, 22. 9. 2008 12:20)

Ahojky...chtěla bych se zeptat jak vypadá ta nákusná destička...nedokážu si to představit a mám ztoho strach...možná ji dostanu jak sem tady četla...ale snad ne...:((prosím odepiš....

Děkuji

(Freya, 20. 9. 2008 20:48)

Kači a Jani, díky za odpoěď :) Tak teď můžu být ještě měsíc zvědavá, jak to budu mít já.. jestli najednou, nebo postupně.. ale možná bych byla radši, kdybych to měla celé za sebou hned...

Ještě jsem si všimla, že tady mluvíte o "vyhojených kazech".. tohle se vám udělalo po sundání rovnátek?

for Gabbi

(Janča, 20. 9. 2008 18:06)

ahojky, no jak píšeš - také jsem na to neslyšela příliš dobré ohlasy, že to zuby hodně ničí a jelikož už mám nějaké ty problémy, tak se bojím, aby se mi stav zubů po vybělení ještě víc nezhoršil.. (to by pak moje trápení s rovnátky vyšlo zbytečný, jestli mi zuby za chvíli vypadaj :D), takže jsem se ani zubaře neptala.. Četla jsem sice kdesi v nějakém časopise, že už existuje jakási nová metoda, která tolik zuby neničí, ale 7.000,- za to nedám:), hlavně to dělaj snad jenom v Praze nebo kde. Pokud bys chtěla o tom nějaké informace, tak bych ten časák snad někde vyhrabala a napsala ti o tom více..
Jinak to mne mrzí, že ti je ještě nesundali, ale jak píšeš, těch pár měsíců už to vydržíš, když jsi přetrpěla ten nejhorší začátek...

No jinak já mam odvčera takový trápení :( U těch rovnátek na spodní čelisti jsem to teď měla udělané s drátkem tak, že nebyl uchycený až vzadu v kroužku, ale ustřihli mi ho za posledním zámečkem, no a ten zámeček se mi odlepil, tím pádem ten drát nedrží a trčí mi asi cenťák do pusy :( Žádný kleštičky nemáme, ničím jiným to raděj zkoušet nechci, abych něco nepokazila, takže bájo:( Nemůžu ani mluvit, jak se mi to zapichuje do dásně :((

tak pa pa

bělení zubů

(Gabbi, 15. 9. 2008 13:50)

Janča: ahojky Janco prosim te chtela jsem se jen zeptat zda si tedy uvazovala a nebo si o tom mluvila se svy zubnim lekarem ohledne toho beleni zubu.Hodne se ted o to zajimam ale sou na to rozdilne nazory, ale vetsinou co ctu sou zaporne-poskozujete to sklovinu a to je nejdulezitejsi.Takze sem spis nazoru ze to vic skodi nez pomuze.Ale chtela sem se jen zeptat zda ty sama si to uz podstoupila nebo ne.Jinak ted 17. rijna to je uz rok co mam horni rovnatka..a tak sem se tesila ze je budu mit dole ale bohuzel to vypada ze si jeste pockam.Je jasne ze pan doktor nikam nepospicha nebotma za kazdou moji nastevu nejmin 5stovku do kapsy8) hehe ale tak co se da delat.Utika to jak voda tak tech par mesicu uz vydrzim.8(
Fraya: jinak me zuby taky netrhali ale brousili...asi tim samym zpusobem co ceka tebe.Myslim ze kdyby nam to poskodilo sklovinu tak to nedelaji to by byli sami proti sobe-naopak mi tim krasne zuzili spodni zuby a obrousili nesrovnalosti a ted se mi tamkrasne vejdou.Urcite je to lepsi je vybrousit nez trhat pokud se ti tam zuby vejdou.takze se nemusis bat a vubec to neboli.8)

Re:

(Janča, 13. 9. 2008 10:06)

ahojky všem, moc se omlouvám, že jsem tu tak dlouho nebyla, ale mám teď tak trochu hektickej život a nějak neztíhám..:)

Míša: takže už máš sundáno? A jaké máš pocity? Máš tedy nějaké kazy? Já mám, ale vyhojené..

Jinak o těch vyhojených kazech (sv. hnědých skvrnkách na zubech, které lze lehce obměnit s pigmentovými skvrnami, které jdou narozdíl od vyhojených kazů lehce odstranit) jsme se tu už bavili. Byla jsem už od té doby u normálního zubaře a ten mi pověděl, že existuje možnost zamaskovat vyhojené kazy bílými plombami... Zvažuju, ale zatím do toho nejdu, mám ty skvrnky mezi zuby, tak to moc není vidět...

Lili: ahojky, no tak to je opravdu ve srovnání ta cena u Matějky o hodně nižší.. No, jediný rozdíl mi přijde ve tvaru zámků.. Ty moje jsou hranaté a nejsou tolik do šířky jako ty normální průhledné zámky. A díky za pochvalu stránek:)

Freya: s tím broušením ti bohužel taky neporadím a s tím nasazováním rovnátek ti to už objasnila kačka, naprosto souhlasím:) Mě je třeba nasadili na obě patra najednou.

Lucka: hezký jsou sv. růžový, ale ty taky zežloutnou.. Jenomže ty gumičky změní barvu vlivem jídla, pití... všechny. Nejlepším řešením je nějaká tmavá barva, co sice změní mírně odstín, ale není "nažloutlá"... Pokud chceš nějaké světlé gumičky, tak ti zežloutnou všechny (má zkušenost)..:(

Natalka: ahojik, bohužel se opravdu ten bílý drátek oprýská. Nejdřív to bude hezky bílý, pak to mírně zežloutne a postupně se ti to bílé z toho sloupe, takže ten drátek bude vlastně stříbrný no... Záleží na tom, za jak dlouho ti drátek vymění.., někdy se mi ani oprýskat nestihl a už jsem měla nový:)

Julinka: čauky, rovnátka na horním patře jsem měla 11 měsíců.

Jitka: no mluvíš s tim normálně, vůbec nešišláš, ale v puse mi to vadí, ikdyž okolí tvrdí, že vůbec není poznat, že tam něco mám... Zezačátku jsem to nosila fakt pořád, pak už mě to začalo štvát a hodně jsem to začala sundavat..., tak doufám, že se mi zuby zas nevrátí do původního stavu...:(

Doufám, že jsem něco nepřehlédla a odpověděla na všechny otázky..:)

Mějte se moc fajn.

Janča

pro Lilli

(Natalka, 30. 8. 2008 23:26)

Ahoj,ja za keramicka rovnatka zaplatila 20 tis.Za horni a dolni patro.Chodim pani Kadlecove v Litvinove

bile dratky

(Natalka, 30. 8. 2008 23:23)

Ahoj,ve ctvtek mi nasadili keramicka rovnatka a pozdeji budu mit i na spodnim patre,tak bych se chtela zeptat,jak je to s tim bylim dratkem.Jestli se to vubec vyplati,pac sestricka mi rikala,ze se to stejne brzy oprejska.Tak nevim...mate s nim nekdo zkusenosti?

Pro Gabču

(Lucka, 27. 8. 2008 16:45)

Ahojky Gabčo, díky za povzbuzení, tak do nich nakonec jdu, už mám nalepené 3 zámečky na zkoušku kvůli alergii (zatím o.k.), ale už teď si připadám jako b...c. Komplet rovnátka mi nasadí 21.10.08, nevím proč tak dlouho, ale zřejmě nemají dříve volno. Nakonec mi zuby trhat nebudou, mám mezery mezi předními zuby, tak je srovnaj. Ve finále předkus bude asi poloviční - prý to bude super, prý kdyby to srovnali úplně, tak by se mi změnil obličej, byl by propadlý a nebylo by to hezké, tak snad výsledek bude dobrý. Rovnátka bych měla mít cca 2roky na obě čelisti. Poradí mi někdo jakou barvu gumiček? nějakou decentní a nenápadnou, nechci aby zežloutly, tak nevím bílou, průhlednou? Zatím pa.

pro freyu

(kačka, 25. 8. 2008 12:40)

ahoj, s tím broušením ti neporadím, jenom jsem ti chtěla říct, že nasazování rovnátek je u každého individuální. kamarádovi nasadili rovnátka na obě patra v jeden den, mně nasadili vrchní a čekala jsem tři měsíce na spodní. zálěží to i na vadě chrupu. jinak cena těch keramických co uvídíš je fakt hodně vysoká. hodně štěstí

zamecky

(Dana, 24. 8. 2008 12:53)

Ahoj
chtela bych vedet ty zamecky sundaji kdyz budes mit rovne zuby ?

Broušení zubů

(Freya, 21. 8. 2008 20:57)

Ahojky, tak za 2 měsíce mi nasadí rovnátka. Nebudou mi trhat ani žádné zuby, ale na spodní čelisti mi chcou obrousit zuby nějakým diamantovým páskem. Bojím se, že mi tím poškodí sklovinu. Když jsem to řekla ortodontce, tak se na mě docela naštvala, že se "Možná" nemusím bát, a že by se to "snad" stát nemělo. Máte někdo zkušenost s tímhle broušením zubů?

A mám mít rovnátka na obou čelistech, nasazují se najednou, nebo se kazda celist delá v jiný den?
Moc díky za odpovědi :)

Pro Janču

(Lili, 13. 8. 2008 14:06)

Ahoj Jančo, díky moc za super stránky, je tu spousta informací. Ráda bych se Tě zeptala na doktora Matějku, jsem z UL, a od svého zubaře jsem dostala doporučení právě k němu. Byla jsem v LT, kde je cena keramických rovnátek dost vysoká, průhledné safírové 25000 na obě patra, keramická (bílá) 35000 ale prý jsou pevnější a na delší léčbu vhodnější.. Cena u dr. Matějky je tudíž velmi lákavá :-) Můžu se ještě zeptat- v čem se liší bílé Clarity zámky s ICE průhednými esteticky? Mohla sis u Matějky vybrat barvu drátku, jestli bílý, či klasický stříbrný? Díky moc za radu, lili

PRO LUCKU

(GABČA, 9. 8. 2008 15:59)

Ahoj Lucko chci TI jen říct že do rovnátek jdi.. je to správná věc i když jsi na mateřské dovolené.Je mi 32 let létos už 33...mám dvě děti 7 let Domča jde do 2 třídy a Stefi 3 roky takže jsem na mateřské dovolené jako ty a dala jsem si rovnátka mám je teprve TÝDEN ale již jsem si zvykla a teď v záři dostanu i na dolní.Mám taky předkus dost škaredý a jsem si 100% jistá že mi pomůžou a já budu zase nějak vypadat.Sama jsem to neměla lehké od prosince 07 jsem je vyřizovala a dostala jsem je teprve teď...PROČ ? PROTOŽE MI Z RENTGENOVÝCH SNÍMKU ZJISTILI záněty které se museli vyléčit...dost jsem si vytrpěla,ale již to je za mnou..mám rovnátka..nestydím se za ně a všem kteří mi říkali že jsem na rovnátka už stará jsem poslala někde.....manžel byl taky ze začátku proti ale stála jsem si za svým teď KDYŽ UŽ JE MÁM říka že jsem se zbláznila....už si zvyknul a podporuje mě v tom...i děti si na mě zvykli.Dělám to pro sebe pro můj budoucí krásný úsměv protože krásné zuby jsou pro člověka dost zásadní...Takže jdi do toho a pokud se budeš chtít ještě na něco zeptat tak na glabajova@seznam.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »