Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

For o něco šťastnější Radku:)

(Janča, 13. 12. 2007 17:20)

No vidíš, tak to je super... Jj, hýbe se to poměrně rychle, kolikrát to taky neztíhám pozorovat:) Třeba jsem měla vpředu úplně stěsnané zuby a jakoby přes sebe (viz fotky), no a byla jsem ráno na dotažení a večer se mi kámoška smála, že prej vypadám jak Madonna, tak jsem vybalila zrdcátko a zjistila jsem, že ty zuby jsou už nejsou přes sebe a že je navíc ještě mezi nima mezera :))) A to se takhle pohnulo za jedinej den, ale bolelo to hodně. Vypadám děsně no, ale musim to vydržet :D O tom proplácení od pojišťovny nic nevím, mě bylo řečeno, že na rovnátka připlácejí pouze do osmnácti let věku:(( Tak dej vědět, jak ti odpoví z tý pojišťovny. ahojky :) Madonna Janča :D

For you Jane :o)

(Bubáček, 13. 12. 2007 8:10)

Ahojky, Jani. Tak si představ, že se mi asi posunuly zuby za ty 3 dny, co mám rovnátka. Protože už můžu zkousnout, to je učiněný zázrak :oD Předtím jsem narážela špičákem na zámeček a dneska ráno jsem se pořád tak nějak divně budila, tím že jsem zkousla a když jsem se vzbudila úplně tak ouha ono to jde!!! Není to ideální, ale o 80% lepší! Tož to budu do sebe na Vánoce valit :oD :oD Nee, samo že v rámci možností. Tak to jsi mě moc potěšila s tím, že jen ty gumičky se barví, ty se dají vyměnít, popř. dát jiná barva, ale horší by to bylo s těmi zámečky, ty se jen tak vyměnit nedají :o( Tak to máš jen o 1.000 Kč levnější než já. Já dávala 8.000 Kč za spodní, tak samo by měly stát i horní... Jenže pořád mi neodpověděli ze zdrav.poj. zda mi proplatí tu 1000ku nebo ne... Je to burdel, tolik let neuplatňuju nárok na 1.000 Kč/rok. A když to potřebuju, tak se to na to nevztahuje, protože jsem stará :o( A jak to bylo u Tebe? Tak jsem se zas pěkně rozepsala :oD pa pa Jani, o něco šťastnější R. ;o)

jo....

(Janča, 12. 12. 2007 17:29)

ještě ses ptala, kolik stojej, viď? Já dávala 10.000 zálohu za obě patra a na konci budu doplácet ještě něco okolo 5.000.

For Bubáček:)

(Janča, 12. 12. 2007 17:26)

Mě se taky poprvé vůbec neptali, jaké chci gumičky. Prý ty průhledné poprvé šoupnou každému, protože je prý těžké vyrovnat se s tím, že máš něco na zubech, tak aby to ty gumičky alespoň trošku odlehčily:) To mi bylo řečeno:) Keramická rovnátka ti cigarety neobarví, jen ty gumičky chytají do žluta no a trošku časem i drátek (z toho drátku se ale i to bílé časem trošku oloupe, když ti ho dlouho nebudou vyměňovat, tak bude stříbrný, ale taky to nejde moc vidět, neboj se). Jo kdybys měla plastová, tak u těch žloutnou i zámečky, ale u keramických ne-e. To je dobře, že tě to už nebolí, to u mě to trvalo trošku déle no, ale taky jsem si zvykla:) Ty odřeniny brzo pominou no, taky jsem těžko věřila tomu, že si pusa zvykne, ale opravdu si časem zvykne na všechno. Třeba jak jsem psala v posledním odstavci v tom článku tady nad komentáři, že mi tam dali pružinku a že se mi do toho chytá kůže a bolí to, tak teď už o ní ani nevím. Jinak keramická samozřejmě mají trochu větší zámečky, já jsem taky nemohla první dny úplně zavřít pusu :D, ale teď už se mi to zdá dobrý, mam jí normálně zavřenou, těžko říct, jestli jsem si "zvykla", nebo jestli zapracovala ta nákusná destička, co jsem kvůli předkusu měla... nevím... Tak ahojky, měj se fajn. J.

Jani...

(Bubáček, 12. 12. 2007 8:32)

...díky za Tvou odpověď a povzbuzení :o) Možná máš pravdu s těmi gumičkami :oD Jen nevím jestli to zrovna můj ortodon-dochtor má v nabídce, protože se mě ani neptal jaké chci gumičky... Uvidíme. Na kontrolu jdu až 5.2., když tak se zeptám. Jen nevím jestli budu mít odvahu si dát jiné ;o) Protože ty průhledné s keramickými rovnátky nejdou vůbec vidět, i ten drátek je bílý ne kovový, takže vlastně to nejde vůbec vidět. Jen lidi si asi říkají, že nějak divně mluvím, když neví že je mám :o) Jen čekám, kdy se mě někdo zeptá jestli nejsem "napraná" když tak špatně artikukuju :oD :oD Jinak by mě zajímalo, jak jsi psala o kuřácích, že jim asi nebude chutnat cigareta, o to mi ani nejde, spíše jestli ty cigarety nebudou barvit rovnátka. Nejsem nějaký silný kuřáka, ale nerada bych si je zničila :o( Máš s tím nějakou zkušenost? Jinak musím říct, že je vlastně mám 3. den a pomaličku to nebolí :-O samozřejmě při čištění zoubků a rovnátek ano, ale normálně už skoro ne. To jsem si myslela že tak týden to bude bolet v kuse. Ale nějak to opadá. Jen bych už byla ráda kdyby se odřená pusa zevnitř zahojila. To mě ještě pořád trápí :o( ale není to zas tak děsivé abych musela použít vosk. Jo, Jani a jaké jsou ty průhledná rovnátka a kolik stojí, nevíš? Mám totiž spodní keramická, ale nevím jak to bude až budu mít i vrchní, protože ty keramická jsou docela velká a ostřejší, jsou ty průhledné menší? Dole se to nějak ztratí, tím že mám předkus, tak mám dole dost místa, takže zavřu normálně pusu, ale kdybych je měla i na hoře, nevím nevím. Protože to už asi pusu nezavřu a nechci chodit 2 r. s pootevřenou pusou jak veverka Terka :o) Tak to je asi tak vše... Zatím pááá Radka

Re:

(Janča, 11. 12. 2007 18:48)

ahoj Baruš, samozřejmě, jak psala Radka, keramická rovnátka mít můžeš, ikdyž nejsi alergik, to je jasné, je to jen a jen tvoje volba..:)
Jinak tobě, Radko, děkuju za pochvalu:) Asi vím, jak ti je, také jsem s nákusnou destičkou nemohla úplně dokousnout, takže až teď můžu tak nějak "skoro normálně" jíst.. A s tím prvním dnem máš pravdu, je to takové ošemetné, mě to taky nebolelo a druhý den to nebylo skoro k vydržení.. Jinak s tebou nesouhlasím s těmi gumičkami:), 29 zas není tak moc:) Nemyslím třeba, že by sis měla nechat dát nějaké svítivé, nebo tmavé gumičky, ale třeba ty co mám já (sv. růžové), nebo sv. modré..., já už do školy taky nechodím, pracuji a s lidmi, a nikdo na mě divně nekouká nebo tak:), no uvidíš, až jak budeš spokojená s těmi průhlednými.
Tak pa pa, mějte se hezky a ať to moc nebolííí!!!:)J.

Ahoj, Jani

(Bubáček, 11. 12. 2007 10:27)

Tvé stránky jsou úplně peckové ;o) Včera mi nasadil pan dochtor fixní rovnátka :o) Nějak jsem se o to nezajímala, až od včerejška, brouzdám po netu-čtu, čtu a čtu... :o) Možná trochu pozdě, ale jsem ráda, že až teď, neboť co všechno se dovídám :-O Ani bych na to asi nešla :oD Je mi totiž už 29 :oD takže co jsem si pročítala, bylo to většina od holek kolem 13-16 let... Ty jsi mi tak nejblíž věkově :-) Mám keramická rovnátka. A jak se ptala Barča, tak na požádání jí je určitě taky dají, já nejsem alergig, jen jsem je chtěla, neboť jsem chtěla mít rovnátka "inkognito" přece jenom už jsem postarší :oD No a mám průhledné gumičky, tak jsem zvědavá, kdy zežloutnou :o( Jenže zase si dát barevné, to už není nic pro mě :o( Jinak zoubky bolí, bolí :o( ale je to dobře, aspoň vím, že se něco děje... Včera, jak mi je nasadil, tak se mi zdálo, že se nic neděje, byl to jen takový malý tlak, ale dneska se to rozleželo :o) Jo a jídlo? Mixér to jistí :oD Stoličky se bohužel nesetkají, mám tam mezi nimi asi 2-3 mm, možná i víc, mezeru. Takže takové to utěšování ostatních (na moje bědování, že se nenajím) - "zvykneš si", mi leze docela na nervy... Protože když nezkousneš, tak si na to zvyknout neda... Páni , nějak jsem se rozepsala... :o) Tak končím pa pa Jani. Měj se krásně, rovnání zoubků zdar a rovnátkám zvláště :oD Radka

Můžu?

(Bára Pacovská, 10. 12. 2007 15:02)

Mohla bych mít keramická rovnátka i když nemám alergii na nikl?Mluví o nich jen ti s alergií...

Re: for Janča

(Káťa, 8. 12. 2007 13:06)

Jééé, topinky, to si ještě počkáme:( Ale pro krásu se musí trpět, pak budeme mít krásné rovné zoubky, takže to musíme vydržet:) Tak zatím papa

Diky

(Ja-ja, 6. 12. 2007 22:09)

Ahojky,díky za vsecky ty rady,moc si mi pomohla...uz ty zuby tak neboli,ale uvidim co prijde po tom co mi to utahnou.To stema testovinama je bezva,protoze ja je miluju,strasne mi chutnaji...tak pp a jeste jednou dik.pp Jana

Re:Re::)

(Janča, 6. 12. 2007 16:34)

Děkuju Káťo za pochvalu, tos mě potěšila. Rovnátka mam od června tohodle roku a tak nějak jsem prostě dala dohromady všechno, co mě zajímalo a co jsem si hledala za informace já a šoupla to všecko na stránky:) Změny na zubech už vidím, ale jen na horních, protože z dolních mi drátek (jak jsem psala) zatím sundali:( Ale horní jsou pro mě důležitější, protože spodní zuby mi nejdou vidět, když se směji ani když mluvím. Jinak to já se těším, až mi rovnátka sundají úplně a já si dám konečně svoje oblíbený topinky s česnekem:)) Bůhví kdy to bude:))
Terulkas: to je individuální, každého to bolí jinak dlouho, navíc, jak ti to různě utahují a ty zuby se různě hýbou atd., tak mě třeba i teď jeden den stoličky bolí a nemůžu moc kousat tvrdší věci a druhý den je to zas v pohodě, no děs..

pro Janču:)

(Káťa, 5. 12. 2007 13:06)

Ahojky:) Díky za odpověď. Tak to si mě opravdu moc nepotěšila s tím jídlem:( Ale tak co, nějak to vydržím a až mi destičku sundají tak si dám nějaký pořádný steak:) Akorát vždycky nevím co si mám uvařit, abych to mohla jíst a pak to dopadá tak, že jím těstoviny s omáčkou celý týden:)Co se týče těch skvrn, tak z toho mám největší strach, ale souhlasím s tebou, bělení zubů to jistí:) Jinak jsem ti chtěla pochválit tvoje stránky, je tu opravdu spousta informací, které ti kolikrát ani u zubaře neřeknou. Jak dlouho máš už rovátka? Už vidíš nějaké změny na zubech? zatím papa

Vcera!

(Terulkas, 5. 12. 2007 12:25)

Ahojyk vcera sem byla nasazovat rovnatka!!Deees ale ted uz to vubec neboli!!Nevis kdy budu moct kousat na stolicky?Ahoj Teres

for Ja-ja

(Janča, 4. 12. 2007 22:04)

já jsem si hodně oblíbila těstoviny, různé těstovinové saláty a tak. To se jí celkem dobře, nemáš nic moc mezi rovnátky, jako třeba když jíš rýži nebo tak a navíc mi to docela dost chutná.

Promiň:)

(Janča, 4. 12. 2007 22:02)

Omlouvám se, Káťo, opravdu jsem to úplně přehlédla.. Kdy jsem mohla úplně normálně pořádně jíst si pamatuju, ale asi tě tím nepotěším, protože to bylo až po sundání té nákusné destičky..., ale je to opravdu individuální.
Jinak zuby jsem si nití čistila, šlo to docela složitě, ale šlo... Nevím, jestli je to hodně potřeba, ale já to občas dělala...Teď už se mi tam vejde mezizubní kartáček, tak nit nepoužívám
Čištění jsem pečlivě dodržovala opravdu jen tak první měsíc, teď už na to tak trochu dlabu a čistím si zuby méně pečlivě a třeba jen třikrát za den. Jinak jsem slyšela už i o lidech, co si zuby čistili velmi pečlivě a stejně měli skvrny a také naopak o lidech, kteří na to kašlali a skvrny žádné. Nevím, ale těch skvrn se taky bojím, stejně jako ty. Přinejhorším si říkám, že to pak spraví vybělení zubů..
Tak ahojky, měj se hezky. J.

čištění zubů

(Káťa, 4. 12. 2007 11:09)

Ahoj Jančo. Minule jsem ti poslala odpověď a ještě jsem se na něco ptala, ale neodpověděla jsi mi. Asi si to přehlédla, snad nebude vadit když ti to pošlu znovu:) Tak tady to je: Už aby to bylo, chci se pořádně najíst:) Pamatuješ si za jak dlouho po nasazení rovnátek si už mohla normálně jíst? Mám na tebe ještě dotaz, čistila sis zuby zubní nití? Já jsem si jí totiž koupila a když jsem si s ní zkoušela čistit zuby tak se mi mezi zuby skoro nikam nevešla a bylo mi to hodně nepříjemné. Myslíš, že je to hodně potřeba? A ještě k tomu čištění, čištění zubů mi trvá skoro hodinu, čistím si je normálním kartáčkem, solo kartáčkem, kartáčkem na rovnátka a mezizubním kartáčkem okolo zámečků a mezi zuby. Kamarádky mi říkají, že to přeháním. Dodržuješ to čištění taky tak pečlivě? Bojím se, že se mi udělají po sundání rovnátek skvrny na zubech, když si je nebudu čistit pečlivě. Promiň, že se tě stále na něco ptám, ale nechci něco dělat špatně. Děkuju:)

:-)

(Ja-ja, 4. 12. 2007 11:00)

Ahojky,jj prezila jsme to,ale ted rano me to boli ty zuby...ale urcite to prejde,akorat nvm co budu jist asi neco tekuteho:Dtak pp a mej se.Jana

Re: :)

(Janča, 4. 12. 2007 10:08)

ahoj, tak jsi to přežila?:)) No určitě tě to přejde...Pro mě osobně byly nejkritičtější první tři dny.. pak jsem si zvykla a taky už to tolik nebolelo. No a pak tě to bude bolet vždycky jen chvíli po utažení. pa pa

:-)

(Ja-ja, 3. 12. 2007 20:10)

Ahojky,tak uz to mam za sebou a bylo to docela v poho ale bylo to neprijemne no:),a ted me ty zuby docela boli,myslis ze to brzo prejde?pp jana

Re: uz v pondeli:(

(Janča, 2. 12. 2007 10:58)

ahojky:), ne, nasazování nebolí, ale je to celkem nepříjemné. Hlavně ta věc, která ti drží pusu otevřenou, to fakt příjemný neni, ale zase že by to bylo nějak hodně hrozný, abych tě musela strašit, to ne... :) Tak ať to proběhne v pohodě, hodně štěstí.. pa pa J.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »