Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rovnátka

(Gabbi, 13. 3. 2008 9:28)

Janča: Nooo ortodontista mi nerekl jak dlouho budu mit rovnatka na tech hornich...jen jak sem byla na posledni kontrole,tak byl nadsenej!Ze se mi to rychle rovna!A kdyz mi ukazoval otisky...tak tepr sem to poznala jak moc se zuby pohly!Jen muj zubar mi rekl a moje dentistka ze mi staci rok!Ale vis cooo to hlavne musi vedet muj ortodontista takze ja se radsi nebudu tesit dopredu abych pak nebyla prekvapena!A zeptat se primo jeho...noo uvidim jdu k nemu ted 02.dubna na gumicky tak se ho asi zeptam!
Noo jinak s tema nasazovacima rovnatkama 8((((...i tech 5 tydnu je hrozna predstava ale snad se to da!To budu opravdu vtipna v praci!8)

tak to jde...

(Janča, 12. 3. 2008 19:12)

tak pět týdnů - to jde, to bych i přežila:) Fakt blbý, že každej to má jinak, no jsem fakt zvědavá, co mě čeká.

Reeeee

(Lucka, 12. 3. 2008 17:45)

Prvních pět týdnů po sundání fixních rovnátek jsem nosila ta vyndávací po celý den. Jako např. u mě nešlo na výslovnosti skoro nic poznat ani když jsem měla rovnátka napevno, s vyndávacími se mi špatně vyslovovala slova s háčky a taky i. To byl děs, ale člově si časem zvykne, musela jsem mluvit trochu pomaleji. Na kontrole za pět týdnu už jsem dostala povolení nosit rovnátka jenom na noc. Teďka je do školy nenosím vůbec, ale hned jak se vrátím si je dávám, trochu to ještě tlačí, ale za pár minutek je to v pohodě - zoubky se pořád ještě hýbou.

Re:

(Janča, 12. 3. 2008 16:39)

jo, vim, o čem mluvíš, vyndavací jsem totiž taky nosila a je to fakticky hrůza. A to jsem je nosila jen na noc. Byla jsem mladší a vždycky na táborech apod. jsem bavila po večerce kamarádky na chatce tím, že jsem s nima mluvila. Mohly se uchechtat, takže jestli bych je měla nosit i přes den, tak to bych asi umřela. Doma by mi to nevadilo, ale co třeba v práci? To by byla sranda no.. Tak uvidíš no, jak dlouho ti je nechají, ale fakt asi lepší dýl.., jak řikáš. A tobě neřekli, jak asi dlouho je budeš mít? Já jsem slyšela, že rok je pro fixy taková nejkratší doba..

rovnátka

(Gabbi, 12. 3. 2008 10:46)

To by se mi taky libilo 8)))) dostat jen ten retencni dratek ale taky pochybuju!I kdyz mas retencni dratek tak k tomu muzes dostat jeste nasazovaci rovnatka nee?Me doktor rek ze me pak cekaj nasazovaci!Uz se na ne fakt tesim!8(((Ani by mi nevadili pokud bych je nosila jen na vecer ale prez den to je moc!Vim jaky to bylo kdyz sem je mela!S tim se neda vubec mluvit,hrozne slintas...mno zlaty fixni!To se musi nechat!Ty joo tak jeste 3 mesice a muzes je mit dole vid!Tak drzim palecky!Ja doufam ze bych ty horni mohla mit taky tak rok ale mam je tepr 5 mesicu takze si jeste pockam!Ale nechci to uspechat!Radsi je budu mit dyl!Aby se mi pak nezacli opet krivit!8((((

Re:

(Janča, 11. 3. 2008 16:43)

Já ti nevím, když mi je nasazovali, říkal, že je to na cca 1 rok..., takže si myslím, že by mi je už zanedlouho opravdu mohli sundat... a mam je od června 2007... Ty dolní jsme se dohodli, že začneme rovnat, až budou srovnané ty horní, tak já nevím, jestli je to myšleno, až mi rovnátka z těch horních úplně sundají...(?)S těma vyndavacíma - jak jsem psala, vůbec nevím, jak se ta léčba "po" posuzuje, někdo vím, že ty vyndavací musí nosit stále a někdo jen na noc, já opravdu nevím, podle čeho ortodontista vybere, co a jak.. Máš pravdu, mluvit se s tim nedá, je to děs ta vyndavací (fuj). Mam strach, že kdybych je musela mít a nosit nepřetržitě, že bych je často vyndavala a pak by se mi zoubky vrátily do původního stavu. Jsem zvědavá, osobně by se mi líbil jen nějaký ten retenční drátek, protože do těch vyndavacích ani do těch průhledných "formiček" se mi moc nechce, ale asi takový štígro mít nebudu... Tak uvidíme, co nás čeká no... Škoda, že se prostě jen nedají sundat zámky a "je to"..., to by se mi líbilo:)))

rovnátka

(Gabbi, 11. 3. 2008 9:26)

Janča: joo a Janco jeste jsem se chtela zeptat jak psala Lucka, ze uz ma sundany rovnatka a ze ted ma uz jen nasazovaci ale muze je uz nosit jen na noc!Ty nasazovaci se musi ze zacatku nosit cely den?to snad nee?S tim se neda uz vubec mluvit!8(((Noo taky sem zvedava co me ceka!

rovnátka

(Gabbi, 11. 3. 2008 9:23)

Janča: Ty joo to je uz velkej rozdil podle te fotky!Ty retizkove gumicky nejsou spatny!Hlavne ze to splnuje svuj ucel!Hele Janco jak dlouho si myslis ze je budes mit myslim na tech hornich?ptala jsi se ortodontisty!Mas je uz nakych 8 nebo 9 mesicu vid?A na ty dolni to ti budou nasazovat az ti sundaji horni?

Pro Káťu

(Janča, 10. 3. 2008 17:51)

Viď? Docela rozdíl mezi těmi fotkami, jsem moc ráda, měla jsem z těch "zkříženejch" jedniček docela mindrák.. Jinak já lituji toho, že jsme si nepořídili nějakou menší rasu (ostatně labrador ani nebyl můj nápad), ten náš totiž ničí "ve velkym". Koupili jsme do chodby takové ty nalepovací podlahové desky a on strhává jednu po druhé, když jsme v práci a on se nudí...:) Hrůza:) Taky se měj, pa

Re:

(Janča, 10. 3. 2008 17:48)

Naprosto s tebou souhlasím.. Procházím si "peklem":), ale vím, že to bude stát za to a jsem ráda, že jsem do toho šla! Jen by mě zajímalo, podle čeho se řeší ta "léčba" po sundání rovnátek. Někdo má ty průhledné formičky, někdo vyndavací rovnátka a někdo jen ten drátek..(anebo dokonce kombinaci dvou těch "vychytávek", jak koukám:)) Zajímalo by mě, co čeká mě a podle čeho se ortodontista rozhoduje. Nevíte někdo?

moje rovnátka

(Lucka, 10. 3. 2008 16:45)

Moc pěkné stránky:)
Fixní rovnátka jsem už donosila, horní mě trápily dva roky a tři měsíce, dolní pouze rok a půl. S výsledkem jsem maximálně spokojená, po tmavých skvrnkách kolem zámečků nejsou ani stopy, krásné mi paní doktorka zoubky vyčistila. Teďka nosím ještě vyndávací na horních čelistích a teda je to pokný hnus, hůř se mi s nimi mluví. Ale naštěstí už musím jen na noc. Na spodních zoubkách mám doživotní retainer, který mě ale nijak neomezuje.
Z pořátku jsem se rovnátek hrozně bála, dneska jsem šťastná, že jsem do toho šla

RE:

(Káťa, 9. 3. 2008 11:48)

Na té fotce nové fotce co si sem přidala vypadají ty zoubky dobře, snad už ti ty horní rovnátka brzy sundají:) To já si ještě počkám, až se mi ty horní trochu srovnají tak mi bude trhat zub, takže se to pak bude muset znovu srovnat:(Dneska už je ta bolest lepší, ono to přejde. To věřím, ten můj je malinkej a kouše všechno co se dá, co teprv ten tvůj:) Jsou to nezbedové, ale rozkošný:) Měj se fajn.pa

Re:

(Janča, 9. 3. 2008 11:12)

No jo, nějak to musíme přežít..:) Já už mam takový pocit, že se mi horní patro už komplet srovnalo, tak že by mi to mohli už brzo sundat..., už aby to bylo, pak si "odbydu" to dolní a bude to:) Doufám, že jsem teď něco nezakřikla:)) Jinak mě už teď zoubky nebolí, vždycky je to blbý jen ty první dny po nějaké změně.. Taky se ti uleví, vydrž:) Pejsek je spokojenej, ničí nám byt a roste:))) Maltézáčka jsem také vždycky chtěla, jsou moc roztomilí..! Tak se měj a pozdravuj pejsáčka:) J.

odlepený zámeček

(Káťa, 8. 3. 2008 17:25)

Ahoj Jani. Díky moc za odpověď. Naštěstí jsem měla teď v pátek kontrolu, ale zámeček mi nenalepili, přesně jak říkáš, nebylo to potřeba. Za to mi do pusy dali nový drát a gumičky a už zase nemůžu vůbec kousat:( Tebe teď takdy trápili co? Ale musíme myslet na ty krásný zoubky potom:) Jak se má vůbec vaše štěňátko? Už asi pěkně vyrostlo co? Já mám od včera taky pejska, maltézáčka:)Tak se měj krásně. papa

Re:

(Janča, 8. 3. 2008 14:59)

Kláruša: tak se ti asi mezi zoubkama nevytvořily potřebné mezery. Mě se na spodních zubech také nevytvořily, takže mám kroužky jen na horním patře..:/ Nevim, jestli se to pak nějak dělá dodatečně, až se zuby nějak posunou...Fakt netuším... Snad ti to ve škole dopadlo dobře, oni někdy spolužáci umí osladit život:)
karolína: na tuto otázku se mi neodpovídá dobře. Popadalo mi jich totiž až moc! Teď jsem na tom tak, že mi na spodních zubech zbývají dva zámečky(!!) a už tam ani nemám drát, protože jsme se s doktorem dohodli, že ty spodní srovnáme, až budou srovnané horní, že to nemá cenu je stále dolepovat. Nejspíš horní zuby tlačily na spodní zámky a proto padaly (jinak si to nedovedu vysvětlit, pže nic tvrdého nejím - odkrajuju si i kůrky od chleba), to si myslím, že to není tím, že mám keramiku, protože na horních zubech mám zámky všechny a ještě nikdy ani jeden neupadl... Ale zase jsem měla první čtyři měsíce nákusnou desku, která právě tomuhle měla zabránit, takže já fakt nevím...:(( Takže těžko říct, ale osobně bych řekla, že to není proto, že jsou keramické... Těžko se to soudí, když jsem nikdy jiné, než keramické neměla no :/
Káťa: Když se mi odlepil zámeček a vyklal se tam moc, tak jsem si ho vždycky opatrně vyndala, strčila do pytlíčku a přinesla na orto. Zkus tam zavolat, jestli na tebe budou mít čas, nebo počkej do další kontroly (jestli to není za dlouho). Buď ti ho dolepí, nebo to nebude třeba (nepotřebuje být třeba zrovna ten určitý zub přilepený v různých fázích léčby), v tom se vyznají oni no:)
Adélka: no já nevím, jak to chodí v jiných ortodontických ordinacích, ale já dala 10.000 zálohu a na konci doplatím zbytek.
Gabbi: tak to bohužel nevím, jak je to možné, ale oni ví, co dělají, možná je to nutné a pak se ti to zase hodí do normálu, opravdu těžko říct, v tom neporadím...:/ A o tom kovovém oblouku jsem jenom slyšela a jestli se dává i na spodní tak to nevim, ale taky bych si to nedovedla představit.. To snad ne...

rovnátka

(Gabbi, 6. 3. 2008 13:03)

A ješte jedna otázka ten kovovy oblouk co se dava na patro...ten co vlastne porat mam, tak ten se asi nedava i na dolni neee?doufam!protoze si nedokazu predstavit ze neco podobnyho mam mit i pod jazykem!

rovnátka

(Gabbi, 6. 3. 2008 13:00)

Janča: ahojky8)vim asi je to blba otazka ale neda mi to!Vcera jsem premyslela...jak sem uz tady psala v dubnu jdu na rovnatka na dolni..nebudotrhat zadny zub dole ale pry jen budou brousit dvojky pze sou pry zbytecne siroky, tak jestli je mozne, kdyz budou opet rozsirovat oblouk(pozn.prijde mi ze se mi tam ale opravdu nevejdou i kdyz budou brousit protoze 3 obe mam obe uplne vybocene- proste to mam na upíra8) )tak jeslti je mozne ze tim rozsirovanim oblouku je nekej vliv na celist!Vis jak to myslim..zda mi nepujde i celist spodni nak dopredu!Nemuzu si pomoc ale me pride jak mi rozsirovali i tu horni jakobych mela pomalu predkus nebo nevim jak to popsat!ze mam ty zuby az moc dopredu!uz mam odstup od tech spodnich dobrej 5 centaku!a mam pocit ze se mi ta huba pekne spuli jeste ty spodni do toho a ty budou taky tlacit do predu a abych pak nevypadala jak debil!jak kdybych mela zase predkus nebo tak!

Platba

(Adélka, 4. 3. 2008 22:16)

Ahoj Jani, nahoře jsem si přečetla že jsi za obě patra dala 15tisíc, chtěla jsem se zeptat, platí se rovnátka najednou nebo nějak "ve splátkách"? Děkuju za odpověď

Pomoc

(Káťa, 4. 3. 2008 22:04)

Ahoj Jani. Prosím tě, nemáš zkušenost s odlepeným zámečkem? Před chvíli jsem nešikovně kousla do toustu a už to bylo:( nevím co mám dělat, drží pořád na drátku a nejde sundat, bojím se, abych ho nespolkla. Myslíš, že mě Matějka vezme, když tam zítra půjdu, aby mi ho přilepil? Díky moc:)papa

keramika

(karolína, 3. 3. 2008 20:30)

Ahoj Jani, super bloček :) Chtěla jsem se zeptat, jestli se ti už za dobu, co máš rovnátka, ulomil nebo odlepil nějaký zámeček? Všichni říkají, že keramická rovnátka nedoporučují, léčba je delší a zámečky se mnohem víc odlepují...A tak bych se tě chtěla zeptat na tvoje "zkušenosti" s keramikou. Děkuju moc za odpověď :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »