Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obtíže a komplikace při ortodontické léčbě

Počáteční nepříjemností po nasazení fixního aparátu je tlak na zuby, někdy i bolestivost zubů. Tyto obtíže jsou velmi individuální. Začínají většinou druhý den po nasazení a netrvají déle než týden. Ve výjimečných případech je možné bolestivé symptomy utišit analgetiky. Tyto obtíže se mohou opakovat po každé kontrole, ne však v takovém rozsahu jak na počátku a trvají již jen kratší dobu.

Pacient také může mít na sliznici tváře oděrky a otlačeniny. V těchto případech máte k dispozici ochranný vosk, někdy je třeba navštívit lékaře a dráždicí prvek odstranit. Potíže pak velice rychle vymizí.

Někteří pacienti mají tendenci k tzv. resorpci kořene, což znamená zkracování kořene zubu. Během ortodontické léčby tak u nich může dojít k urychlení tohoto procesu. Jedná se však o nepatrné změny délky kořene nemající vliv na funkčnost a trvanlivost zubu.

Ve výjimečných případech také léčba neprobíhá tak, jak jsme předpokládali ve stanoveném plánu. Důvodem mohou být nepředvídané komplikace léčby, jako je neobvyklá tkáňová reakce pacienta, či růst pacienta. To vše může léčbu značně prodloužit, změnit původní léčebný plán či způsobit, že výsledný efekt není tak dobrý, jak bychom si přáli.

Nejčastější komplikací ortodontické léčby je však vznik odvápněných skvrn z důvodu špatné hygieny. Zubní tkáň pod zámky ohrožena není, naopak, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je nečistý povlak na zubech kolem zámků a mezi nimi. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a odvápnění skloviny. Výsledkem jsou bílé či žluté skvrny na zubech, které již nevymizí a jsou trvalé! Tyto nežádoucí účinky někdy nelze zpozorovat během léčby (v případě, že jsou patrné, jsou důvodem k okamžitému sejmutí aparátu !), ale často se objeví až po sejmutí fixního aparátu v podobě bílého okrouhlého lemu. Je velmi smutné , jsou-li výsledkem ortodontické léčby zuby sice  „rovné“, ale, díky naprostému a dlouhodobému zanedbávání hygieny, skvrnité! V nejhorších případech mohou dokonce vzniknout kolem zámků kazy. Zubní povlak také způsobuje záněty dásní. Léčba v takovém prostředí je pro lékaře nepříjemná a komplikovaná (časté krvácení, uvolňující se zámky). Je také známo, že v zánětlivé dásni se zuby posouvají pomaleji či dochází k poškození vazů upevňujících zub v kosti. Je třeba znovu zdůraznit , že nedostatečná hygiena je důvodem k předčasnému ukončení léčby.  Za takto (někdy nevratně) poškozené zuby je plně zodpovědný pacient.

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Zdroj: www.ortodoncie-sramkova.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hello

(ivča k., 2. 11. 2010 12:36)

Rovnatka sem dneska dostala bojim se do nečeho kosnout aby se to neulomilo ,ale neboli to ,štěsti ze je mam jen na hoře :)

JE TO MOŽNÉ

(Simona, 1. 9. 2010 9:39)

Ahoj mě když nasadily rovnátka tak mě zuby moc nebolely ae když jsem byla na první prohlídce na utahování bolelo to šíleně dnes odpoledne du na další prohlídku tak mě prosím držte palečky

Smutný komentář

(ivka, 4. 2. 2010 12:07)

Ahojky, jsem rada že sem si přečetla tento članek jelikož se mi udělal uplně mini flíček na předním zubu jsem z toho uplně neštastná ale nejde skoro vůbec vidět zoubkly jsem asi špatně čistila ale ted už vím jak a myslím že je to pro každého nakopnutí když si toto přečte :-) díky moc otázka: může mít flíčky i ten kdo nemá rovnátka?

for Dashee/*

(Janča, 11. 11. 2008 8:55)

Ahojky, moc dík za pochvalu. Ono to jde hned poznat z toho tvého přístupu - když se bojíš, že budeš mít skvrnky, tak se určitě o to hodně zajímáš a o zuby s fixama se staráš dobře, takže ti, jako ty, určitě nemusejí mít strach z nějakých skvrn po skončení léčby.:) Jinak je supr přístup tvýh kámošů, ideální:) Měj se. J*

Oujéé

(Dashee/*, 14. 11. 2007 20:07)

Ahojinky.. mas moc hezke stranky.. ja mam take rovnatka.. o zoubky se staram a rovnatka sem si uplne zamilovala..jsou upe super.. akorat se celkem bojim tech skvrnek..:(...mno ale snad nic takoveho nebude...:).. ty co myj dostat rovnatka a boji e tak nemaj proc... je to uplne super.. a zadne blbe narazky se u me kupodivu nekonaly.. ba naopak... kamosi mi rikaj ze mi ty rovnatka slusi...:).. tak phacko..:) =0)