Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

narkoza

(terka, 27. 8. 2009 21:20)

ahoj mam se rozhodnout jestli narkozu za 5000kč nebo jen umrtvení čelisti hrazene pojištovnou tak nevim jak se rozhodnout

4 Klárča

(Sýsa, 26. 8. 2009 16:25)

ahojky, já teda rovnátka nemám, ale nejspíš je budu mít, jdu teprve na konzultaci. Jinak je toto moc dobrá stránka --> http://www.pbhs.com/ortho/braces/braces.html vyzkoušíš si přesně barvy gumiček jak by se ti líbily, mně se třeba líbí tmavě růžové, nebo v kombinaci se světle růžovými :) tak snad jsem aspoň trochu pomohla :)

Rovnátka

(Klárča, 26. 8. 2009 11:11)

Ahojky,včera mi nasadili fixsní rovnátka dolů a za nějakou doby mi je nasadí i na horu.Zvolila jsem tmavě fialové gumičky.Včéra zoubky skoro vůbec neboleli a dneska strašně...:-(...jakou barvu gumiček by ste mi doporučili na příště?:-)

Trhání zubů

(Sýsa, 23. 8. 2009 15:05)

Mně trhali všechny osmičky, všechny ambulantně v nemocnici v Brně, spodní byly částečně prořezané a horní nebyly vidět vůbec,proto mi je vyřezávali a pak zašili. Nejdříve mi vytrhli 2 vpravo a asi 3 týdny 2 vlevo, trhání bylo v pohodě, cítila jsem jen jak zubem cloumají, ale nebolelo to. Injekce mi přišla horší, dělalo se mi po ní zazačátku špatně, ale pak dobrý:)Hojilo se to taky dobře, ani mi to moc nenatékalo.Každopádně jsem ráda, že jsem si je nechala vytrhnout teď, když byly ještě v pořádku:)..Takže všem co je extrakce teprve čeká, přeji rychlé hojení:)

extrakce zubu

(Katka, 19. 8. 2009 22:40)

Mám za sebou pět extrakcí, všechny ambulantně, osmičky a dolní dvojka. První spodní osmičku mi vyndavali v nemocnici kvůli špatnému uložení (ležela pod dásní, kousací plochou tlačila na kořeny sedmičky). Doktor rozřízl dáseň, vypáčil celý zub, díru částečně zašil. Totéž dělali tchánovi, jen s rozdílem, že zub rozřezali na části, které snadno vytáhli, nebylo nutné páčit. Další tři osmičky mi vytrhl můj zubař najednou před nasazením rovnátek. Sice jsem se pár dní nenajedla, ale díky Wobenzymu a bylinkám se rány zahojily pěkně. Dolní dvojka šla ven raz dva, nemá kořen nijak složitý. Kamarádka si nechala vytrhnout jednu osmičku v narkoze a vytrhli jí tu na druhé straně. Musela na zákrok znovu... je lepší být při vědomí a kontrolovat, co jak probíhá. Injekce lokálního znecitlivění funguje a dá se to všechno zvládnout. Narkózu jako takovou bych osobně využila jen v případě nouze, úrazu, vážnější operace... Vytrhnout zub se dá zvládnout jen s pomocí injekce, vážně.

pro RTR

(Monk, 19. 8. 2009 21:27)

Rovnátka možná "BLE" jak píše jsou, ale jen chvíli a za ten krásný úsměv pak to stojí. A ostuda to určitě není. Dneska každá moderní holka či kluk rovnátka mají, teda pokud to potřebují. Je to součást jejich image a předhání se kdo má jak barevné gumičky. Takže určitě rovnátka ano, a to pokud možno co nejdříve.

pro Terku

(Monk, 19. 8. 2009 21:23)

Teri a nešlo by to udělat ambulantně? Oni totiž dr. když to dělají pod narkozou, tak jsou docela drastičtí. Taky musím jít na vysekání osmiček a byla mi nabídnuta hospitalizace, pod narkozou, ale slyšela jsem na to ještě špatné názory. Zkuste to ještě zvážit a poradit se se zubním. Trvá to sice delší dobu, nejsříve jedna str. pak druhá, ale zase léčení si myslím, je krátkodobější.

ROVNATKA BLE

(RTR, 19. 8. 2009 18:06)

ROVNATKA SOU HNUS A OSTUDA

omyl

(terka, 19. 8. 2009 17:55)

prominte vyjadryla sem se blbe operace ne pusy ale vyoperujou mi zub z dasne protoze mu dalsizuby neuvolnili misto

nevejdou?

(Katka, 18. 8. 2009 19:33)

Když se nevejdou zuby do pusy, dá se jim udělat místo vytržením např. čtyřek nebo pětek, většinou jdou ven jako první osmičky, není hned zapotřebí operovat čelisti. K ortognátní operaci musí být vážný důvod a předchází jí řada vyšetření, měření a výpočtů. Takovou operaci bych si dlouho rozmýšlela, každý zákrok je spojen s mnoha riziky.

OPERACE

(terka, 18. 8. 2009 15:54)

PRÝ SE MI NEVEJDOU ZUBY DO PUSY TAK POJEDU DO PRAHY NA OPERACI PUSY NEVIM JAKO JAK A CO ALE ZUBAŘKA TO ŘEKLA TAKLE


(DÍKY MONK)

Re: Terka

(Monk, 17. 8. 2009 19:09)

Tak jestli ti řekli, že ti budou nasazovat rovnátka najednou nahoru i dolů, tak ti je asi nasadí najednou. U nás se to třeba dělá, že nasadí nejdříve nahoru a tak po 3 měsících dolů, aby jsi si stačila zvyknout, a neměl tzv. plnou hubu něčeho cizího:-))) Jinak nasazovaní vůůůůbec nebolí, vlastně není ani co by tě mělo na tom bolet vše je to jen povrchové. Co je spíše trošku nepřijemné je výměna gumiček, či utahování, ale taky se není čeho bát. O nákusní destičce já nic nevím, tak si musíš počkat co napiši ostatní. Já mám prozatím jen horní aparátek s obloukem. Katka

nasazovani rovnatek

(terka, 17. 8. 2009 17:04)

ahojky prosim vas odpovjezte mi nekdo za 3 tydny mi maji nasazovat rovnatka nahoru i dolu boli nasazovani?
a nasadi mi rovnatka na obe celisty najednou?a mam predkus tak dostanu nakusni desticku?

web o ortodoncii

(Michal, 13. 8. 2009 13:15)

ahoj, můžeš prosím někde na webu uveřejnit odkaz na náš nový web? http://www.ortodont.cz

?????????

(rer, 10. 8. 2009 19:08)

Za jak dlouhou jste začali normalně mluvit s nákusnou destičkou, případně patrovým třmenem?

nákusná destička

(Markéta, 10. 8. 2009 0:06)

ahooj, holky, je mi skoro na zhroucení, mám dostat nákusnou destičku... a i s rovnátky mi trvalo mesíc, než jsme se naučila pořádně mluvit, a te%d ta destička! nemáte to tu někdo? jak se vám s tím mluví a za jak dlouho jste si na to zvykly? děkuju moc za odpověď :(

Sýsa

(for kaťulka, 9. 8. 2009 10:47)

ahojky, já mám stejně zoubky jak ty, taky mezírku mezi horními jedničkami a malý předkus, plus se mi trochu kříží spodní zoubky, jen jsem se chtěla zeptat, jestli ti ty rovnátka navrhl zubař sám od sebe, nebo jsi se na ně ptala?nebo to je tvůj ortodontista?

sundavání

(Katka, 8. 8. 2009 17:22)

Adéla: to mi ani neříkej, že sundavání keramiky je tak šílené! Když si vzpomenu, jak mě zuby bolí (hlavně jedničky a dvojky), když mi doktor vyměňuje gumičky, tak si nedovedu představit, jak mi strhává zámeček ze zubu! Přitom Janča nahoře píše, že to bylo šmik šmik a hotovo :o(

už to vím

(Adéla, 6. 8. 2009 12:07)

Ahojte! tak vůbec nevadí,že nikdo nestihl reagovat,já už vím,jaké je sundavání zámečků!dnes jsem byla na nandavání spodních fixů a paní ortodonistka má se mnou ještě velké plány, které ale budou prý za 4-5měsíců hotové.Lepení proběhlo v pohodě, jen mám pocit,že toho mám v puse nějak moc:)Jelikož jsou rovnadla současně na obou patrech, sundaly se keramické zámečky na horních dvojkách (mám je úzké a časem půjdu na jejich dodělání), musí se teď trochu odtáhnout od jedniček,aby se zvětšil prostor na nové,hezčí,lepší a funkčnější dvojky. Mám tam kvůli tomu 2 pružiny, na spodních trojkách jakousi gumu,aby horní špičáky nenarážely na zámečky, dolní fixy jsou odlišené barveně,což není zrovna můj styl,ale není to tolik vidět. A teď k tomu sundavání. Co se týče mě,tak to bylo asi to nejhorší za celé rovnátkové éry.Myslela jsem, že mám po zubech.Ta keramika se musela prý odštípat/rozštípat či co,že to někdy prý pekelně drží a kdyby jste slyšeli ten zvuk!ho hrůza!pocit jsem z toho teda neměla dobrý i přes to,že to nebolelo. Teď už jsem zvědavá na další rovnátkové zážitky a docela se těším,až budu mít ten krásný americký úsměv a za to všechno tohle přeci stojí:)

novinka

(Adéla, 5. 8. 2009 11:20)

Ahojte lidičky, ozývám se po delší době znova. Zítra jdu na nasazení spodních rovnátek, po 7 měsících mě k tomu zubařka nakonec přemluvila. řekla jsem si když už to jednou mám, tak ať je to alespoň pořádně. ale to víte, že by mě v životě nenapadlo, že budu mít celou pusu plnou drátů a všelijakých výmyslů.Nahoře mám keramiku, dolu půjde železo,takže zase něco nového.doteď jsem žádný problém nebo nějakou velkou bolest neměla,ale bojím se,že ta železná rovnátka jsou trochu drastičtější.už dnes mě od včera z gumiček bolí celé spodní patro:/ jenom doufám,že když jsou dole,že nebudou tak nápadný:) ikdyž po tom půl roce jsem si na ty keramický tak zvykla,že o nich ani nevím a bylo by mi asi jedno,kdyby byly kovový.
Měla bych jeden dotaz.. jak probíhá sundavání? Bojím se totiž o svůj zoubek, který mi před cca 10lety pan zubař několikrát spravoval, kousek se mi ulomil, takže mám teď část zubu umělou/dodělanou a kdykoliv mi někdo o ten zub zavadí, mám husí kůži. Co myslíte, nemusím se toho pak bát?ortodonistka říkala,že to nebude problém,ale tak já z toho mám všelijaký pocity,jestli se ty záměčky ze zubů nějak odtrhávaj nebo něco,to je mi teda představa...díky za odp a mějte se všichni bezbolestně co se rovnátek týče!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »