Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

supeeer blog!!

(sallykk, 4. 5. 2008 10:52)

Tenhle blog se mi zdá nejlepší na kterém jsou rovnátka!!Máááš to fakticky moooc pěkné!!Jestli máš ICQ tak plosím napiš 397-537-191

chjo..

(Janča, 3. 5. 2008 9:46)

Nejsou tolik vidět, o to mi vůbec nejde..., já se jen hrozně bojim, že se zase budou tolik odlepovat, jako předtím... A co se týče těch zubů po sundání...- těším se, jak budou rovný, ale furt mě strašej ty skvrny.., navíc teď jsem musela odejít z práce a zatím nemám nic nového, takže si vybělení nebudu moct dovolit.., leda nějaký přípravek jen tak z drogerky, ale těm já moc nevěřím...
Jj, pak určitě napiš. ahojky a krásný víkend. J.

For Jani:

(Káťa, 2. 5. 2008 20:33)

To jo, už si to mohla mít z krku, ale tak ty spodní už nejsou tak hrozný, nejsou tolik vidět.Já jsem taky nevěděla ke komu jít, protože mi kamarádka říkala, že Matějka není dobrej, že na ní byl hnusnej a já nevím co. Tak jsem k němu nechtěla, ale noje zubařka ho chválila tak jsem to riskla, snad nebudem litovat:)Řeknu mu to, protože mě ty odlepený zámečky fakt štvou a navíc mi přijde, že ty dva zuby, ze kterých se mi odlepili se mi zase zkřivily:( Jdu na kontrolu 9.5. tak dám vědět jak jsem pochodila. Ty tvoje zoubky budou vypadat určitě dobře, budeš se na ně pořád koukat, uvidíš:)Jsem na to zvědavá jak se ti budou zoubky po sundání líbit. Tak zatím papa

Re:

(Janča, 2. 5. 2008 15:14)

Nemělo by se, protože se to motá do zámečků, ale někdo je tak šikovnej, že žvejká i s rovnátkama. Já teda ne:)

*******

(lol, 2. 5. 2008 12:30)

Awuj, je pravda, že když někdo někdo nosí fixní rovnátka nesmí žvýkat žvýkačky??

:))

(Janča, 29. 4. 2008 16:43)

Jinak ten poslední typ kartáčku se používá i na čištění zámků, nejen nezakrytých plošek zubů, to už záleží na člověku, jak s ním naloží:)

Re:

(Janča, 29. 4. 2008 16:42)

ahoj Adél, mě přímo v ordinaci prodali kartáčky - byly tam čtyři kusy - dva ortodontické (jeden měkký a druhý tvrdý), potom jeden mezizubní a pak ještě jeden.
Takto vypadá ten ortodontický:
http://www.jps.cz/my_img/Curaden/curaden_dentosan_ortho_Cd_060.jpg
Zrovna to tam moc není vidět, ale štětinky by měly být střiženy jakoby do véčka, aby ti kartáček čistil zámečky (a příliš na ně netlačil) a současně postranní delší štětiny čistí i nezakryté plošky zubů.
Mezizubní asi víš jak vypadá, tím se čistí mezizubní prostory, okraje zámečků, pod drátkem, zkrátka tam, kam nezajedeš tím prvním kartáčkem.
A toto je ten třetí kartáček:
http://nd.blog.cz/f/fixnirovnatka.blog.cz/obrazky/19315658.jpg
Ten je na nezakryté plošky zubů, ale myslím si, že ten není moc důležitý a že se bez něj klidně obejdeš.
Jinak v lékárně ti určitě poradí, nebo se podívej na www.profimed.cz a tam si můžeš i nakoupit celé sady:)

čištění

(Adélka, 28. 4. 2008 23:20)

Ahoj všichni, prosím o radu :) Dnes jsem dostala fixní rovnátka ale neproběhla žádná instruktáž ohledně čištění zoubků :( Jenom že mám mít kartáček z lékárny a čistit odshora dolů. Na internetu jsem ale našla i speciální kartáčky s výstřihem do "V" pro rovnátkáře. Prosím vás tedy o radu, jak čistit zoubky s rovnátky, abych nepoškodila zámečky. Děkuju moc za jakoukoli radu

for Káťa:

(Janča, 26. 4. 2008 14:07)

Jj, zrovna jsem o tom přemýšlela, že už jsem mohla mít úplně klid a srovnaný horní i dolní no..., nedá se svítit:) Foto určitě pak dám, ikdyž se hrozim toho, jak ty zuby budou vypadat:/ Normálně se ho zeptej, za to nic nedáš, nebo se mnou si hodně povídá ta sympatická blonďatá sestřička..., ale jinak to na těch kontrolách u mě vypadá stejně jako na tvých.. Jinak já jsem se rozhodovala právě mezi ním a jednou ortodontistkou v Litvínově a na oba jsem slyšela negativa i pozitiva..., to je tak asi všude..., uvidíme jak dopadneme:)

popadané zámečky

(Káťa, 25. 4. 2008 8:27)

For Jani: To je divný, že ti popadaly jen tak samy od sebe, už si to mohla mít za sebou a mohla si mít sundaný rovnátka i z dolních. Máš štěstí, že ti ty dolní zuby nejsou moc vidět:)Závidím ti, že už ti horní fixy budou sundavat, musíš pak napsat jaký je to pocit a nejlépe nám sem dát i fotku ať víme na co se máme těšit:)Jak dlouho teda ty horní budeš mít? Mě řekl, že asi 2 roky:( Jinak na Matějku jsem taky slyšela i něco negativního, ale zatím jsem s ním spokojená. Já se ho na ten zámeček bojím zeptat, minule jsem se ho zeptala, proč mi nebude měnit ten drát a jak se vlastně ty zuby rovnají a on i sestřičky na mě koukali jako kdybych spadla z višně. Ty kontroly mi přijdou vždycky hrozně hektický, má hodně pacientů a tak mi přijde, že se jim pořádně nevěnuje, nic ti neřekne, jako třeba: rovná se to dobře a tak, sestřičce dává instrukce, ale tomu já nerozumím. Chtěla bych někdy, aby se mi věnoval v klidu a řekl mi, jak to vypadá s rovnáním. Chodí to na tvých kontrolách taky tak?

Ahoj camille :)

(Janča, 24. 4. 2008 16:16)

..., tak tě tu tedy vítám a děkuji za pochvalu stránek:) Ptej se na cokoliv, budu (budem:) se ti snažit odpovědět. ahojda J.

Čeká mě to..

(camille, 24. 4. 2008 12:34)

Ahojky všem,
nejdříve chci moc moc pochválit tyhle stránky!! Hledala jsem co nejvíce informací o rovnátkách na pevno a teprve tady jsem je našla:)
Zubařka mě několikrát upozornila na křivící se horní zuby, já nejdřív o rovnátkách nechtěla ani slyšet, ale včera jsem se rozhodla, že do nich půjdu. Sehnala jsem si dobrou ortodoncii, přes kamarádku, které zachránily právě rovnátka šíleně křivé zuby(a to je jí 30 a během roku se jí krásně narovnaly) a už jsem objednaná.
Takže čekám co mi doktorka řekne, pak se rozhodnu dál.
Je to sice šílená představa, 2 roky kovový úsměv, ale myslím, že to za to stojí.. než pak celý život litovat..
Nejvíce mě ale děsí trhání zubů-už mi řekli najisto, že se mi do pusy nevejdou a min. 2 budou muset pryč.. no uvidíme, přežít se musí vše:)
Takže se zřejmě stanu pravidelnou čtenářkou a návštěvnicí těchto stránek:)
Za jákekoliv poznatky, rady a zkušenosti moc děkuji:)

Káťa:

(Janča, 22. 4. 2008 17:40)

no on mi jich tam bez drátku na těch spodních nechal víc, ale teď už tam mám jen jeden, všechny popadaly... Padaly, ikdyž byly zpevněný drátkem, natož když tam jen tak vyčuhujou.. Ale neni to hrozný, spodní nejdou moc vidět a hlavně ta keramika je průhledná.. S tamtím máš asi pravdu, možná jsem ten zámeček opravdu dolepit nepotřebovala..., akorát jsem se s tim u nikoho nesetkala no, všichni hned s odlepenym zámečkem spěchali na dolepení... Hele tak mu to připomeň, má tam hodně pacientů, tak prostě asi sem tam něco přehlídne. Dobrý to jako neni no..., ale lepší v Mostě asi taky není :) Já na něho slyšela jak chválu, tak špatný věci.., těžko soudit, posoudím až podle výsledků:)
Měj se fajn, pa

zámečky

(Káťa, 22. 4. 2008 17:04)

Gabbi: jj, mám kovové a taky jako Janča nejím kůrky a nic tvrdého, protože se bojím, že se mi urve zase nějaký zámeček. Za chvíli na těch spodních nebudu mít nic. Buď ráda, že ti tak pěkně drží a nemusíš se omezovat:)

zámečky

(Káťa, 22. 4. 2008 17:01)

No tak to je trochu divný, že ti na těch spodních nechal samotnej zámeček bez drátku, vždyť to musí i vypadat blbě, ale zase si psala, že ty spodní zuby ti nejsou vidět, tak snad to není tak hrozný. Ale jako že ti nechal ten horní zub bez zámečku, to nechápu. Ale zase si říkám, že tomu nerozumíme, třeba ho tam fakt nepotřebuješ. Určitě by ti ty rovnátka nesundaval, kdyby si ty zuby neměla srovnaný. A tvoje vina to určitě není, kašli na ně, jestli na tebe koukaj blbě, ty víš, že tvrdý věci nejíš a to je hlavní. Mimochodem já jím taky chleba bez kůrky a ten druhý zámeček se mi odlepil, když jsem kousala právě chleba bez kůrky, takže pochybuju, že za to můžu, to je stopro tím, že sme měly odlepený ty okolo. To jsem zvědavá, jestli mi ty zámečky přilepí. A to mi asi na druhé kontrole říkal, že jeden zámeček na horních zubech mám špatně nalepený, že ho musí přelepit a od té doby jsem tam byla už dvakrát a pořád nic. Každopádně kamarádka k němu taky chodí a horní už má srovnaný a je moc spokojená. Doufám, že když za to dáváme takový prachy tak nám to udělá pořádně:)

Re:

(Janča, 21. 4. 2008 9:31)

jj, máme. No právě, jsem z toho namrtvu a ne a ne furt přibrat... nejdřív jsem nemohla pořádně jíst kvůli tý destičce a pak to začlo padat, tak to jsem se zase bála, že je to moje vina, že se to odlepuje, navíc oni na mě v tý ordinaci i vždycky tak koukali blbě, jako kdyby si mysleli, že se každej den cpu nejtvrdšíma topinkama... Možná to je díky tomu, že jsou keramická, ale proč zase ty horní drží všecky...:( Jsem zvědavá, snad to tolik už padat nebude...

.....

(Gabbi, 21. 4. 2008 9:19)

Janca + Kata:A vy vlastne mate spolecnyho ortodontistu ze jo?Je to fakt divny,ale tak podle me fakt vi co delaji ne!Janco a ty mas na spodnich naky zamecky nalepeny i kdyz tam nemas zadnej drat ani krouzky a tak!To ti tam fakt nechali..nebo spis z toho co ti tam zbylo!8)Ja teda si do tech spodnich nekousu!Zatim!8)a jist muzu taky normalne, ale jako reknu ti,ze bych se zblaznila to porat hlidat pri jidle aby mi nahodou nakej zamek neupadl nebo tak...nebo jak pises si porat okrajovat kurku!8(tak to bych asi nezvladala!To se pak nedivim ze si tak zhubla!8)Se mas!ja sem s tim sice taky dve,tri kila shodila ale jak uz jim uplne normalne tak je mam zas nahore!A jim fakt vsechno co je tvrdy!nevim...podle me taky ty keramicke drzi min jak ty kovove!teda slysela jsem to!Tak nevim!Kdybych se mela hlidat jako ty tak bych zesilela!No jo tak uvidis-za chvili mas horni dole a snad ty dolni ted budou ted drzet lip!8)Kato a ty mas kovovy taky nebo ne?

...

(Janča, 20. 4. 2008 15:38)

ještě takovej dodatek - ten zámeček, co mi tam tak dlouho a dodnes chybí se urval, když mi sestřička měnila gumičky. to je jedinej zámek, kterej se odlepil z horních zubů. A celej spodek fuč, takže si myslím, že moje vina to rozhodně není, že bylo něco špatně.

odlepený zámeček

(Janča, 20. 4. 2008 15:35)

já si taky myslim, že se mi třeba další odlepil kvůli tomu, že tam ten jeden nebyl. Hlavně mi přijde divný, že mam popadanej celej spodek. Sundal mi desku a najednou to začlo padat. A oni na tebe koukaj jak na největšího blbce, že určitě jíš tvrdý věci a nedáváš pozor, ale to není pravda! Dodnes si odkrajuju i kůrky od chleba, protože se bojim, že se něco odlepí, zhubla jsem devět kilo, dávám si pozor... Když ti řeknu, že na těch spodních mi zbyl jeden zámeček... Drátek z těch spodních už mi sundal před dlouhou dobou, zbývající zámky nechal, to je taky hloupý..., je jasný, že když tam ty zámky nebudou a nebudou ani spojený drátkem a bude jen sem tam něco přečuhovat (myslím ty zámky, co tam zbyly), že se budou urvávat další.

odlepený zámeček

(Káťa, 18. 4. 2008 18:30)

Janča: Mě to taky přijde divný, nechápu co je na tom tak pracnýho vzít jeden zámeček a přilepit ho. On mi tvrdil, že ho tam teď nepotřebuju, ale je fakt hodně divný, že ty ho tam nemáš už tak dlouho a teď ti bude sundavat rovnátek a zámeček ti nedá? A máš ten zub křivej? Já bych mu to normálně řekla, že ho tam chci přilepit, taky se na to chystám. Mám za to, že ten druhý se mi odlepil kvůli tom prvnímu, protože se ten drátek hýbal. Taky mě štve, že mi nemění při každé návštěvě gumičky, ty světle růžové hrozně rychle zažloutnou.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »