Jdi na obsah Jdi na menu
 


aktuální článek

Rovnátka by mohl nosit skoro každý Čech

Zuby, rovnátka


23. července 2006
Přibližně 85 procent lidí má nějakou vadu chrupu, kterou mohou vyřešit zubní rovnátka. Zhruba 15 procent pacientů má těžší vady, které by si léčbu rovnátky opravdu zasloužily, říká předseda České ortodontické společnosti Jiří Petr.

Člověk dědí velikost čelisti i zubů a také jejich polohu. Někdy zdědí čelist po jednou z rodičů a zuby po druhém. Nejčastější vadou je proto stěsnání zubů a předkus.

Tyto vady jsou spíše estetické, protože sama nevhodná poloha zubu jeho zdraví neovlivňuje. Neprokázalo se, že by křivé zuby byly kazivější.

Ortodontisté, kteří se nepravidelnostmi chrupu zabývají, většinou léčbu zahajují v době, kdy se dětem začnou prořezávat stálé zuby. Někdy je třeba počkat na dobu, kdy vývoj chrupu pokročí.

Zatímco před revolucí dávali zubaři rovnátka hlavně dětem školního věku, nyní často léčí dospívající mládež.

Podle Petra nejsou v současnosti zvláštností ani starší pacienti. Zpravidla jsou ve věku od 20 do 30 let, ale nechybějí ani lidé, kteří se pro rovnátka rozhodli kolem padesátky. Nejstaršímu Petrovu klientovi bylo dokonce 70 let.

Starší populace si pamatuje růžová rovnátka s drátky, která se nosila na noc. Snímatelná rovnátka sice ještě existují, ale mají různé barvy. V současnosti se nejčastěji používají u mladších pacientů jako příprava na zahájení kvalitnější léčby fixním aparátem.

Podle Petra se dříve účinnost snímacích rovnátek přeceňovala, zejména proto, že nebyly k dispozici lepší. Fixní rovnátka, která jsou nyní standardními léčebnými prostředky, působí na chrup nepřetržitě a mají i vhodnější technické parametry.

Ortodoncie řeší esteticko-funkční vady a zdravotní pojišťovny na rovnátka pouze přispívají. Hradí práci lékaře, ale ne použitý materiál. Snímatelné rovnátko stojí od několika set do tisíců korun. Dvou až tříletá léčba fixním rovnátkem přijde na tisíce až desetitisíce korun.

zdroj: www.zdravi.idnes.cz

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.myglitterromance.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nevím

(Valentýna , 6. 4. 2017 15:20)

Ahoj nevím jestli mám nosit rovnátka ale mám vytočenej dolni zub špičák tak tě nevím jak mám poznat že má. Mít rovnátka poradíte mi někdo prosím.


rovnátka

(Simča , 14. 10. 2013 9:48)

Ahoj dneska jsem byla u zubařky a dělala mi otisky a budu mít rovnítka na pevno jen nahoru.No moc nadšená nejsem,ale zase budu mít rovné zuby,protože já je mám fakt strašně křivý.A bolí to když je montují?Děkuju

Neboj se :)

(Kája, 28. 5. 2013 19:50)

Ahoj :) Nebojte se jestli vám mají dávat gumičky! :) Když vám je dávají trochu to tlačí ale dá se to vydržet. :) Když je máte tak vám ze začátku trošku vadí! (Já si pořád myslela žemi vypadnou.) Když je máte dýl tak vám připadá že mezi zuby máte kus masa nebo nějakého jídla! Ale nebojte dá se to vydržet! :) Ale přece jenom to každý snáší jinak! :) :D
S pozdravem Kája. :)

Re: Neboj se :)

(Dája, 28. 5. 2013 19:51)

Ahoj Káťo :) Děkuju za radu taky mě to čeká ! :D Už zítra :D :)

Budu mít fixní rovnátka

(Nexta, 12. 2. 2013 7:27)

Ahoj,
mám trochu křivé zuby jsem celkem ráda, že budu mít rovnátka, protože nechci mít křivé zuby. Asi budu mít dole a možná i nahoře, podle toho co mi zubařka řekne na otisky.

fuj

(ornela, 14. 4. 2012 12:57)

no fuj takovou hubu nechci
mit

Uvolněný drát

(kaťka, 16. 1. 2012 15:15)

Ahoj :) na posledním zubu dole (stoličce) tam kde drát končí, mi vylez ze zámečku, takže konec drátu neni přidělaný... vadí to nějak? 9.2. jdu znova na kontrolu a řikal že už bude brzy končit s rovnátkama u mě. mám si zavolat nebo to vydrží? :) dekuju :)

Re: Uvolněný drát

(raddd, 2. 2. 2012 18:48)

Ahoj kaťko. já bych na tvém místě, až se ti na mich něco nebude zdát, zašla k doktoroj co nejdříve.ale jestli jdeš za pár dní na kontrolu tak to stačí. :D

...dotaz ?

(pepe, 21. 12. 2011 18:27)

jen se chci zeptat jestli když zítra jdu na ortodoncii a nosila jsem doted nasazovací rovnátka mám za sebou už asi troje optisky, rengeny, atd no ale už sem tam nebyla asi kolem roku a ted tam jdu a potřebuju na pevno myslíte že už budu dělat optisky a bude mi dávaty ty gumičky už zítra a potom pujdu na rovnátka?? :) .. strašně bych je chtěla!!! .. :'( děkuji za odpověď :)

-----------------------

(niki, 28. 2. 2010 13:09)

Dostanu zitra rovnatka ale nevim jak to bolí,proto že dostanu ty prstynky kolem zubu... :-)

Re: -----------------------

(pepe, 21. 12. 2011 18:20)

no asi ták nějak... :P

?????

(Marky, 18. 7. 2010 20:25)

Budou mi dávat rovnátka hned při první návštěvě?Dekuji za odpověď

Re: ?????

(modrásek, 29. 7. 2010 11:15)

ahoj nebudou, nejdřív konzultace, prohlídka, pak doporučení na rentgeny, při další návštěvě předání rentgenů a otisky + fotky, na další návštěvě konzultace léčby, a pak až další návštěva a to už budou rovnátka... u někoho můžu být při tý konzultaci léčby už rovnou nasazovaná, záleží jak je vytížený ortodonista... ale neboj se toho, dá se to vydržet... pak až uvidíš jak se ti rovnají zoubky, tak budeš vědět že to za to stálo :-))

Re: ?????

(Tirís, 3. 8. 2010 22:53)

třeba já na rovnátka čekala rok a půl :D nejdřív všechno zjistit potom mě museli trhat zub potom čekat až vyroste.. no prostě děs ale dočkala sem se a nyni su pěkně vyzubena :D

Re: ?????

(Veronika, 28. 5. 2011 9:59)

Ne.. :))
Mě např. jsem tam přišla udělali mi otisky a rovnátka jsem dostala až o prázdninách ;)

zámečky

(Terča, 22. 6. 2010 20:23)

ahoj, mám dotaz, jak poznám že mám uvolněný zámeček? děkuju za odpověď

Re: zámečky

(Tirís, 3. 8. 2010 22:56)

proje%d si zamek po zámku a určitě to poznaš.. jinak taky při jídle zámeček se posouvá po drátě a někdy tě to takhle může bolet .. takže pokud ho máš uvolněnej tak trtej k doktorce :D

Re: zámečky

(marča, 12. 1. 2011 16:42)

ahojky ze mas uvolnenej zamecek to poznas snadno. ze ti zacne jezdit po dratku.

rovnatka

(marča, 28. 11. 2010 18:13)

ja budu mit rovnatka.ale nevim jak dlouho se nosej.vsichni mi rikaji ze se nosi 2 roky nekdy i dyl.

budu mít rovnátka

(simča, 2. 3. 2010 8:44)

ahoj je to strasne mit na sobe rovnátka asy jo ja sem mezy nejoblíbenejsíma holkama ve skole a ted taková hruza mno a ja newm jak na to ja je totyz nechci zitra mi e budou davat auau ted mam mezi zuby takové gumicky a ty boli jak krava tak a kdyz pomyslim ze rovnatka boli eče vic tak..........xp