Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gumičky

(Petra, 13. 12. 2008 20:00)

Ahoj, prodím tě kolik se platí za výměnu těch gumiček? Díky

Re:

(Janča, 4. 12. 2008 21:28)

Gabbi: super příběh a už je na stránkách:) Díky.

Adéla: super, že ses rozhodla podle sebe. Nechápu, že tě všichni tak odrazovali, je dobré, že ses nenechala zvyklat. Nejdůležitější je, abys se sebou byla spokojená. U mě to bylo spíš naopak, okolí mě upozorňovalo na křivé zuby a že bych s tím možná měla něco dělat. Zajímavé je, že jsem si toho, jak hodně mam zuby křivý všimla také na fotkách.. No jinak držím palce, dle vyprávění to bude určitě dobrá volba a určitě nám musíš dávat info:)

Mějte se všichni krásně. J*

rovnátka

(gabbi, 4. 12. 2008 7:34)

Adéla: Podle mého názoru jsi se rozhodla dobře.Je to to nejdůležitější, aby ti bylo navrhnuto to nejlepší řešení, které vyhovuje hlavně tobě.Za ty peníze to určitě stojí.Držím palečky.8)

patřím mezi vás..teda skoro:)

(Adéla, 3. 12. 2008 18:18)

Ahoj všichni, tak já taky budu od 9.1. patřit mezi rovnátkáře. Konečně jsem se rozhoupala a ve svých 20ti letech budu mít rovnadla. Docela se už na ně těším, teda spíš na to,až budu mít krásný rovný zuby. Jako malá (no malá 10-15) jsem nosila rovnátka sundavací, zuby se mi poměrně srovnaly,ale ne tak,jak bych si to představovala. Taky ta jednička se začala postupně vystrkovat ven a mně už se to vážně nelíbí. Nejhorší je, že mám problém jako všichni ostatní - moje křivý zuby vidím akorát já sama. Lidi se mi diví, proč chci mít vlastně rovnátka a naši si myslí,že to jsou vyhozený poeníze. Ale pro mě ne. To, že se nemůžu pořádně usmát nebo to, že vidím fotky s mýma omylem, v záchvatu smíchu, vyceněnejma zubama, to mě teda vážně netěší. Takže jsem se rozhodla a v létě jsem zkusila obvolat ordinace. Převážně brali až na září, ale u nás v Litoměřicích jsme měla štěstí. Byla jsem u pí. doktorky Saifrtové a pí. doktorky Mrvové. Co se týče jejich přístupů, nemůžu snad ani srovnávat. Paní Mrvová je vytížená pacienty, kteří jistě dochází na doporučení běžných zubařů. Nemá tedy o práci nouzy, snad proto mám pocit, že ceny aparátů u ní jsou poměrně přijatelné (cca 8000Kč za obě patra, kovové rámečky). Ale promiňte, abych chodila někam, kde se mi pomalu ani nepodívají do pusy, ale už vím, že bych měla jít na trhání trojek - to není můj styl. Opravdu se mi ani doktorka nepodívala do pusy. Koukala na zuby shora (nevím, jak tedy mohla vidět něco víc než mojí hlavu) a mlela něco o tom, jak by mi vytrhla zuby, aby mi je naráz mohla nechat dodělat, protože by tam pak byla moc velká mezera atd. Sice první dojem z doktorky byl fajnový, ale kamarádka mě odrazovala, ať si opravdu najdu někoho jiného, pokud můžu. A já dala na její radu, jelikož po telefonické objednání se mi pí. Mrvová svým přístupem tak zprotivila, že si raději připlatím a půjdu za lepším. A teď už jsem objednaná na leden u mladší, znalejší a modernější doktorky. Je poměrně mladá, dost pokroková (na počítači v ordinaci měla vždy amer.www stránky s aparáty) a líbí se mi,že je přístupná. Navrhla mi operaci čelisti, kterou jsem odmítla (pokud opravdu nejde o život, myslím, že se bez toho obejdu) a ona mi OPRAVDU nechci vytrhnout jediný zub. Navrhla řešení, jak udělat to, aby se mi zuby už nevrátily do původní zkřivené podoby a mně se to vážně líbí. Budu mít keramická rovnátka na cca 6-9měsíců, párkrát mi projede mezi zuby pilníkem (zvláštní představa) a dvojiku, kterou mám užší, si nechám po čase dodělat, aby byla stejná jako ta druhá. A nakonec budu mít na horních zubech drátek - vzadu, na pevno, aby se už neskřivily Líbilo se mi, že jsem se mohla zeptat na cokoliv (nebyla ve skluzu, tzn. neměla dalších 10 čekajících pacientů v čekářně) a to klidně několikrát za sebou, všechno jsem si prohlédla (zámečky, pilníky, fotografie, rentgen.fotky atd.) a nechala jsem si všechno opravdu detailně vysvětlit. Bylo to příjemné sezení a opravdu mi to i za těch 500Kč stálo. (500Kč za konzultaci). Takže jsem rozhodnutá, že jsem se rozhodla správně. Sice to budu mít dražší, ale nebudou mi trhat zuby a nabudu se muset bát paní doktorky:) Což je u mě jasná výhra. Tak zatím holky, dám vědět, jak to pokračuje:) mějte seee

rovnátka

(Gabbi, 3. 12. 2008 10:26)

Hojky Jančo,tak jsem se konečně překonala a dala veškeré foto + uvodní psaní dohromady a poslala jsem ti to na tvůj mail.Tak doufám, že se to bude hodit.Hezký den

Re:

(Janča, 21. 11. 2008 18:33)

Ink: asi ti dají na drátek takovou pružinku mezi zuby, které se musí roztáhnout, aby se tam ten křivý vešel, nebo ti místo gumiček dají na ty dva zámky drátky a zatočí je na správnou stranu, aby se roztáhly. Tak i tak vzniká mezera a až vznikne, tak ti k drátku připoutaj i ten křivý zub a vyrovnaj ho do řady :)) Asi směšně a laicky popsáno, ale jinak to vysvětlit neumim:) Samozřejmě se může stát, že se ti odlepí zámeček. V takovém případě ho schovej, přines na příští kontrolu a oni ti ho nalepí zpátky.

Stepik: určitě to bude v pohodě. Mému příteli to taky nevadilo (teda alespoň to neřekl nahlas:))

Míša: To ti neřekli? Já bohužel vůbec nevím, u mě to chodí tak, že dáš na začátku zálohu a během léčby neplatíš nic, to až případně na konci léčby.

Lucka: Ahojky, tak jedna možnost lepší než druhá, co?:/ Pro rovný zoubky musíme tak trpět...:) Kdybych byla tebou, asi by se mi taky nejspíš zamlouvala ta třetí možnost. Ostatně mě také nabízeli vytrhnutí čtyřek, abych se předkusu zbavila a nešla jsem do toho, takže do operace bych asi taky nešla. A pokud máš možnost si vybrat.... Jinak s těma kontrolama. Je to hrozně individuální, závisí to na ordinaci a na způsobu léčby. Někdo chodí jednou za měsíc na kontrolu, někdo jednou za tři měsíce. Co si pamatuju, tak já chodila ve většině případů vždy po dvou měsících, ale někdy jsem šla i po třech a někdy naopak i třeba hned po měsíci..., tak nevím... Držím pěsti. Pa

Mějte se všichni krásně. J*

Nejen pro Janču

(Lucka, 19. 11. 2008 12:51)

Ahoj Jančo, naposledy jsem psala 25.9.08(jen pro představu, kdo píše). Tak jsem byla u té Oulické a zase mi nasadila brouka do hlavy. Já se prostě neumím rozhodnout. Dala mi tři možnosti:1. nejlépe operace dolní čelisti, pak rovnátka - měla bych vystaráno (ale operace?:-() 2.vytrhnout čtyřky a zbavit se předkusu, ovšem počítat s deformací obličeje (prý bych opticky zestárla -nebyly by vidět horní zuby) 3.jen takovou malou změnu bez trhání-zrušit mezery mezi horníma zubama a malinko zatlačit a podlepit doživotně drátkem, aby nelezly zase zpět dopředu. Tak přemýšlím o té třetí variantě, protože teď ty zuby mají tendenci stále lézt dopředu a nevím, kam až to dojde. Jen to má zase jiný háček, tahle lékařka nemá smlouvu s pojišťovnami, takže každou kontrolu a vše hradit ze svého- to se asi celkem prodraží,co? 500,-za kontrolu - kolik jsi jich měla ty? Každý měsíc? Prý by to byl léčba tak na rok. Tak vážně nevím. Zatím papa

Cena

(Míša, 17. 11. 2008 17:43)

Zdravím....Ve čtvrtek jdu na první kontrolu po měsíci. Poradíte mi někdo, jestli budu potřebovat nějakou větši sumu peněz?

Rovnátka

(Stepik, 15. 11. 2008 22:47)

Mě v pátek nasadili rovnátka ale nebylo to tak hrozny ale nevim co na to moje holka...?:-?

Ahoj

(Ink, 14. 11. 2008 21:53)

Tak taky je nosim ale kvuli nevyrostlemu zubu . Jde oto ze se mi snimi ma udelat misto pro zub a pak mi ho budou (nejak) vytahovat , tady sem cetl ze vam vsechno rekli , to ja se nicmoc nedozvim a jen tam chodim a doktorka dela...No ted se blizi nasazeni aparatku s kterym se to bude vytahovat tak sem zvedavej jak se to bude delat a este by tu mhlo byt neco o odtrzeni (zamecku) od zubu to se mi stalo a byl sem posr..... :D
Ale je to vpoho nanda vam ho tam znova ale musi tam dat novej dratek a neco malo zaplatite cca 400Kč
ZATIM LIDI ! :-X

Re:

(Janča, 5. 11. 2008 10:44)

Helena:
Ahojky, dík za pochvalu:) S bolestí "pantů" bohužel zkušenost nemám (tedy nebo spíše bohudík:). S tím ukusováním spodních zámků po sundání destičky: Tomu vůbec nerozumím a připadá mi to hrozně divný. Když jsem nosila nákusnou desku (jo i při nošení!!), tak mi přišlo, že se mi spodní občas odlepujou, protože na ně horní doléhají... Proto mi taky na čas spodní rovnátka úplně odstranili. Zajímavé je, že to bylo ve stejný den, jako mi sundali tu nákusnou desku. Je to fakt divný, ale ten skus je teď fakt úplně jiný tím, jak jsou ty zuby teď srovnané a nyní si už na spodní zámky horníma zubama vůbec nedosáhnu:)
Pokud jde o kousání při hýbání zubů, tak v pohodě, jen to prostě trochu bolelo a bylo to nepříjemné, ale nic strašného.

Petra:
Ahojky a díky:) No, jak jsem psala Heleně, nerozumim tomu, ale ten skus je teď srovnáním těch zubů tak jinej, že je to v pohodě..

Dáda:
Ahojky..., já nevím, co ty tyčky přesně jsou, ale vím, že cokoliv ze začátku v pusině hrozně bolí, tak po nějaké době vůbec necítíš. Pusa si zvykne..:(

rovnátka

(Gabbi, 3. 11. 2008 15:58)

Dáda: Ahojky Dádo,nemusis mit obavy,ty tycky mame skoro kazdy.Teda ti kteri maji kovova rovnatka, nevim jak je to u keramickych.Vim ze je to ted hodne neprijemne a ze to skrabe,ale musis to vydrzet.Ja mam rovnatka rok a do dneska mi to nekdy dela problemy, ale zvykla jsem si.Kdyz me to hodne skrabe pouzivam vosk na rovnatka...kterym si ty tycky zakryju a hodne to pomaha.
Helen: Ja tez nemam a snad ani nebudu mit nakusnout desticku takze asi v tomhle nemuzu pomoc,ale mam kovovy oblouk na patre.Cimz se mi hodne horni patro rozsirilo a tudiz se mi hodne meni pozice zubu.Skus mam podle me dobry,ale nekdy mam trochu problem,ze citim ze zuby nesedi tak jak by meli a to hlavne kdyz dochazi k jejich pohybu jak u dolnich tak u hornich, ale to se zase srovna.Pri kazde nastveve u ortodontisti je to lepsi a lepsi a rovna mi to presne tak jak bych mela sprave skus mit. Myslim ze jen ty zacatky sou krusnejsi ale pak to clovek prijme a zije s tim normalne a bez problemu.

Ahojky

(Dáda, 1. 11. 2008 9:52)

mám dotaz.Včera jsem dostala fixní rovnátka.z některého zámečku mi koukají takový tyčky a mě to šílené oškrábalo dáseň a je to bolestivé.Přejde to nebo budu muset zajít k doktorovi?

Pro Janičku

(Petra, 31. 10. 2008 13:44)

Milá Jano, díky za super stránečky! :-) Mám na Tebe otázku... Tobě sundali nákusnou destičku, ty sis kousala horními špičáky do dolních zámků, jak píšeš, a přitom teď spodní rovnátka máš... a už si do nich nekoušeš? Jak je to možné? :-)) To se ti natolik změnil skus, že teď už do nich nekoušeš i bez nákusné destičky? Díky za pomoc, mám podobný problém :-) Ahoj Péťa

To Míša

(Helena, 31. 10. 2008 13:42)

Ahoj Míšo, to buď ráda, že nemáš nákusnou desku :-) Ona se ale nedává jen při předkusu, protože ten já třeba nemám, ale kdykoliv, kdy je potřeba dostat zuby přes sebe (zkřížený skus=můj případ), a dávají ji komukoliv, kdo si horními zuby dokusuje do spodních zámků, a ani nemusíš mít předkus :-) Tak to máš fajn. Krom pantů mě trápí i bihelix (drát za horními zuby, expandér horního oblouku) který se mi v jednom místě zařezává do patra :-( Tak hodně zdaru!:-)

To Helena

(Míša, 30. 10. 2008 15:31)

Ahoj Heli, já musím zaklepat, že jsem nákusnou destičku nedostala. Paní doktorka nechce své pacienty trápit, tak nasazuje horní a dolní fixy s odstupem. Mě nasadila zatím horní a za 4měsíce dostanu spodní. Ty až mi nasadí tak už by předkus neměl být tak znatelný a nebude hrozit ukousnutí spodních zámečků. Kdyby mi nasadila oboje musela bych dostat nákusnou destičku. Ještě, že je paní doktorka tak hodná.
Zoubky mě lehounce boleli první den, ale úplně v pohodě jsem najedla. Teď mě nic nebolí, jen mám poškrábané tváře, ale to je taky v pohodě.
Nemůžu si na nic stěžovat, všechno je v naprostém pořádku. Jen to čištění je fakt šílený.
Hodně zdaru rovnátkáři :-)

Re:

(Janča, 30. 10. 2008 7:15)

Freya: ahojky..., snad si na to brzo zvykneš..., pak už si nebudeš připadat jak debil, věř mi, bude to lepší... Taky jsem se nesmála... (ale já se s křivýma zoubkama nesmála ani bez rovnátek), zato pak to stojí za to, teď se křením pořád:) Taky budeš. Držim palečky a přeju co nejméně bolesti.

Míša: jo, to čištění je děsný..., taky jsem to po každym jídle dodržovala snad jen první půlrok (to jsem si zuby čistila třeba osmkrát za den) a pak to snažení u mě pomalu ztrácelo na intenzitě, hlavně to bylo asi tím, že pak už jsem nechodila do školy, ale do práce:) Teď mám fixy už jen spodní a musím se přiznat, že čistím jako normálně bez fixů..:( Zkušenost s tímhle já bohužel nemám..

Pa. J*

Čištění zubů

(Míša, 29. 10. 2008 11:25)

Musím říct, že to čištění je fakt ukrutný. Dostala jsem 3 kartáčky a představa, že bych si měla po každém jídle čistit zuby 3ma kartáčky zoubky,je šílená. Máte někdo zkušenosti s elektrickým kartáčkem pro rovnátka, popř.ústní sprchou?

mnooo

(Freya, 27. 10. 2008 12:39)

Ahoj :) tak dneska jsem šla nasadit rovnátka. Zatím jen na horní čelist. Je to pro mě příšerný pocit, nehledě na to, že si připadám jako debil :( a úsměv u mě nikdo neuvidí celou dobu, co to budu mít v puse :(

Re:

(Janča, 25. 10. 2008 9:39)

Gábina: super a děkuju. Ty barevné kombinace určitě vypadají moc pěkně.
Michellk@: díky. A jsem ráda, že se ti stránka líbí.
Gabbi: No, když jsem měla rovnátka, tak mi často lidi říkali, že mám plnější rty. Nikdo mi nějak neřekl něco nelichotivého, ale sama sobě jsem se nelíbila, taky mi to přišlo divné. Jinak co se týče vzhledu po sundání, tak ti nevím. Jelikož jsem si nenechala spravit ten předkus, tak to asi moc velká změna není... Připadám si jinak..., ale mam takovej pocit, že je to spíš těma deseti kilama, co jsem s rovnátkama zhubla... Jo, taky jsem vypadala vtipně, když jsem měla mezeru mezi jedničkama :D Ať se ti to brzo srovná:)

Ahojte, mějte se hezky.

J.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »