Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kovový oblouk

(Gabbi, 31. 3. 2008 11:32)

MOnička: Jen k tomu oblouku ja ho mam...ted to bude skoro pul roku..a porat mi ho jeste nesundali!Ty zacatky sou fakt hruza ale neboj jak rika Janca opravdu si zvyknes!Ja sem taky sislala...a jidlo to bylo trauma pro me!Ale ted nesyslam a jim s tim uplne normalne!Ani ho v puse uz necejtim jak sem si na to zvykla!tak tyden dva a uvidis ze to je v pohode!Mozna ze ted uz mi ho taky sundaj...muj ortodontista rikal ze mi ho nechaji tak 4 mesice...a ma to svuj duvod aby se ti zuby neposunuly moc doprdu a hlavne aby se ti rozsirily zuby jakoby do stran a tim umoznili vic mista pro zuby ktere se ti tam nevejdou!tak doufam ze ti to trochu pomohlo!

Re:

(Janča, 30. 3. 2008 15:23)

Monička: ahoj:), tak jestli už můžeš jíst, tak už máš to nejhorší za sebou... Brzo si zvykneš, ani o rovnátcích nebudeš vědět... :) S tím obloukem bohužel zkušenosti nemám, nevím, na jak dlouho se to tak dává... Tak se svého ortodontisty zeptej... A děkuji za kompliment :)
kateřina: nákusná deska nebolí, jenom se s ní špatně mluví a jí. Ale po čase se s tím tak zžiješ, že šišlat vůbec nebudeš, naopak, až ti jí potom sundají, budeš šišlat, že jí nemáš :)

deska

(kateřina, 30. 3. 2008 11:04)

prosím mohli by ste mi napsat víc o té nákusné destce bolí?..... a šišlá se po tom hodně? děkuji.... a jde vidět?

;-)

(Monička:-), 29. 3. 2008 15:02)

Ahooj Janiičko :) Tak dneska už je to lepší..:)Předchvilkou jsem si byla vyčistit zoubky po obědě..Konečně jsem se po 3dnech pořádně najedla:)Už je to lepší podle včerejška, doufám že to přestane jak říkáš;)Ty přední na ně už jsem si zvykla ale mám celý odřený jazyk a tváře od těch korunek nebo jak se to jmenuje na těch stoličkách, ještě mám takový oblouk přes horní patro, tak se mi tam hodně zasekává jídlo, nevíš plosím kdy mi ho tak sundají? Protože se mi stm za 1) špatně jí a za 2) šišlám :( a je to nepříjemné...Už se těším až uvidím takový rozdil zubů, jako ty;)Jů a moc ti ty rovnátka sluší :) :-* Páá ;-)

Re:

(Janča, 29. 3. 2008 9:24)

Monička: ahojky, vydrž, ono to přestane, jen to chce přetrpět ty první dny..., ty pro mě byly vážně nejhorší, pak už to bude jen občas bolet po kontrolách...Držim palečky, ať je to brzo ok.
Gaissy: určitě to nebude tak hrozný, já bych si to s tebou taky klidně vyměnila:) Jestli máš křivé jenom čtyři zoubky, určitě to budeš mít i rychleji srovnané... a taky tě čeká míň bolesti, míň času stráveného u čištění zoubků... atd. Ber to pozitivně:) Mějte se hezky a pěknej víkend. J.

Ahoooj Všichni ;-)

(Monička:-), 28. 3. 2008 15:05)

Mno tak já jsem dostala včera fixní rovnátka :( A že to bude taková hrůza jsem si teda vůbec nemyslela :( Vůbec nemůžu jíst, dneska jsem tak tak do sebe dala oběd...Naštěstí jsme meli kaši a měkkoučký filet:PTak f pohodě celkem:)Mimochodem ty zuby se čistí fakt strašně:(Je to upe nepříjemny...Já si na ně jen trošku zatlačím a už mě to moc boli :( Už se těším až to přestane....Teď tady jim banáán, a tak tak ho kooušu :P ale doufám že si zvyknu .) Jů a máš moc pěkný stránky :-* Upe supeer:-)Už jsemt ady byla hodněkrát ještě jak jsem rovnátka neměla...A připadalo mi to fajn, ale ted uz mi to fajn nepripada :D Protože to děsne bolí...:-* Tak se mějte pápá :-*

...

(Gaissy, 28. 3. 2008 14:53)

určo ozvu budu vypadat jak vůl jen na 4 zubech bych si to klidně s někym vyměnila

Re:

(Janča, 28. 3. 2008 6:49)

Určitě s tim budeš mít míň trápení, když nebudeš mít zazámečkovanej celej úsměv:) Se ozvi, jak to vypadá, jsem zvědavá.

...

(Gaissy, 27. 3. 2008 15:41)

njn...ale díky já sem si taky říkala že je to nějaký divný.ale prej mám křivý jen dvojky tak to stačí

Gaissy:

(Janča, 27. 3. 2008 11:57)

Tak to netuším, možná budeš mít drátek přes všechny, ale zámečky jen na těch čtyřech zubech, nebo prostě drátek i zámečky na těch čtyřech, opravdu nevím, nikdy jsem to na nikom neviděla..

rovnátka

(Gaissy, 26. 3. 2008 8:26)

ahojky byla sem dnes u ortodontisty a řekl mi že mi dá rovnátka nahoru ale jen na čtyři zuby jedničky a dvojky newite někdo jak to vypadá jen na ty čtyři zuby???díky moc

Re:

(Janča, 24. 3. 2008 10:34)

ejenka: děkuji :)
Gabbi: já s sebou do práce nosím většinou jen ten mezizubní kartáček. Stačí mi se napít a tím se mi to z rovnátek spláchne a zbytek vyšťourávám tím mezizubním:) Jo, snad to stačí dvakrát denně, ale důkladně, protože já vážně nemám čas si po každém jídle čistit zuby.. Když mi rovnátka nasadili, měla jsem "dlouhý" prázdniny po maturitě, takže jsem na čištění měla čas:)), ale pak jsem nastoupila na vyšší, tam už ten počet čištění za den klesal, no a když jsem skončila školu a šla do práce, tak od tý doby se to prostě nedá... V poho, jen piš, klidně romány:) Mějte se hezky, ahojda. J.

pěkný

(ejenka, 22. 3. 2008 19:17)

máš to tady mooc hezké :)

rovnátka

(Gabbi, 21. 3. 2008 10:11)

Jo s tim cistenim jsme na tom uplne stejne...ja ze zacatku to same...cisteni po kazdem jidle a to doslova...ale jak jsem mluvila primo s moji dentistkou, ktera taky mela mimochodem rovnatka..neni to ani pul roku co ji je sundali,tak rikala ze ani ona sama nebyla tak pecliva a ze staci rano a vecer a to peclive!hlavne vecer!A vsechny ty kartacky je pry taky blost...myslim ty specialni do "V"a ty specialni na dasne myslim takovy ty kulaty uzky....pry co je dulezity mit hodne mekky kartacek nejlepsi ten Curaprox Ultra soft ten se dostane vsude a zamecky taky vycisti krasne...ten mam a nedam na nej dopustit!Od jinych sem mela hrozne odreny dasne a krvacely mi!Takze pouzivam jen tenhle kartacek a plus samozrejme mezizubni na mezizubni prostory a ty ve tvaru smrcku mezi dratky!A to pry bohate staci!Cistila si zuby takhle dva roky a jen dvakrat denne a zadne skrvny nema!Takze na to spoleham ze rano a vecer by to melo stacit!Samozrejmne kdyz je hodne blbe jidlo coz myslim ze za rovnatky se hodne drzi tak mam kartacek vzdycky po ruce...hlavne v praci nebo tak!Abych mela lepsi pocit!Ze se opravdu muzu zasmat a nebude mi tam nekde vykukavat zbytek obede!8))))Noo zase sem se nak rozepsala...to je z toho ze mam dlouhou chvili v praci!8)))Tobe taky hezky den 8)

ahojda:))

(Janča, 21. 3. 2008 6:37)

, já jsem přemejšlela, kdyby to bělení bylo moc drahý, že ještě existujou jiný varianty - různý ty gely s těma formičkama, co si v noci nasazuješ na zuby a tak... Buď profi bělení, nebo něco takového po sundání zkusím určitě, protože když už pěkný zoubky, tak i bílý:) Záleží na tom, jak na tom budu finančně:)) A čištění? Moc se stydím, dřív jsem si zuby čistila fakt po každý sušence, třeba 7x denně a teď jsem se postupným ubýváním dopracovala na klasických 2x denně :( Nějak neztíhám, neba mě to, prostě na to kašlu no :( Ale zase jak řikaš, čistim se všim všudy, takže to vždycky takovejch deset minut zabere.. Hezkej den, pa pa

rovnátka

(Gabbi, 17. 3. 2008 13:31)

Janča: Noo tak sem si to myslela spravne!Ale kvuli skvrnam urcite neprestanu pit caj!To bych pak nemohla skoro nic!8)))Kurak nastesti nejsem ale vino kort cerveny to je moje!8)Nooo kazdopadne beleni to snad jisti...pujdu na nej at to stoji co to stoji!Hlavne jen aby to slo dolu!a hodne tukam at nemam ty skvrny pod zameckama!To bych se zblaznila...mit rovny zoubky ale se skrvnama.8(((Vim ze s tim cistenim tomu taky moc nedavam!Ze zacatku sem si cistila zuby opravdu po kazdem jidle ale ted si je cistim presne trikrat!A vecer se vsim vsudy myslim mezi.kartacky,specialni kartacky atd atd...taky mi ta cela procedura trva nakych 20 min!Az budu mit i dolni tak to mam tak trictvrte hodiny hehe8)))))!

Gabbi:

(Janča, 14. 3. 2008 15:48)

skvrny jsou ponejvíce z kávy, vína, cigaret a čaje, je to tak no... Taky třeba taková coca cola nejni dobrá, to mi vždycky ty rovnátka (jak jsou průhledný) chytaj do hněda a vypadám jak debil a absolutně nemůžu pít colu dohromady s něčim červenym, to jsem jednou takhle popíjela a když jsem se na sebe podívala do zrdcadla, tak jsem myslela, že mě trefí..., takže mě se to navíc ještě chytá na zámky, takže úžasný no... Těm skvrnám nezabráníš no, já taky ráda a často piju čaj (kort teď v zimě) a taky kouřím, takže jsem z toho taky celkem nešťastná... Už se moc těším, až mi rovnátka sundaj, chtěla bych jít na to vybělení...

rovnátka

(Gabbi, 14. 3. 2008 9:20)

Janča: Nooo zeptam se za to nic nedam jak rikas!Noo ty horni sem nemela tak krive!Prava strana byla uplne rovna ale leva se mi tlacila dovnitr!A zacly se mi tocit!Ted mi vytvoril jak sem uz psala mezeru na mezi jednickou a dvojkou na pravy strane a bude tam asi tu levou stranu k tomu postupne soupat!Chybi uz jen kousek a budu je mit jeden zub vedle druheho a pekne srovnany!Takze myslim ze ten rok by mi mohl na ty horni stacit!Noo ale dolni to bude tak na dva roky s tim pocitam!Ty mam fakt hrozny!Ale ty spodni se daji uz nak prezit kdyz nebudu mit na hornich!Jen sem zvedava jak budu vypadat az budu mit horni i dolni uz ani nee za 3 tydny!Bojim bojim!A ty zacatky budou asi zase nee moc prijemne!Kasicky,polivky...odrena pusa!8(((Joo a Janco nevis nahodou jestli ty cerny skrvky na zubech muze zpusobovat ovocnej caj?Protoze uz asi vim z ceho se mi to dela!Nekde sem cetla ze pry to vznika,z kafe a nebo z ovocneho caje!A ja piju caj pravidelne kazdy rano konvici!8(

Re:

(Janča, 13. 3. 2008 20:00)

Gabbi: to jo, to máš pravdu, tak se necháš překvapit, jak dlouho, viď:) Ale jestli nemáš hodně křivé zuby, tak ten rok je asi takovej optimální, ne. Já bych se ho být tebou zeptala, za to nic nedáš a aspoň přiblížo budeš vědět na čem jsi:) Jo, já bych byla v práci taky "vtipná" no, to mě docela děsí..., navíc teď si hledám něco nového, tak snad nenarazim na nějakou nabídku třeba nějaký telefonní operátorky, to by mě asi vyhodili :D:D
Káťa: Jo, snad až vyrostou, tak zmoudří ...:) Taky pevné nervy:), pa

Re pejsci:

(Káťa, 13. 3. 2008 19:57)

No to ti věřím, ten můj malej a kouše všechno co se dá, ten váš musí pěkně ničit věci. ale tak on se to odnaučí až povyroste ne? já v to aspoň doufám:)tak pevné nervy s pejsánkem. měj se hezky.papa


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »