Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-/

(Janča, 18. 4. 2008 18:08)

Začíná mi připadat divný, že všem zámečky drží a nám ne, že u všech se odlepený zámeček "musí" hned přilepit a u nás ne. Káťo já mam jeden odlepený téměř od samého začátku... a budou mi sundavat rovnátka, tak jaktože to nevadí, že tam nebyl? To je divný fakt.

rovnátka

(Káťa, 18. 4. 2008 8:06)

gabbi: Ty odlepený zámečky mě pěkně štvou, ale co můžu dělat. Ten můj ortodontista má taky narváno, takže tam ani nezkouším volat, jestli mě vemou a přilepí mi je. Taky mě objednává se strašným rozestupem. Ale zjistila jsem, že mám kontrolu 9.5., to je za chvilku, takže mu řeknu, ať mi je přilepí a nedělá fóry:))) Ten první odlepený zámeček mi vyndali a když jsem se ptala, jestli mi ho nalepí, tak mi bylo řečeno, že to není potřeba. Docela mě naštvali. Už jsem bez něj minimálně měsíc. No vidíš to, takže s těma drátkama je menší pravděpodobnost skvrnek na zubech ne? Ono je to asi jedno, jestli máš drátky nebo gumičky, hlavně, že to splní svůj účel:)Ty jsi teda z Varů? Já ve Varech studuju a tak nějak tu i bydlím. Je tu krásně:)Se nedivím, že máš takový intervali, když má ordinaci ještě v Plzni.

rovnátka

(Gabbi, 18. 4. 2008 7:41)

Ty joo to sis musela sundat ten dratek joo?No vidis to blbej zamecek a co kvuli tomu musis vsechno podstoupit!8)a jak dlouho s tim odlepenym zameckem musis byt?Asi ten vas ortodontista ma taky hodne pacientu co?Ten muj taky proto mam mezi nastevama tak dlouhe intervali!Pze ve Varech je jen streda a patek a jinak ma ordinaci v Plzni!Takze je to taky docela naprd!Jinak mam dratky z toho duvodu protoze on nerad dela s gumickama...ma je ale nerad je dava!Ze se zatim pry drzi vic jidla a tak!Ale ty dratky nejsou nejak neprijemne...jen kdyz treba ten ostry konec se jakoby vysune tak mi to zacne skrabat ale to si zase sama zatlacim zpet!to je asi jediny!A to ze se za cas trochu uvolnujou!8(Ale jinak v tom nevidim rozdil!8)

pro Gabbi:

(Káťa, 17. 4. 2008 21:29)

Je to nepříjemný, ten co se mi odlepil teď se mi pořád protáčel a vadil mi při jídle tak jsem si ho sundala, ale musela jsem přitom vyndat drátek z toho kroužku na stoličce a pak mi tam nešel nandat:( Nakonec se to povedlo, ale zapotila jsem se u toho:)Buď ráda, že ti zámečky pevně drží na svém místě:)Ty máš místo gumiček drátky? Nevadí ti tam? Taky si myslím, že by ty uvolněné drátky neměly mít vliv na délku léčby. Já mám taky kontroly jednou za 2 nebo 3 měsíce,je to zbytečně dlouho.

rovnátka

(Gabbi, 17. 4. 2008 15:22)

Kata: noo tak to neni asi moc prijemny kdyz musis s tema odlepenyma zameckama vydrzet vid?8(a hlavne to zpomaluje rovnani!to je taky nevyhoda...me se teda zatim zadnej zamecek neochlipl ale zato se mi docela uvolnujou ty dratky okolo zamecku, ktere mam misto gumicek!A to podle me taky neni dobry..na to ze mam kontroly jednou za 3mesice!Coz mi prijde docela dlouha doba!Ale to se uvolnuje normalne a nak velkej vliv na rovnani to zas tak podle me nema!DOUFAM!8)

pro Gabbi:

(Káťa, 17. 4. 2008 9:44)

No tak to jsem na to zvědavá, mě minule taky říkal, že mi bude muset jeden přelepit. Taky jsem si myslela, že mám zámečky pevně přilepené, že nechápu jak si ho někdo může omylem strhnout. A hle, jedla jsem tousty a blbě kousla a měla jsem ho dole. Asi před 2 dny sem jedla chleba bez kůrky a odlepil se mi další. Takže teď mám 2 zámečky vedle sebe odlepený a ještě ke všemu jsou to ty poslední 2 v řadě, před kroužkem, takže mi při jídle vylejzá drátek:( Doufám, že mě vezmou co nejdřív a přilepí mi ho.

broušení

(Gabbi, 16. 4. 2008 7:23)

Kata: jo jo strhaval noo,ale podle mee kvuli tomu ze mi ho brousil ale kvuli tomu aby ten zamecek nalepil o neco niz-protoze potrebuju tu levou jednicku posunout jakoby nahoru aby byla ve stejne rovine s tou pravou jednickou vis!Tak proto mi ho sundaval!Teda aspon takhle mi to vysvetloval!Ale nebylo to tak hrozny jen takovej tlak...protoze si myslim ze me ty zamecky drzi fakt pevne!Jim vsechno co mam zakazany...jak orisky tak i topinky a tukam tukam...DRZI!8)ale fakt se nemusis bat...nic co by se nedalo vydrzet!8)))

broušení a bělení

(Káťa, 15. 4. 2008 20:08)

Gabbi: Počkej, on ti strhával zámeček z toho zubu co ti brousil? To mi ani neříkej, že to bolí, to si ty rovnátka radši nechám na pořád:))) Uvidíme jak s těma skvrnkama dopadnem, snad to nebude tak horký:)
Janča:Taky doufám, že to bude stačit, už takhle ty rovnátka stojí pěkný prachy. Je fakt, že člověk to čištění vydrží poctivě dodržovat tak prvních 14 dní, myslím si, že tak je to u každého a jiní ty skvrnky taky nemají, tak snad my taky ne. Neboj se toho, přinejhorším to spraví bělení, ale určitě ho nebudeš potřebovat.

skvrny

(Janča, 14. 4. 2008 18:27)

tak to jo, doufám, že tahle procedůra bude stačit a nebudu muset na to bělení. čim víc se ten konec května blíží, tím víc se těch skvrn bojím.., den "před" snad z toho budu mít noční můry:))) Jestli skvrnky budou, je to moje vina no, nemam kouřit a pečlivě zuby čistit po každym jídle..., ale to je prostě nemožný po každym jídle, to nejde...:(

broušení + bělení

(Gabbi, 14. 4. 2008 13:39)

Kata: no vidis to tak kazdej to snasi lip-ted myslim to brouseni!Ja sem pritom opravdu nic necitila!Jen takovej blbej pocit aby mi ho az moc neubrousil ale nastesti ne-e!8)))Jinak ty spodni opravdu nevim jak mi to bude brousit ze strany!A hlavne tam mam na ne natlacene spicaky!8(Ale tak snad vi co delaj!8)ale co bylo pro me docela neprijemne kdyz mi musel z te krive jednicky strhnout zamek a nasadit znovu..takovej divnej pocit jak to musel jakoby nasilim strhnout!to me asi bolelo zcele te nastevy nejvic!Jinak s tim belenim...to mas pravdu!Samozrejmne kdyz nebudu mit zadne skrvny tak beleni nebudu potrebovat!A v to taky doufam!

bělení

(Káťa, 14. 4. 2008 10:45)

Holky, abych vám taky přispěla do diskuze. Bavila jsem se s kámoškou, která měla rovnátka a ptala jsem se jí, jestli měla skvrnky po sundání. Říkala, že ne a chodila taky k Matějkovi, a prý když ti sundá ty rovnátka tak ti to lepidlo obrousí a tím se ty zuby vybělí a ještě ti dá nějakou ozdravnou kůru, takže je to prý skoro jako když si je necháš vybělit. To samý co on ti udělá po sundání zadarmo prý dělá i normální zubař a za jeden zub chce asi 100 kč. Zkuste se na to schválně zeptat u zubaře nebo u ortodontisty.

Broušení

(Káťa, 14. 4. 2008 10:39)

Tak to jsem ráda, že to nebolí. Slyšela jsem od kámošky, které brousili zuby, že jí to hrozně bolelo tak jsem se trochu lekla. Mám totiž horní dvojky jakoby rozdvojený, takže mi je bude postupně ubrušovat:( Ale snad to bude v pohodě. To si nedokážu představit, že ti bude brousit zub ze strany, jak se tam dostane? Brr, stejně to musí být nepříjemný. Tak držím pěsti ať ti je pěkně obrousí:) Díky za odpověď. Papa

beleni

(Gabbi, 14. 4. 2008 9:09)

Janca: ja si nemyslim Janco ze je to blbost si nechat belit jen horni!naopak...aby ses jimi mohla uz pysnit neee!8)Me az je sundaji tak si je taky nacham vybelit i kdyz budu mit porat rovnatka na dolnich,pze u tech dolnich pocitam tak dva roky...a to se mi nechce cekat!8)

broušení

(Gabbi, 14. 4. 2008 9:04)

Kata: k tomu brouseni..nemusis se bat!Vubec to neboli ani to neni neprijemnej pocit!Ted mi vlastne brousil levou jednicku,aby byla ve stejne vysce jako ta druha jednicka...a pristi nastevu me ceka brouseni tech spodnich a na to sem taky moc zvedava...protoze dvojky mam moc siroke-takze mi je bude brousit jakoby ze strany!8(mno ale tak to nejhorsi si myslim mam uz za sebou!a brouseni to je uz jen banalita!8)takze dopredu rikam neni se ceho bat!8)

Teriq:

(Janča, 13. 4. 2008 18:35)

Ahoj, jo, bílé gumičky se dělají. Podle mého jsou ale lepší ty barevné, protože každé gumičky se časem začnou zabarvovat (a nejen od kouření, nebo pití kávy a čaje, ale i od jídla), třeba moje jsou vždycky po vyměnění krásně růžové a po dvou měsících mi připadnou fakt mdlý do oranžova až do šeda, prostě divný no... Co by se stalo s bílejma, to nedokážu odhadnout, zkusit to můžeš:) A ještě bych ti chtěla napsat, že s každou barvou gumiček ti rovnátka půjdou vidět, podle mého je to jedno, akorát je to možná takový decentnější, když nejsou barevné:)

Bily gumicky?

(Teriq, 13. 4. 2008 17:00)

Ahojte, tak sem rada, ze sem obevila neco, kde se o rovnatkach dozvim zajimavy veci :). Pristi tejden du na otisky. Budu mit kalsicky kovovy rovnatka jenom na horni celist a pak se uvidi, jestli se pridaj i na spodni celist. Chtela sem se zeptat, jestli nekdo nevite neco o bilejch gumickach. Docetla sem se o pruhlednejch, ktery zloutnou a o barevnejch... Ale o bilejch nic. Napadlo me, ze kdyz by byly bily, asi by to bylo tkaovy nenapadnejsi ty rovnatka. Nevite teda, jestli se takovy delaj? Dikes!

ahoj

(veronika, 11. 4. 2008 17:56)

jenom dopis

Re:

(Janča, 11. 4. 2008 11:54)

Gabbi: tak pan ortodontista je "hustej", no..., to ale taky neni dobrý, že se od něj nic nedovíš... Ptej se každou kontrolu, třeba ti někdy odpoví normálně hele:))
paja: pokud mi to opravdu v květnu sundají, tak jsem horní rovnátka měla 11 měsíců.
Jinak já se fakt moc začínám bát těch skvrn..! Když si prohlížim zubiska, tak mam kolem zámečků takový skvrnky, ach jo... Nejhorší je, že na vybělení nebudu moc jít, protože mi vlastně nasadí rovnátka na dolní... nechat si vybělit jen horní to je blbost:( ách jo..

For Gabbi:

(Káťa, 11. 4. 2008 8:45)

Ahojky. Dočetla jsem se, že ti ortodontista brousil zuby. Mě je má na příští návštěvě taky brousit. Bolelo to? Nevím proč, ale bojím se toho. Díky:)papa

doba

(paja, 10. 4. 2008 17:57)

muzu se jenom zeptat jak dlouho si celkove horni rovnatka mela?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »