Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na ortodoncii pro fixní rovnátka

ObrazekNepravidelnosti zubů a další estetické a funkční problémy už nemusí být problémem díky lékařskému oboru zvanému ortodoncie. Ortodoncie se snaží napravit nepravidelné postavení zubů a upravit mezičelistní vztahy. Správně seřazené zuby nejsou jen otázkou estetiky, ale také umožňují správnou funkci zubů a tím je zachovat co nejdéle funkční. Fixní rovnátka pak představují klíčový způsob léčby.

Jaké nepravidelnosti zubů mohou řešit fixní rovnátka?

Na ortodoncii posílá děti (ale i dospělé) zubař, který upozorní na nepravidelnosti zubů. Ideální dobou pro zahájení léčby fixními rovnátky je věk od 12 výše, kdy je prořezána většina zubů. Ortodontista však může s léčbou fixními rovnátky počkat až do věku, kdy jsou zuby v čelisti už pevně usazené.

Mezi nejčastější estetické a funkční nepravidelnosti zubů patří:

  • Předkus – přední horní zuby jsou posunuty výrazně dopředu oproti dolním zubům.
  • Stěsnání zubů – zuby nemají v čelisti dostatek místa, proto mohou být křivé.
  • Hluboký skus – přední zuby jsou prořezány tak, že nakusují do dásně zubů v protilehlé čelisti.
  • Obrácený skus – přední zuby jsou při skousnutí za dolními zuby.
  • Mezery mezi zuby – zuby mají v čelisti nadbytek místa.
  • Otevřený skus – při skusu se horní a dolní zuby nesetkávají a je mezi nimi volný prostor.

Před zahájením léčby fixními rovnátky

ObrazekPřed zahájením léčby fixními rovnátky je třeba posoudit stav zubů a dásní. Posuzuje se nejen úroveň hygienické péče o chrup, ale také vhodnost léčby fixními rovnátky. Před nasazením fixních rovnátek je třeba zhotovit sádrové modely chrupu, které slouží jako studijní Obrazekmodely. Nechybí ani rentgenové snímky a fotodokumentace. Poté se konzultují léčebné postupy. Někdy je dokonce nutné některé zuby vytrhnout, aby se v čelisti správně srovnaly.

Když dítě začne nosit fixní rovnátka

Fixní rovnátka dnes už nenosí jen děti, ale stále častěji také dospívající mládež a dospělí. Fixní rovnátka jsou pevně nasazeny na zubech zhruba 2 až 3 roky podle závažnosti léčené vady. Jejich účinnost tkví v tom, že na zubech působí tlak trvale po celou dobu nošení. Fixní rovnátka se skládají z kovových kroužků a zámků, které jsou nalepeny na sklovinu zubů. Do kroužků a zámků se upevní drát (oblouk), který zuby postupně tvaruje. Při pravidelných kontrolách (zhruba po 2 měsících) se tah v oblouku může upravovat. Součástí fixních rovnátek mohou být také barevné gumičky (ty už jsou dětmi považovány za moderní), které slouží k úpravě tahu. Také lepené zámečky může mít dítě v kovovém nebo keramickém provedení.

Fixní rovnátka pro děti a některá omezení

Po skončení léčby fixními rovnátky musí dítě nosit pro zafixování a udržení chrupu zhruba po stejnou dobu retenční snímací rovnátka. Ta už ale takové omezení nemusí představovat. Dítě musí při nošení fixních rovnátek dodržovat správnou ústní hygienu, protože hrozí větší riziko vzniku zubního kazu, barevných změn skloviny a zánětu dásní. K čištění zubů a rovnátek (po každém jídle) je třeba používat i mezizubního kartáčku. Dítě s fixními rovnátky se musí vyvarovat tuhé stravy, která by mohla způsobit odlepení zámků (a tím prodloužení léčby). Musí se také zříci sladkostí a žvýkaček, protože mají lepivou konzistenci. Během pravidelného utahování tahu oblouku může dítě první 2 a ž 3 dny pociťovat bolestivý tlak na zubech.

Příspěvek na fixní rovnátka pro děti

Cena rovnátek se odvíjí ze způsobu léčby a druhu fixních rovnátek. Zdravotní pojišťovny hradí obvykle jen práci ortodontisty, ale ne použitý materiál. Přesto Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR významně přispívá dětem na fixní rovnátka. Cena fixních rovnátek se pohybuje v řádech několika tisíc korun. Retenční snímací aparát zdravotní pojišťovna hradí podle kategorie vady, která byla na počátku léčby stanovena.

 

Zdroj: www.mineralfit.cz

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rovnááátka!!!!

(livvy, 9. 8. 2015 23:55)

Ahojky!!! Tak jsem se konečně dočkala! V pátek 15.8. mi je budou nadávat a strašně se těším!!! Tak se tady mějte a papa! :-)

bojím bojím

(Adélka, 6. 7. 2013 11:29)

na ortodoncii jdu 23.7. a asi mi budou trhat pět zubů,aby mi už rovnátka mohly nasadit tak panuje nervozita,ale na rovnátka se už těším,vymýšlím kombinace gumiček atd.kamarádka má rovnátka a říkala že to nasazování nebolí ale potom začne.těším se ale se i bojím vy zkušený poraďte děkuju moc

Re: bojím bojím

(Pavlína, 8. 8. 2013 13:50)

Ahojky,mně taky trhaly a šili 4 zuby a transplantovali zub z horního do spod patra ,ale neboj se moc to nebolí

Re: bojím bojím

(Lucka, 9. 8. 2015 23:51)

Přesně vím, o čem mluvíš, mě taky trhali pět zubů, sice mléčných, ale je to docela nepříjemný a klepala jsem se z toho asi 2 měsíce dopředu, ale nakonec to nebylo tak strašný...:-)

Bojím se!

(liv, 2. 6. 2015 22:48)

Ahoj 17.6. 2015 jdu na trhání asi pěti zubů kvůli mým fixům, u kterých jdu 25.5. 2015 na otisky a někdy v srpnu jdu na nandávání... A toho nandávání se nebojím našla jsem si info na internetu a i moje bff, která je má říkala že to nebolí, bojím se jen otisků, pretože mám dávicí reflex a taky toho trhání, jenom na to pomyslim a hned mám husinu... Jinak na rovnátka se těším s kámoškou jsme se domluvili na barvě že budeme mít stejnou a vůbec už se těším....! Tak se mějte a prosím poraďte co s tou moji fóbií z trhání zubů.

rovnatka

(pája, 17. 2. 2015 14:04)

Ahoj všichni 26.2mi nandaji rovnatka na pevno a chci se zeptat jestli mi můžou dát horni i dolni najednou?Dekuju zo odpoved

barvy?

(Sajmonka(sisi Jabko), 23. 12. 2013 19:02)

Ahojte, prosím můžu se zeptat?
Jakou barvu bych si měla dát?
Která se Vám líbí?
PS: Děkuji za odpověď.

Re: barvy?

(Áďaas, 23. 12. 2013 19:03)

já mám světle fialový..
ty jsou pekný!;)

Re: barvy?

(Zuzka, 23. 12. 2013 19:04)

ahoj.... jojo já má zase světle modrý a kámoška světle fialový .... :)

Re: barvy?

(diamonssssss, 23. 12. 2013 19:05)

já budu mít zelený............miluju přírodu♥

doba

(petulka, 3. 10. 2009 19:54)

hey jak dluho se osí rovnátka??????????,

Re: doba

(Zuzka, 23. 12. 2013 18:58)

Nosí se asi 2-2,5 roku.. vy jste fakt blbí! -_-

BOJÍM SE

(terouš ..., 18. 4. 2013 17:27)

AHOJ DAJÍ SE DÁT TY ROZTAHOVACÍ GUMIČKY I DOLU ? FENKS ZA ODPOVED !!

Re: BOJÍM SE

(Pajuša, 19. 8. 2013 14:20)

Ano dají ..nz

Re: BOJÍM SE

(Zuzka, 23. 12. 2013 18:56)

ježiš neboj se!;) gumičky se dají dát dolů.. první 3dny to asi tak nějak dost bolí,, ale zvykneš si!:P

dotaz

(Markéta, 23. 10. 2013 9:19)

Dobrý den mám dotaz.V listopadu mám jít na lepení FA má doktorka mě před rentgenovým snímkem upozornila že léčba bude takové 3roky a poté nasazeni snímatelného aparátu.Boužel došlo ke komplikaci a ze snímku se zjistilo ze mám u horních 2 krátké kořeny tudíž bude léčba neúplná a to jen půl roku FA co to pro mě znamená?Neuvolní se mi poté zuby ještě nějaký čas bych si je ráda pomechala .Děkuji za odpovědi..:)

Fixní rovnátka

(Helen, 21. 5. 2013 15:24)

Fixní rovnátka už nosím půl roku, žádné gumičky před samotnými rovnátky jsem nenosila, kroužek na korunku mi nasadil hned při aplikaci. To asi bolelo nejvíc, ze začátku to bylo dobré, ale poslední měsíce mne kvůli tomu trápí dásně do kterých se mi zařezávají zámečky...nicméně se mi zuby srovnaly docela rychle, zítra už mi je možná sundají...
Jinak jsem se chtěla zeptat jak je to po sundání fixní rovnátek, jestli se ještě nosí snímací rovnátka a jak přibližně dlouho (kdo s tím má zkušenosti)

trapas

(Adela, 11. 11. 2007 12:34)

jste trapni kdyz si myslite ze vam to nekdo uveri tak to mate blbi ruzova barva se nehodi k bilim zubum muze byt modra tu mam ja ne nakou trapnou ruzovou

Re: trapas

(veronika, 13. 12. 2011 11:16)

Ty so dobře přiblblá.

Re: trapas

(anna, 6. 4. 2013 18:53)

jetli si to myslis tak ses fakt dost blba ,ruzovi sou hezci nez modry