Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

doba objednání

(Sýsa, 24. 9. 2009 19:21)

Ahojky, chtěla bych se zeptat po jak dlouhé době od první návštěvy vás pozvali na koplexní vyšetření s otiskama. Byla jsem tam dnes a objednali mě až na 21.1.2010 a to mi příjde dost dlouho, proto se chci zeptat jak to chodí jinde, díky

pro Áďu

(Katka, 24. 9. 2009 7:01)

Standartní postup trhání zubů za účelem vytvoření místa pro natěsnané zuby, je vytržení osmiček a čtyřek nebo pětek. Trojky jsou v úsměvu dost podstatné a jejich vytržení rozhodně není standartní. Mně vytrhl zubař jednu spodní dvojku, to taky není nejčastější postup, ale jeden malý zoubek chybět nebude a mezera, která po něm vznikla, stačí k rozestoupení ostatní dolních natěsnaných křivých předních zubů. Kdyby mi doktor vytrhnul spodní čtyřky, bylo by tam místa moc a celé rovnání a posouvání všech zubů tak, aby se obě díry zatáhly, by trvalo mnohem delší dobu. Každý ortodontický pacient má svůj individuální plán léčby, takže to, co se dělo jednomu, se druhého vůbec netýká. Určitě bych se ortodontistky zeptala, proč není možné vytrhnout místo trojek raději čtyřky - stoliček máme víc, špičky jen jedny. Já bych si své špičáky vytrhnout nenechala.

Rovnátka

(Áďa, 23. 9. 2009 10:43)

Ahojky doktorka mi rekla ze me asi bude muset vytrhnout na hore trojky neni to divny?Zeprej bych jinak mela predkus,ale ja nevím mozna bych radsi mela mirny predkus nez vytrhle trojky.Mam si je nechat vyrvat?ale docela se toho bojim.Poradte prosim :-)

pro Nikolka

(Nikol, 22. 9. 2009 18:35)

:) jsme spokojená chodim tam uz 8 let:) poduj jsi z prahy tak je to MUDr.Hana Antošová zlatnická4
110 00 praha 1 a telefon je 222 327 619:)

kde?

(Nikolka..:), 22. 9. 2009 16:52)

Ahojky, chtěla bych se zeptat, kde sis ty rovnátka nechala dělat? a jestli jsi byla spokojená s tim ortodonistou..:)

pro monk

(Nikol, 21. 9. 2009 16:48)

žádné vyditelné skrvny nejsou:)

Re: Nikol

(Monk, 18. 9. 2009 14:43)

A co skvrny, už se tady na to někdo tal, že se bojí, aby tam nezustali skvrnyna zoubkách.

pro monk

(Nikol, 17. 9. 2009 12:36)

ted jeto takovej divnej pocit bez tich rovnatkach...mam je krasne skorvane:) mno...probiháto tak ze doktorka veme takove klešte a chyti ten zamese a jakoby skobne a on vypadle jenom bylo neprijemne kdyz odstranovala to lepidlo:/ priprav se ze budes mit ten 1 den podraždeny dásně a hodinu nesmiš jist. 3 dny ti pripada ze ti neco vtý hube chybí ale to si zase zvyknes !!:) zítra jsi du pro ten retenační aparát.... rozhodně ti nezávdím už bych rovnátka nikdy nechtěla!

Re: Nikol

(Monk, 15. 9. 2009 12:11)

Tak s retenční aparátkem ti neporadím, neboť ani neví co to je, ale chtěla jsem, jestli by jsi pak nenapsala zážitek se sundávání, protože by mě to docela zajímalo, jak to probíhá. Do budoucna se mi to určo bude hodit, ale to si ještě počkám, rovnátka mám teprve 4 měsíce. Katka

už zíítra:)

(nikol, 15. 9. 2009 10:14)

tak zitra mi sundají rovnatka:) uz se moc teššiim!!8let jsem nosila rovnatka na noc a ted skoro 2roky jsem nosila na pevno...muuzu riiict ze uz nikdy nechci rovnatka videt!!(: co se týka Retenčnímu aparátku tak uz me nic neprekvapiii uz a by to bylo !!:)...a este jsem se chtela zeptat estli muzu ten retenční aparátek i v nakych barvičkach prosim odpovezte hned diiky!!:)

pro Monk

(Sýsa, 14. 9. 2009 22:44)

Mně taky řekli, že se mám zesléknout do spodního prádla a pak si vzít takovej ten zelenj hadr, někdo tomu myslím říká anděl. Pak jsem si sedla do toho křesla,přikryli mě rouškou, napatlali desinfekcí a pak obličej kromě pusy přikryli abych nic neviděla, za což jsem byla celkem ráda :), stačilo mi když jsem se podívala dolů a viděla jak se nademnou oba sklání :D
Myslím, že zrovna spodní prádlo tě trápit nemusí;)

spodní prádlo

(Katka, 14. 9. 2009 21:39)

Potvrzuju zákrok ve spodním prádle v nemocnici - celou mě zahalili do sterilních roušek, včetně hlavy - nechali jen mezeru pro otevřenou pusu. Byl to normální operační sálek se zubařským křeslem. Jednalo se o problematicky uloženou osmičku, kde bylo zapotřebí i rozříznout dáseň a pak šít.

Další tři osmičky mi trhal zubař normálně najednou ve své ordinaci, to jsem byla oblečená :o)

Poslední zub trhaný v nemocnici ale ne na sále, v normální anbulanci čelistní chcirurgie, mi vytrhli během deseti minut taky v normálním oblečení, dostala jsem jen klasickou roušku pod bradu přes hrudník, ale to bylo spíš kvůli ochraně oděvu.

Svlečená budeš jen chviličku, hned Tě zahalí, neboj :o) A kdyby ne, tak řekni, že Ti je zima, určitě přes Tebe nějakej zelenej hadr hodí :o)

Co mě překvapilo:-(((

(Monk, 14. 9. 2009 17:35)

Holky co jste už byli na trhání osmiček, operativní cestou, taky jste museli být jen ve spodním prádle. Když mě to doktorka sdělila, abych se na to připravila, trošku mě to překvapilo. Jak to bylo u vás. Dík Katka

Re: Petra

(Monk, 13. 9. 2009 17:50)

Tady asi moc odpovědí na tvůj dotaz nenajdeš. Tady chodí spíš holky co je rovnátka teprve čekají, anebo, co je už mají, ale tak brzy je nesundají. Je ale možné, že se ti odpovědi dostane. Katka

prosim odpovezte

(petra, 13. 9. 2009 12:40)

ahojky uz me za par mesicu ceka sundavani rovnatek a strasne se bojim ze tam budu mit ty fleky protoze jsem moc pecliva na hygienu nebyla:( ted lituju..a prosim nevite nekdo jak se ty rovnatka sundavaji? mam trochu paradentozu a vyklaji se mi zuby a bojim se ze by mi nejaky ze zubu mohli nechtene vytrhnout jak mi budou sundavat ty ramecky...:( to jako ten ramecek srvou nebo co?dyt to tam uplne drzi..posim o odpoved diky moc

pro Terés

(Sýsa, 11. 9. 2009 22:43)

Nemáš zač, přeji hodně štěstí a žádné komplikace :)a bát se opravdu nemusíš, dá se to v pohodě přežít. Jinak mně třeba pomohl tantum verde a kostky ledu s heřmánkem :)a pak samozřejmě pořád chladit :)

dotaz

(Týna, 11. 9. 2009 21:56)

Ahoj, nevíte někdo prosím o nějakém dobrém zubaři/zubařce z Prahy, kteří dělají keramická rovnátka?
Děkuji.

Děkuji

(Terés., 11. 9. 2009 21:27)

Moc díky za názory. Já už rovnátka mám, a do půl roku asi půjdou dolů. Dost jsem si s nimi vytrpěla a nerada bych, aby to bylo zbytečné. Možná (díky za tip) bych zkusila to Brno. Byla jsem tam nedávno na ortopedii, kam mě poslali a jsem spokojená. Tak snad i se zubaři. Nechám si napsat doporučení a zkusím to, i když se bojím jako čert. Ale věřím, že ve spoustě věcí máte pravdu. Mám malou pusu a bojím se, že osmičky by mi zoubky natlačily zase zpátky.

Opravdu Vám moc děkuji za rady a zkušenosti. Kromě strašení mé ortodontky jsem o tom nevěděla vůbec nic.

pro Terés

(Monk, 11. 9. 2009 20:31)

Taky s holkama souhlasím, že je lepší vytrhnout. Volila bych lokální anestezii, protože jak už se tu psalo, tak v celkové se na tobě vyučí kdejaký medik a s toho jsou pak ty natržené koutky, rozřezané rty atd. Jinak já prozatím vlastní zkušenost nemám, ale v listopadu a prosinci mě to čeká, nejdříve jedna str. a pak druhá. Jestli chceš doporučit tak určitě do Fakultky do Ostravy-Poruby. Mám dvě kamarádky co tam měli osmičky trhané a vždy dobrý. Taky bych to doporučila tak týden před zákrokem ten Wobenzym, výborna věc. Musíš mít, ale doporučení od svého zubního lékaře. Katka

pro Terés

(Katka, 11. 9. 2009 19:45)

Souhlasím se Sýsou - osmičky, zvlášť špatně položené - je lepší vytáhnout. Zákrok v lokální anestézii se dá zvládnout, postupně zub za zubem na několika návštěvách nebo najednou. Na hojení po zákroku doporučuju z vlastní zkoušenosti vyzkoušený Wobenzym, žádný zánět se u mě neobjevil, rány se dobře hojily, otok tváře taky ustoupil rychle. Když si necháš vytáhnout osmičky a srovnat zuby zároveň, předejdeš tím další ortodontické léčbě v případě, že bys to odkládala. Několika lidem se srovnané zuby po vytžení osmiček rozjely (najednou se v puse udělalo další místo, nebo nově prořezané křivě rostoucí osmičky natlačily srovnané zuby opět přes sebe, takže bylo zapotřebí nasadit rovnátka znovu a stejně trhat. Je lepší to vyřešit hned napoprvé. To je můj názor. Jinak na zubní zákroky existují secializované zubní kliniky, my máme jednu v Plzni, ale sem z Opavy asi nepojedeš. zeptej se svého zubaře nebo ortodontiskty, koho by Ti doporučila.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »