Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

For Jani:

(Káťa, 3. 1. 2008 19:12)

Jéé, štěňátko je fajne:) A copak máte za štěňátko? Můj silvestr byl zase pracovní, pomáhala jsem kamarádovi obsluhovat hosty na hotelu, ale i tak se mi silvestr líbil:) Taky ti přeji v novém roce jen to nejlepší a pozdravuj ode mě štěňátko:) papa

for Káťa

(Janča, 3. 1. 2008 11:53)

ahojky, Silvestr byl kvůli tomu, že teď máme malé štěňátko, takovej soukromej v klidu domova:), ale bylo to fajn, dík za optání:) Jakej byl tvuj Silvestr??:)
Asi to normální je, nebo alespoň já to tak mam taky s tou bolestí zubů.
A na posledních zubech nemam zámečky, na předposledních mam kroužky a na posledních nic.
Měj se hezky a do Novýho roku vše nej, pa pa

For Jani:

(Káťa, 2. 1. 2008 20:12)

Ahojky:)Tak jakej byl silvestr? Jani, prosím tě, je normální, že mě každý den bolí jinej zub? O silvestra mě jeden začal bolet tak moc, že jsem myslela, že to nevydržím:( Naštěstí už je to dobrý, ale čekám, který mě zase začne bolet příště. Prosím tě, máš poslední zámeček úplně na posledním zubu? Mě dal totiž doktor poslední zámeček na předposlední zub takže poslední zuby mám bez zámečků. Díky:)papa

Jani:

(Káťa, 27. 12. 2007 11:20)

Wau, tak to je dost no:( Snad se ti to podaří, o vánocích se člověk vždycky cpe:)Měj se krásně a užij si silvestra a šťastný nový rok:)

Káťa:

(Janča, 26. 12. 2007 19:21)

jj, zhubla, devět kilo :( A moc se mi to nedaří nabrat zpět, stále mi váha kolísá.. pa pa, měj se fajn

Pro Jani

(Káťa, 23. 12. 2007 23:04)

Fakt jsi zhubla? Já bych taky chtěla zhubnout, jenom trošinku:) Ale přijde mi, že jsem nezhubla vůbec. Ta destička je hnus, už abych jí taky měla dole. Tak se měj krásně a krásné vánoce a hlavně hodně dárečků:) papa

Kátě

(Janča, 23. 12. 2007 11:07)

Jo, to jsme:) A s tím, že když se může něco zkomplikovat, tak u tebe se to vždycky zkomplikuje, tak s tím se taky ztotožňuju:) Jako já nevím no, mě se opravdu zdálo nejhorší to období po nasazení. Po prvním utažení jsem to tak neprožívala, jako táhlo to, ale prostě si myslím, že v pohodě. No já také doufám, že už mi jí nedají, ale nikdy nevíš:( Jo jo, užila, hlavně jsem moc moc zhubla a nechtěla bych zhubnout ještě víc. Jo, pro mě je taky příjemné povídat si s někým, kdo je na tom stejně (podobně:) jako já, takže opravdu neděkuj za to, že ti odpovídám:) Taky se měj krásně:)
Jinak všem přeji moc krásné Vánoce, ahojky. J.

For Jani:

(Káťa, 21. 12. 2007 13:09)

Tak to jsme na tom hodně podobně co? Já už to vidím, že až mi tu destičku sundají tak si taky budu ukusovat spodní zámečky. Když se může něco zkomplikovat tak se to u mě vždycky zkomplikuje:) To jsi mě uklidnila, kamarád mě pořád straší, že to první utahování je nesnesitelně bolestivý, já mu dám, jenom mě straší:)Neboj, destičku ti určitě nedají, to by ti jí dali hned a nebo by ti jí vůbec nesundavali. Snad to dobře dopadne, užila sis jí až až co? Jinak díky moc za to, že mi odpovídáš, je fajn si pokecat s někým kdo má stejný úděl jako já:) Tak papa měj se krásně Jani

Re: Káťa: Gabbi:

(Janča, 20. 12. 2007 15:46)

Káťa: Jo, přesně, kvůli jednomu zubu a pak jsem zjistila, že to mam křivý celý totálně :D Nic mi netrhali, ale bylo mi řečeno, že možná budou..
Po utahování to určitě nebolí víc, než po nasazení rovnátek. Když ti je nasadí, je to nejhorší, protože nejen že to bolí, ale hlavně si musíš zvykat, že máš v puse najednou něco navíc..., pak už to "jenom" bolí:)
Sundali mi dolní no a bojím se, že mi dají znova nákusnou destičku, když to tak padalo :(
Taky se měj hezky, ahojda
Gabbi: šišlat začneš no, s tím bohužel počítej, já jsem z toho byla první dny hodně nešťastná, ale pak jsem se to naučila a jak už jsem tu myslím jednou psala, pak když mi destičku sundali, tak jsem neuměla mluvit zase prozměnu bez ní:)
Taky se měj krásně, nemáš vůbec za co. ahojky

For Janča:

(Káťa, 19. 12. 2007 22:46)

No vidíš to, já to mám taky tak. Šla jsem na rovnátka hlavně kvůli jednomu zubu co mi vyrostl nahoře v dásni a rostl mi ven z pusy a když jsem na doktora poprvé otevřela pusu tak si toho zubu vůbec nevšiml a už začal chrlit nějaké odborné názvy, z čehož jsem usoudila, že mám totálně křivý zuby. Ten můj zub mi taky nechal bez zámečku a prý ho bude řešit až později tak jsem na to zvědavá:) Trhali ti nějaké zuby? Toho se bojím úplně nejvíc, zatím mi nic netrhali, ale později budou:( Na konci ledna jdu na první utahování, bolí to víc než po nasazení rovnátek? Doufám, že už mi sundají tu destičku, ale asi je ještě brzo:( To je docela blbý, že ti ty dolní zatím sundali, ale stejně si říkala, že ti dolní zoubky nejsou vidět, tak to vydržíš:) Pak napiš jak to s nima pokračuje. Jinak kůrku si taky odkrajuju, pro jistotu:)Můj přítel se mi pořád směje, když jím, jak to všechno přežvykuju. Nejdřív jsem z toho byla zoufalá, ale teď už jsem se s rovnátkama zžila a směju se tomu:) papa měj se hezky:)

rovnátka

(Gabbi, 19. 12. 2007 9:07)

Hmmm....takze me asi teda ta desticka nemine coo?8((((Noo co se da delat!A to asi zacnu opet trochu sislat vid?A asi se s tim taky hur ji!8(((Ale holt je to potreba no!To budu v praci opet vtipna hehe!8))Ale to zase prezit jen ty zacatky a pak si snad na to opet zvyknu!A treba zase diky ty desticce naky to kilo shodim!8)tak se mej moc kransne papa a dekuju za odpoved

For Bubáček

(Janča , 18. 12. 2007 17:25)

Jejej, tak jsem nakonec /bohužel/ měla s tím proplacením pravdu, že je to jen do osmnácti let. My "odrostlejší" už holt máme smůlu :) Jinak k tomu hubnutí - to tě jako nechci strašit, ale já jsem zhubla kil devět. No děs, přítel mi nadává, rodina také, doktor na mě minule vyrukoval, jestli náhodou nemám anorexii, takže vážně super. Jako nikdy jsem nebyla úplné vyžle, takže ani teď to není tak horké, ale zkrátka se všem zdá nenormální, že šlo dolů tolik kil. A mě také, takže se cpu jak můžu:) Dobrá zpráva je, že co nemám nákusnou destičku, pomalu přibírám. Už jsem nabrala zpátky tři kila a snad naberu i ten zbytek. A možná mi k tomu dopomohou právě také Vánoce:)) Taky se měj krásně, pa pa

For Gabbi

(Janča, 18. 12. 2007 17:20)

Ahoj Gabbi, nákusná destička se dává, když máš předkus právě proto, aby sis neukousala spodní zámečky, protože při předkusu jsou horní zuby jakoby přes ty spodní (jsou víc vepředu). Pokud předkus máš, nákusnou destičku asi určitě dostaneš..A k tomu utahování - já také cítím tlak jen první dny a potom nic necítím, to je normální, žádnej strach, přece bys nechtěla, aby tě zoubky bolely pořád v kuse:) Měj se fajn.

For Péťa

(Janča, 18. 12. 2007 17:17)

ahojda Péťo, rovnátka si určitě nech dát, jednou budeš hodně ráda za krásné zoubky. A určitě je dobré, že jsi ještě tak mladá. - Za prvé se ti zoubky rychleji srovnají a za druhé je to ve tvém věku určitě "normálnější", než potom v dospělejším. Tedy tím nechci tvrdit, že u dospělých nejsou rovnátka "normální", ale přecejenom existuje spousta lidí, co se v pozdějším věku rovnátka nosit stydí. Nasazování vydržíš, vůbec se neboj, zvládlo to hodně lidí před tebou, ty to zvládneš taky:) Rovnátka ti zoubky hezky srovnají a nebudeš mít žádný oblouk, zkrátka určitě do nich jdi, opravdu:) Tak tedy ať se dobře rozhodneš a pak se určitě ozvi. ahoooooj

for Káťa

(Janča, 18. 12. 2007 17:12)

ahojky Káťo, vydrž, já také zezačátku nic nepozorovala, jde to všechno postupně. Třeba ten nejkřivější přední zub, kvůli kterému jsem (hlavně) rovnátka chtěla mi přigumičkovali k drátku až nyní téměř po půl roce, tedy až teď jsem začala pozorovat, jak rychle se zoubky dokáží hýbat. Jo jo, asi vím, jak při jídle vypadáš, já jsem si v tomhle období připadala jak přežvýkavec:), jako když máš hrozně velkou žvejkačku a žvýkáš ji takovým tím humpoláckým způsobem..., tak tak jsem si připadala při každém jídle:)Ale ono se to zlepší. Tak ať ti to brzy sundají...!!!:)
Nn, posledně se řeklo, že se teď budeme soustředit jen na horní (zatím), protože mám na těch spodních zámečky hodně popadané a asi by i znovu popadaly, pokud je to tedy pravda, že padají proto, že na ně doléhají při kousání horní zuby. Ale jinou příčinu nevidím, nic tvrdého nejím, dokonce i od chleba si odkrajuju kůrku...:( Nevím, až budou novinky, napíšu:) Měj se hezky, ahooj

For Jane

(Bubáček, 18. 12. 2007 7:32)

Tak se ozvali ze zdr. pojišťovny: Dobrý den, příspěvek na fixní a snímatelná rovnátka je zařazen do balíčku zlepšené péče pro děti od 7-18 let až do výše 1000,- Kč. Vy spadáte do věkové kategorie nasd 19 let. Možnosti čerpání zlepšené péče naleznete na www.rbp-zp.cz (pojištěnci, co nabízíme)
S pozdravem, R. Hyklová, vedoucí odborný referent
No, tak nic, ještě že jsem s tím počítala :o) pa pa R.

For super Madonna :o)

(Bubáček, 17. 12. 2007 14:50)

Ahojky, Jani! Tak to jsi měla pěkný fofr s těmi zoubky :oD Ale je to super, když víš, že to k něčemu je a hned to i vidíš. A jak to vypadá už je celkem fuk, vždyť Madonna je teď docela v kurzu... ;o) Čoveče, z pojišťovny se neozvali, no myslím, že nějaká naděje, že by to proplatili asi není :o( Klasika, ani se ničemu nedivím... Kdybych měla dát peníze já tak to by mě bombardovali a uháněli každou chvíli, ale když ty po nich něco chceš, tak mají čas...:o( Jinak stav zoubků u mě je ten, že nic nebolí, už jen malilinko při čištění, takže mám pocit, že se nic neděje. No, ale snad je to jen můj pocit a že se zoubky hýbou. Ale řeknu ti, že jsem se po 5 dnech vážila a 2 kg dole, takže taková nedobrovolná dietka je k něčemu dobrá :oD aspoň si můžu dát do čumáčku přes svátky i když to bude omezené, ale snad to nebudou jen polévky :o) Tak se měj krásně Jani... Radka ;o)

otázka8))))

(Gabbi, 17. 12. 2007 11:49)

Ahojky Jančo....prosim te mam dotaz!Ted v lednu jdu na prni utahovani!Docela se i tesim, protoze mi prijde, ze ten tlak na zuby, co jsem citila na zacatku,pomalu ustupuje coz je na jednu stranu samozrejme dobre ale na druhou mam pocit, ze se prestali rovnat!Podotykam, ze je mam ted 2 mesice a mozna je to jen muj blby pocit!Nevim!Ale kazdopadne se mi zuby souply o hodne!A to i dopredu...o takovy 3-4 mm!Ale hlavne proc pisu...ortodontista by mi take v lednu mel dat termin na ty spodni zoubky...a ted nevim jestli me bude cekat ta nakusna desticka!Ta se dava jen kdyz je predkus nebo i k ucelu aby zabranila tomu aby sme si neukousavali zamecky na spodnich zubech?Mam totiz na hornim patre ten oblouk tak sem myslela ze by mi ho mohli konecne sundat ale aby mi tam nevrazili misto toho tu desticku!Dekuju predem za odpoved...mej se krasne Gabbi

Ahoj Jani

((Péťa 15.12.2007 19:11), 16. 12. 2007 19:25)

Ahoj Jani.Dnes jsem si přečetla co píšeš o svích rovnátkách.Je mi 11.let a 19.12.07 mám jet k ortodentistovi a mám mu říci jestli ty rovnátka chci či ne.A já jsem se ještě pevně nerozhodla.Trápí mě pár věcí...:až mi to budou nandávat jestli mě to bude bolet,jestli potom vydržím tu bolest až je budu mít,jak budu vypadat a jestli se mě spolužáci ve škole nabudou smát,ale zase potom budu mít rovné zuby.Já bych je měla mít na horní i dolní čelisti zubů,protože já jsem si myslela,že jen dole,ale musím je mít i na hoře.Já mám dole trochu křivé zuby,ale prý mám i špatný zkus.Ale asi si je možná dám díky tobě,že jsem se teď opravdu dověděla jak to chodí.Tady na těch stránkách jsem viděla video a nevím,ale jestli to vydržím tam mít takovou dobu otevřenou pusu.Ale snad jo.Čert ať veme spolužáky budu mít potom krásný zoubky,ale já doufám že mi je potom upiluje abych je měla stejně vysoké dole i na hoře a ne dole docela stejné a na hoře u těch dvou oblouk no to se mi tedy vůbec nelíbí,,tedy dá se říci že se svími zuby nejsem vůbec spokojená¨.No já se s tebou rozloučím a potom i napíšu jak jsem se rozhodla a jestli je budu mít,tak ti ještě potom napíšu jak to snáším a jak vypadám.Ahoj a moc,moc,mocděkuji za tyto tvoje stránky.Ahojky.Péťa Matoušková z Přelouče.PS:měj se krásně a krásné vánoce a zároveň BOHATÉHO JEŽÍŠKA.

For Jani

(Káťa, 13. 12. 2007 22:40)

Ahoj Jani. Četla jsem co jste psaly s Radkou o tom pohybu zubů a přijde mi, že mě se zuby vůbec nehýbou:( Rovnátka mám už skoro tři týdny a pořád žádná velká změna. Co když se mi ty zuby nesravnají a nebo to bude trvat hrozně dlouho? Nechci mít rovnátka celý zbytek života. Víš jak jsem se tě ptala na tu nákusnou destičku, kdy už budu moct normálně kousat? Tak už konečně můžu:) Sice u toho vypadám dost blbě, protože ještě úplně nedokousnu, ale jde to:) Ale stejně se těším až mi jí sundají. Jak to vypadá s tvýma dolníma zoubkama? Už ti říkali, kdy ti na ně dají zpět rovnátka? papa


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »