Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Janča a s rovnátky (ikdyž sundavacími) mám zkušenost již z dětství. Nosila jsem je několik let kvůli mému předkusu. Ke konci jsem na to už dost kašlala. Těžko říct, zda je to důvod mých pozdějších problémů. Okolo sedmnáctého roku věku mi začal jakoby "sestupovat" jeden z předních zubů, až byly postupně přední zuby úplně přes sebe. Jedna z horních stoliček se otočila na šířku a celý můj úsměv se začal křivit, protože zuby neměly dost místa. Vzhledem k tomu, že to bylo nejen neestetické (hodně mi vadily horní jedničky přes sebe), ale taky bolestivé, navštívila jsem svého zubaře, který mi napsal doporučení a poslal mě k jednomu zdejšímu ortodontistovi (musím dodat, že když mi zuby otiskly, zjistila jsem, že jedničky přes sebe nejsou zdaleka mým jediným problémem - zkrátka kvůli jedné otočené stoličce, byly zuby křivé defakto všechny a navíc jsem měla levou stranu horní čelisti zmáčklou dovnitř). Při první návštěvě ortodontisty mi pan doktor zuby prohlédl a zeptal se co od léčby očekávám a jestli jsem skutečně přesvědčená, že do toho chci jít. Jako druhý krok jsem přišla na otisky. Dělání otisků je často popisováno jako velmi nepříjemné, ale není to vůbec hrozné. Jde jen o to, že nemůžete polykat, než hmota ztvrdne, a tak člověk trochu víc slintá a to je nepříjemné:) Vlastně se připravte na to, že vám sliny potečou po bradě, pod kterou si budete držet "vaničku" a celkově pak budete dost opatlaní :) Potom mě doktor poslal na rentgen zubů. Snímky si prohlédl a konala se tzv. "konzultace", na kterou (pokud si aparátek nehradíte sami) musí přijít spolu s vámi i vaši rodiče. Při konzultaci jsem se dozvěděla co je s mými zuby špatně, co je příčinou problému, jak léčba bude probíhat, jak dlouho bude trvat a jak bude finančně nákladná.

Poté jsem byla objednána na nasazení tzv. separačních gumiček, což jsou gumičky, které vám nasadí na zuby (stoličky), na kterých budou později umístěny kroužky (účel je vytvoření mezer, aby se tam kovové kroužky později daly narvat). Gumičky vám v ústech zůstanou pár dní, dokud se neutvoří právě potřebné mezery. Je pravda, že nejsou právě příjemné a zvláště první den zuby celkem dost bolí... - ale proti tomu, co vás čeká s rovnátky to pak je slabej odvar.. (V den, kdy mi separační gumičky nasazovali jsem oznámila novinku - alergii na nikl...  Celá ordinace byla vzhůru nohama, protože kdybych to neřekla, hodně by mi uškodili, neboť klasická rovnátka samozřejmě nikl obsahují... Na to si dejte opravdu pozor. Pokud alergii zamlčíte, nebo o ní dokonce sami nevíte /což se stává../, rovnátka vám v puse nadělají pěknou paseku - nejen, že to bude bolestivé, ale taky vám můžou zhnědnout plošky zubů a hlavně se pak rovnátka musejí vyndat a vaše penízky přijdou vniveč.. ) Dostala jsem tedy na výběr mezi zlatými a dvěma druhy keramických (průhledných) zámečků.. Vybrala jsem si průhledné keramické tvrzené safírem... - to jsou keramické zámky, které nejsou zaoblené, ale klasicky kostičky (jako u kovových zámků). No a bylo mi řečeno, že vysolím o tři tisíce vyšší zálohu:/)

No a poté vám nasadí fixní aparátek... :

Na nasazení fixního aparátku jsem musela přijít nalačno. Nejprve mi sestřička vyndala separační gumičky a na zuby mi nasadila kroužky ( v mém případě pouze na horní zuby, protože mezi spodními ani po separačních gumičkách nebylo dost místa...) Poté mi byly ještě jednou dělány otisky kvůli nákusné desce. Nákusná deska je destička, kterou musí na horním patře nosit lidé, co mají předkus. Prý bychom si ukousali zámečky na dolních zubech:) Nákusná deska se nenosí po celou dobu léčby, ale cca něco kolem 4 měsíců (to už je samozřejmě individuální). Pak jsem byla ještě se dvěma novými rovnátkáři poučená o tom, jak si správně čistit zuby, co jíst/nejíst atd... Potom mi sestřička zoubky vyčistila a doktor mi na ně nalepil zámečky... Lepení zámečků nebylo vůbec příjemné, protože vám dají takovou tu železnou hrůzu do pusy, abyste ji měli po celou dobu otevřenou :( - lepení zámečků se mi zdálo téměř nekonečné :/ ) Nakonec mi sestřička připevnila drátek a bylo to... Celá procedura trvala dvě hodiny (tedy alespoň u mého typu rovnátek), jinak prý je kratší...

Po nasazení rovnátek jsem si připadala jako blbec:) Cestou z ordinace jsem se ještě stavila nakoupit a všichni na mě koukali jak na zjevení, protože jsem šišlala:) (ale to bylo zřejmě hlavně kvůli nákusné desce). Odpoledne po nasazení zoubky vůbec nebolely, jen bylo rovnátko nepříjemné... Večer se zuby ozvaly, stejně tak ráno nato mě čekalo docela bolestivé probuzení a vůbec ten druhý den byl nejhorší... Pak už se to dalo celkem snést. Po čtyřech dnech po nasazení zuby přestaly bolet, jen dásně bolely a jakoby se mi do pusy "obtiskávaly" až jakoby lepily zámečky. Také už jsem po čtyřech dnech mohla kousat... Hodně tvrdé věci jsem nerozkousala, ale měkčí věci už bez problémů. (což byl docela pokrok od prvních dnů, kdy jsem si rozmělněné jídlo strkala rovnou pomalu až do krku...) No a každým dnem to bylo lepší a lepší...:) Člověk to přetrpí.. říkala jsem si, že jsem do toho šla dobrovolně, tak to musím vydržet! A odměnou mi budou krásné zoubky:) 

Free Glitter Graphics, Cartoon Dolls, Animated Icons, Friendster Graphics, Piczo Graphics, MySpace Graphics, MySpace Codes, MySpace layouts, Doll Codes from http://www.freeglitters.com

Obrazek

 

A proč vznikly tyhle stránky?? Jako každý člověk (zejména v mém věku:)) jsem se snažila najít si o fixních rovnátcích nějaké informace, fotky, videa..., prostě jak to bude probíhat, jak budu vypadat atd.:)) Takže jsem vám, ať už nastávajícím či stávajícím rovnátkářům, chtěla tuto práci usnadnit a dát dohromady věci, které by vás mohly zajímat. *J.

 

10.10.2007

(tedy cca po čtyřech měsících) mi sundali nákusnou destičku (alelujah, můžu konečně lépe jíst a lépe mluvit:), ale zase mi dali na drátek takové pérko - pružinku, která jakoby roztahuje od sebe levou dvojku a pravou jedničku, aby se mezi ně později mohla posunout levá jednička, která je teď jakoby vzadu (viz foto). Teda je to docela nepříjemné, pérko štípe a chytá se mi tam kůže, ale zvykám si. Také mu sundali drátek ze spodních zubů. Zámečky se mi pořád odlepovaly, protože na ně doléhaly horní "špičáky":) Takže spodní zoubky v rovnání musejí počkat...:/

Obrazek

8.1. 2008

Sundali mi pružinku, ale ani to nějak nepociťuji, protože jsem si na ní za tu dobu zvykla a vůbec jsem ji necítila. Co pociťuji je (hlavně při pohledu do zrdcátka), že mám konečně gumičky na všech zoubcích. Dříve jsem měla někde drátek, někde gumičku, někde nic (bylo to divné vzhledem k tomu, že gumičky byly barevné, drátek kovový...), teď už jen gumičky :) Řekla bych, že se zoubky rovnají dobře..., jen mě trápí hnědý flíček mezi horními jedničkami. Jelikož byly dlouho přes sebe, vytvořil se mi tam kaz, který se sice sám vyhojil, ale flíček zůstal. Jelikož mám teď takovou fázi rovnání, že mám mezi horními jedničkami mezeru, tak to jde vidět ...:( Myslela jsem si, že je to proto, že jsem se mezi zuby, když byly přes sebe, nemohla dostat kartáčkem, čili že je to z nedostatku čištění, ale ortodontista mi dnes vysvětlil o co jde. Snad, až se zoubky posunou k sobě, to vidět nepůjde, jinak budu muset k zubaři, aby mi skvrnku nějak odstranil. Jinak nic nového.

 

21. 2. 2008

Další kontrola:) Tak jsem dneska dostala jiný drátek, silnější, cítím jak to víc táhne. Je to poprvé, co nemám bílý, ale celý kovový. Také mám místo gumiček tzv. řetízek. Vlastně to jsou gumičky, ale nejsou rozdělené, jsou spojené, takže to opravdu vypadá jako "řetízek". No vypadám blbě:))), ale tak si připadám pokaždý, když mam v puse nějakou novou "parádu", ono to po pár dnech přejde, až si zase zvyknu na ten pohled do zrdcadla:) Vlastně se stejně moc nesměji a snažím se zuby moc neukazovat. Dříve proto, že byly křivé a teď kvůli rovnátkům.. Jinak kombinace "řetízku" a silnějšího drátu docela bolí, vidim to dneska na nějaký ten ibuprofen:) Dneska byl zajímavý ten pocit, když mi sestřička měnila ten drátek. Ve fázi, kdy mi starý sundala a chystala se nandavat nový, tak jsem tam žádný drát neměla, zuby nebyly zpevněné a připadalo mi, jako by se kývaly:) To se teda těšim, jak se budu cítit, až mi rovnátka sundají úplně, to bude určitě "hustý":)

7.3.2008

Už jsou docela rovnýýýý:)) - foto s "řetízkem":

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. 2008

Mám novinky!:) 20. května mi sundají horní fixy!! Těším se a zároveň se hodně bojím těch skvrn... Půjdu tam jeden den, to mi sundají horní a na spodní dají (opět) separační gumičky a hned další den mi nasadí fixy na spodní. To mi vůbec nevadí, spodní zuby mi nejdou moc vidět a nemám je tak křivé, jako byly horní zoubky, takže si myslím, že je nebudu mít dlouho:)

 

 

Obrazek

- Na fotce jde vidět, jak gumičky zažloutnou. Toto má být sv. růžová, ale na jedničkách a dvojkách to "růžově" nevidim:) To je stav po měsíci.

20. 5. 2008 Zdravím:),

právě jsem dorazila z ordinace a jsem mírně zklamaná. Horní rovnátka mám stále. Nevím proč, ale řekli mi, že mi je sundají, nýbrž do těch svých poznámek si zapsali jen separaci dolní čelisti (nasazení gumiček mezi dolní stoličky kvůli pozdějšímu nasazení kroužků). Trochu mě to rozčílilo, psychicky jsem se na to připravovala docela dlouho, nemohla jsem usnout:)... No... sundají mi je zítra, tedy pokud budu chtít - další věc, co mě rozčílila je nová informace, a sice že pokud chci odstranit svůj mírný předkus, musí mi vytrhnout čtyřky nahoře a rovnátka ještě nějaký čas ponechat. Do zítra si to mám rozmyslet - jestli si nechat mírný předkus a konečně by mi sundali rovnátka, nebo jestli chci mít ještě chvíli mezery po vytrhnutých čtyřkách a samozřejmě rovnátka - co byste si vybrali???:))) Jasně, že je asi budu chtít sundat.. Předkus mám odmalička, bylo to opravdu "strašné" a teď je opravdu už jen mírný, takže to asi nechám. Nicméně jsem opravdu zklamaná z toho přístupu - za prvé, že mi řekli, že dnes mi je sundají a za druhé, že tak důležitou věc mi řekli až teď. Takže pokud se nestane zázrak a přes noc si to nerozmyslím, nebo pokud si opět neudělají špatnou poznámku:), tak zítra napíši, jak probíhá to sundavání. J*

21. 5. 2008

Tak horní jsou dole:) Jen si to nemůžu tak užít, protože mi hned nasadily zámky na dolní, takže ta bolest spodních zubů (jelikož mám docela silný drát) převyšuje tu radost z toho, že horní rovnátka jsou fuč:) Jinak fleky nevidím, ale úplně bílé ty zoubky rozhodně nejsou, takže určitě chci jít co nejdřív do toho vybělení! Na spodní zuby jsem si nechala dát tmavě fialové gumičky, tak doufám, že ty tolik nezežloutnou, nebo že to alespoň nebude tolik vidět jako u světle růžových gumiček.

A jak probíhalo sundavání? - skoro jsem to nezaregistrovala, nějaký šmik sem, šmik tam a bylo to, možná maličko nepříjemné, ale rychlé a bezbolestné. Pak mi pan doktor zoubky vyčistil a vyleštil ...., no a pak se šlo na čištění dolních, lepení zámků atd., to už popisovat nebudu, to už bylo trochu horší a delší:)

Dělali mi na horních otisky a zítra si jdu pro retenční aparátek v podobě té průhledné "formičky" a ten budu muset nosit 24 hodin po dobu tří měsíců! Prý se s tím dá mluvit a všechno normálně, tak jsem na to zvědavá... Škoda jen, že se prostě nesundají rovnátka a hotovo..., ale to už snad nějak přetrpím:)

první photo bez horních fixů:))

Obrazek

 

22. 5. 2008

Tak jsem dostala retenční aparátek. Vypadá takto:

Obrazek

 

 

Retenční aparátek mě stál necelých 1600,-Kč. Díky tomu, že jsem na začátku platila zálohu, tak jsem nyní zaplatila jen 500,-Kč.  Musíte ho dostat do 24 hodin od sundání fixů. Slouží k tomu, aby se zuby "zafixovaly" v rovné poloze a nevrátily se do původního stavu.  Musím ho nosit nepřetržitě po dobu 3 měsíců (sundavá se jen na jídlo). Myslím, že mluvit se s tím dá naučit rychle (uvidíme:), není to vůbec hrozné. Je to trošku vidět (zuby jsou takové lesklejší a není to přesně na Vaše zuby, takové 1 - 2 mm to přečuhuje - nicméně to by Vás někdo musel zkoumat hodně zblízka, aby si něčeho všiml:) Zatím to docela bolí, když to mám na zubech, ale snad to brzy přejde, jako u všeho, co s ortodontickou léčbou souvisí.

25. 9. 2008

Tak jsem po další kontrole. Je to cca tři měsíce, co jsem začala nosit retenční aparátek na horních zubech a dnes mi řekli, že už ho nemusím nosit celých 24 hodin denně, ale pouze na noc. Pohoda:)

 U spodních zubů je to malinko horší. Dali mi silnější drátek (šestnáctku) a opět pružinku na roztažení dolní pravé jedničky a trojky, aby se mezi ně vešla spodní pravá dvojka (tak si zas po dlouhé době užiju bolesti zubů). Taky mi dolepily jeden zámek na spodní pravé pětce, jenomže jsem si hned po tom v práci dala k sváče rohlik a zámek se zas odlepil. Ach jo.., já nevim, jestli to je tou keramikou... Fakt jsem jedla jenom rohlík a ještě jsem si ho ulamovala, protože vim, jak snadno se mi zámky dají odlepit. Nebo je to mejma zubama? Špatnym nalepenim? Aaaach jo... Tak jsem volala do ortodoncie, jestli je nutné přijít, aby mi ho opět nalepili, ale prý konkrétně tento zoubek teď není akutní, tak tam nemusim. Toť Fše :)

Jinak mě napadlo napsat sem zkušenosti s barvičkami gumiček, které jsem už vyzkoušela. Za dosavadní dobu léčby jsem vyzkoušela pouze čtyři barvy. Průhledné gumičky - jedním slovem děs:)), po čtrnácti dnech, co jsem je měla v puse, jsem šla na ortodoncii žadonit, aby mi je vyměnili:) Potom jsem měla sv. růžové. Ty vypadají moc hezky a nenápadně a nezežloutnou tak rychle, jako průhledné. Sice nezežloutnou hned, ale po nějaké době jo a občas mi připadaly až fakt žlutý a ne růžový, když mi je dlouho neměnili. Potom jsem měla tmavě fialové gumičky a ty byly zatím moje asi nejlepší volba. Tím, že jsou tmavé, tak nezežloutly, pouze se trochu jakoby zesvětlily, takže z tmavě fialové byla sv. fialová. No a teď mám moc hezké takové červeno-vínové metalické. Vypadá to taky pěkně, ladí to k puse:)

 

 

11.11. 2008

Tak jsem po další kontrole. Díky pružince se spodní pravá jednička a trojka od sebe roztáhly dostatečně, vznikla tedy potřebná mezera a mohla tak být už k drátku připevněna i dvojka mezi nimi. Trochu to bolí a všechno se tam dole kejve:) Nemůžu si vůbec jazykem zatlačit zezadu na spodní zuby, neb mam strach, že by mi snad vypadaly:) No a že mě zuby hrozně, ostatně jako po každé změně, bolí, to snad ani nemusím dodávat :(

PS: retenční aparát musím stále nosit na noc.

 Obrazek

Jinak jsem si nechala dát tmavě růžové gumičky, vypadá to fajn. Ty tmavé barvy jsou opravdu super, nezežloutnou, jenom zesvětlají.  :

 

 

Obrazek

 

11.12. 2008

Kontrola probíhala v dolepovacím stylu:) Dolepili mi dva úplně nejzadnější zámky, které jsem teď nějakou dobu neměla přilepené, protože se odlepily a nebylo zatím třeba je dolepit. Takže už mam zámky zase po nějaké době kompletní:) Jinak mám od spodní pravé dvojky až po poslední pravou stoličku řetízek, na ostatních zubech jen normálně gumičky. Zuby zas bolí. Už aby to přešlo...

Tmavě růžové gumičky dopadly na výbornou, a tak jsem si je nechala dát znovu. Taky trochu kvůli tomu, že barvy řetízků byly omezené a tahle ladila:)

30. 1. 2009

Další kontrola a nic moc nového. Jen od levé spodní trojky k pravé jedničce mám obr pružinu. Tak nějak už jsem se s pružinkama sžila, takže v pohodě :) Jinak mi bylo řečeno, že jdeme i se spodními rovnátky do finále. Když se nic neodlepí (což by byl ale u mě zázrak:), čeká mě už jen jedna kotrola a pak už sundavání..., tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

Obrazek

Jinak už jsem měla supr zážitek s pružinkou. Uhodila jsem se velkou silou dveřma od auta do pusy a zrovna do místa, kde mám pružinku a spodní rovnátka, takže jsem si zevnitř celou pusu rozsekala :((( Jako tohle, mě ještě nikdy nic, co souviselo s rovnátky, tolik nebolelo. A té krve... No au..., musím říct, že ta rovnátka jsou nebezpečná věc :))

Jinak mrkněte určitě do fotoalba Kaky, poslala mi novou fotku, kde je už bez rovnátek a jako vždycky moc pěkné :)

13. 3. 2009

Tak to s tim finále moc nedopadlo :)) Měla jsem slabou pružinku, a tak se mi mezi zoubky nevytvořily potřebné mezery k finálnímu rovnání. Dostala jsem tedy pružinku silnější. Až se mezery vytvoří, tak mam hned naklusat do ordinace. Ach jo, to zas bude táhnout, NEMAM RÁD PRUŽINKY :)

Mějte se všichni krásně a mrkněte ke Gábině, má tam nový příspěvek a fotečky...

17. 4. 2009

Na další kontrole se zjistilo, že už jsou mezi spodními zubisky vytvořeny potřebné mezery pro rovnání :) Ještě se ze stran maličko obrousily, aby se tam stopro vedle sebe všechny vešly, dolepily se nějaké zámečky... a bylo. Gumičky favoritky tmavě fialové :) Dole to mám celé křivé a hodně moc mezer - vypadám úúžasně :))) Mějte se hezky.

 

 

8. 10. 2009

 

 

 

Zdravím všechny, co se objeví na mých stránečkách. Nemám bohužel čas je v této době spravovat a blbne mi e-mailová schránka, takže tímto se všem moc omlouvám.

Co se týče průběhu mé léčby, chýlí se konečně ke konci. Při posledních kontrolách se neudálo vůbec nic, stále nějaké štelování, výměna drátků..., nic podstatného ani zajímavého. Při dnešní kontrole jsem dostala řetízek, aby se spravily mezery a vidím to už jen na nějaké malé doladění, takže si myslím, že začátkem nového roku půjdou i spodní rovnátka dolů a přijde retenční aparát.

Mějte se všichni krásně a přeji vám hodně úspěchů a málo bolesti při vaší léčbě.

J.

Obrazek

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vaše fotečky:

Foto Kátina krásného barevného úsměvu:

Obrazek

 

Obrazek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Káťa, jejíž foto je už výše, se rozhodla ukázat Vám, jak se její zoubky postupně hezky srovnaly.  Její léčba sice ještě zdaleka není u konce, nicméně si myslím, že už teď dosáhla velmi pěkných výsledků! Posuďte sami :) Fotografii jsem musela dát do fotoalba, neboť kdybych ji vložila jen sem, byla by moc malá a nic byste neviděli :) - Takže zde: /fotoalbum/kata/kata/original/45

Našla jsem nějaké to foto z doby než mi nasadili rovnátka, nic moc, ale aspoň něco:): /clanky/moje-zuby

Další človíček by se rád podělil o své fotky s fixními rovnátky. Tyhle jsou fakt stylový:) Kaky - /fotoalbum/kaky

Míša by se s vámi chtěla také podělit o svůj "příběh". Odkaz zde: /clanky/misin-pribeh . Slíbila, že bude průběžně přidávat další a další věci.:)

Další človíček, co by se chtěl podělit o svoji story se jmenuje Bára. Stránka bude taktéž průběžně aktualizována. Odkaz zde: /clanky/barin-pribeh

 

 

I dvaadvacetiletá Gábina se s Vámi chce podělit o svoje zkušenosti...! - /clanky/gabiny-pribeh

Mám tu moc pěkné fotky od Verči. Určitě mrkněte: /fotoalbum/verca-_16_

NEW! Další příběh, tentokrát dvanáctileté Anetky: /clanky/anetky-pribeh

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rovnátka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Trhní

(Bája, 16. 1. 2009 22:36)

Evko je to na tobě... Já sem to také nejdřív nechtěla podstoupit ale zubařka mi řekla že bez toho by to nešlo protože můj předkus byl opravdu extrémní a už mě nebavili ty hloupé komentáře od věčiny naivních spolužáků takže jsem to nakonec podsoupila a jsem spokojená... Zoubky se srovnali a už mi nelezou z pusy ven... Ale tohle je tvoje rozhodnutí... Já jsem teda byla zásadně proti vytrhnutí mích horních čtyřek... Ale ted si myslím že jsem udělala dobře že jsem se teda nakonec rozhodla pro trhání:)... Takže přeji hodně štěstí při rozhodování:) a aby ti všechno dopadlo dobře a ničeho si nelitovala:)

Rovnátka

(Evka, 14. 1. 2009 19:05)

Pro všechni i Báju
Ahojte lidičky, to jsem zase já. Nějak začínám být na pochybách. Proč? Musím jít na trhání dvou 5 a nějak se mi tam nechce ne že bych se bála toho trhání trošku ano ale jedná se mi o to že nechci si nechat vytrhnout zdravé zuby:-( to se mi nechce. Nemám nějak hrozně moc křivé zuby jen špičáky víc ve předu moc ne ale je to vidět a tak se mi nějak nechce to všechno podstoupit.:-( Vím jsem hrozná...:-(

trhání

(Bája, 13. 1. 2009 15:31)

Ahojky lidičky jestli jdete na trhání kvůli rovnátkům tak mi věřte že se není čeho bát :) ... Je něco jiného když vám ttrhají zuby z kazem a zuby zdravé.... Mě kvůli předkusu museli trhat obě horní čtařky a v ordinaci jsem byla asi tak 5 min. možná ani ne a vůbeč nic jsem necítila...Akorát ta injekce je trošku nepříjemná ale tu chvilku se to dá vydržet... A pokud máte velký předkus jako já že ani třeba nedáte zuby k sobě tak trhání doporučuji... Podvou měsících nošení rovnátek ( a po vytržení) se mi zuby viditelně srovnali... Už dám dolní zuby před ty horní a o tom se m dřív ani nezdálo :)

rovnátka

(Evka, 12. 1. 2009 11:37)

Ahoj Jani,
tak to já jsem si už nakoupila v kauflandu velké přesnídávky a počítám s tím že to nějakou dobu budu jen tohle jíst:-D sice rovnátka dostanu už asi za 14 dní ale raději zásoba.:-)

hot news

(Adéla, 12. 1. 2009 11:28)

Ahojky Jani,Evi.
tak rovnátka zatím drží,akorát se mi odlepil (už v pátek - den nasazení) 1 zámeček,takže zítra se musím objednat(až tolik ordinačních hodin nemají,dnes se vůbec neordinuje).Takže jsem z toho byla vyplesklá a obvolávala jsem holky,co maj rovnátka už delší dobu. A gumičky jsou zatím v pohodě,žádnej náznak zabarvení.

Ples jsem přežila v poho,nikdo si rovnátek nevšimunul ani ze 30cm vzdálenosti (nebyla jsem na přímém světle).

S kousáním je to horší,šíleně moc mě bolí pravá stolička,takže tam jídlo ani nepřesouvám,na levo se to zvládat,ale taky to začíná bolet-takže radši moc nekoušu a preferuju polívky a jogurty.

Na ten přes patro drát už si pomalu zvykám.

Rovnátka

(Evka, 9. 1. 2009 21:56)

Adél-vidíš to jaká jsi šikulka, dokázala ses i najíst:-), tak pak pisni jestli se ti zbarvují gumičky nebo ne ale taky si nechám dát napoprvé ty průhledné gumičky. Dej tu prosím info pak o tom zbarvení. Jinak jsem z Ostravy
Jani- tak jasně nějak to přežiju to jo ale samozřejmě je tu ten strach. Těším se na rovnátka to jo a jinak ty gumičky jak ti je pak mění to má ta doktorka u sebe nebo si musím koupit já třeba ty světle růžové ať vím. Děkuji holky!!!

Re:

(Janča, 9. 1. 2009 18:01)

Adéla: tak ten zdárně zvládnutej oběd v den nasazení ti teda závidim :), já si pamatuju, že jsem do sebe stěží nasoukala jogurt a nalámanej rohlík, byl to děs.. , strkala jsem si to pomalu až do krku. Nejhorší pro mě byly fakt ty první dva dny…, no a já měla navíc ještě přes patro nákusnou desku, takže jsem to měla s tim prostorem v puse ještě složitější :).A neboj, brzo se s tim naučíš jíst…, bude to lepší. A i to čištění začneš postupně flinkat jako každej :) Jinak s tim pocitem druhejch zubů naprosto souhlasim, najednou mi zuby přišly strašně velký. Jinak jestli keramický táhnou míň než klasika nevím, to by musel asi posoudit někdo, kdo si vyzkoušel obojí, na řeči okolo nesmíme tak dávat, přišla jsem na to, že dost věcí co se týče rovnadel je opravdu individuálních… Tak si hezky užij plesík.

Lenka: je to pan doktor Matějka, ordinaci má v Mostě, ul. Zd. Fibicha 2866, tel. do ordinace je 476705337, mobil je 721689151 (teda je to luštěné z ne moc povedeného otisku razítka na kartičce, tak snad jsem to přeluštila správně..) Tak hodně štěstí při výběru té pravé ordinace :)

Evka: to trhání je asi nepříjemný no, já to teda neabsolvovala, ale umím si to představit, navíc si pamatuju, jaké to bylo, když mi tenkrát zubařka trhala mléčné zuby, které ne a ne vypadnout :) Ale to určitě vydržíš :), pořád musíš myslet na to, jaký bude ve finále výsledek v podobě krásnejch zoubků :) Děkuju moc moc za pochvalu. A ty sv. růžové gumky vypadají opravdu suprově, možná s nimi nebudeš mít až zas takový problém jako já, já piji
hodně čaj a také kouřím…:/

Mějte se krásně. J*

mám je tam...

(Adéla, 9. 1. 2009 13:48)

Tak už je tam mám,je to přesně 3 hodiny a zdárně jsem zvládla oběd.Bylo to sice dost náročný,ale dalo se to.Myslím ale,že jen tak jíst něco teda vůbec nebudu.Kouše se mi špatně (zuby trochu bolí) a vůbec ten drát v puse mi překáží, leze mi přes něj jídlo,takže žádnej požitek...A to dlouhý číštění,tý jo.
Ale nandavání proběhlo v pohodě, byla jsem vážně nervozní, ale nebylo proč. Hygienistka mi sundala gumičky (bez problémů), zuby vyčistila a všemožně vystříkala. Pak jsem šla k doktorce. Nasadila mi kroužky (byl to zajímavej pocit,když to rvala na zuby - měla jsem pocit,že už to nesundá,aby nalepila lepidlo,ale sundání proběhlo bez problémů. žádná bolest. Potom jsem dostala UMÉLOHMOTNEJ rozvěrák,takže pohoda,byl pěkně elastickej, nikde mě nic netlačilo. Zuby mi vyčistila alkoholem, začala dávat lepidlo a lepit zámky - nešlo moc rozeznat co bylo co,ale bylo to rychle hotový. nejmíň příjemný mi bylo nandavání gumiček, měla jsem pocit,že mi zuby vytáhne z dásně:) nakonec jsem si vybrala průhledný gumičky,páč není problém si kdykoliv objednat na výměnu těch gumiček za 50Kč. Ale doporučovala mi růžový,modrý,a zelený - žádný křiklavý barvy hlavně. tak zkusím nějaký příště,nechtěla jsem teď moc šokovat... Taky když jsem měla na zubech jenom keramický zámky, řekla jsem,že mám pocit,jako bych měla druhý zuby.V tu chvíli mi to tak přišlo. Pak jsem se ještě různě vyptávala na bělení zubů atd,takže jsem chvíli mluvily a pak následoval přesun zpět k hygienistce. Dostala jsem rady a tipy,jak si čistit zuby a šla jsem domů. S kartáčkem (55kč), voskem (20kč), a rovnátkama (8100kč záloha). mezizubní kartáčky mám totiž doma. První pocit byl fajn, sice mám zámečky rozházený,jak mám tu jednu jedničku vylezlou dopředu,ale docela se mi to líbí. líbí se mi,že z dálky to není vůbec vidět:) takže večer půjdu bez problémů plesat.

to Evka:Evi to Ti nezávidim,že ti budou trhat,juj,já jsem radši změnila doktorku,která mi trhat nechce a nebude:) Ale určitě to překousneš, a bez bolesti samozřejmě:)!! Gumičky mám teď průhledný,říkala mi,že někomu se ani neobarvěj-takže to zkusím s nima a když budou brzo žlutý,nechám si je vyměnit. Doporučovala mi dost růžový,ale mně se moc růžová nelíbí,tak zkusím třeba fialovou nebo tu modrou,uvidím ještě.Ale když zkusíš jinou barvu,musím mi pak dát vědět,jak to vypadá.) Jo a Evi,není se vůbec čeho bát! Nejsi náhodou z okresu Litoměřice?

Pro Janičku

(Lenka, 9. 1. 2009 9:00)

Jani mohla bych Tě požádat o kontakt na Tvého ortodontistu? Je mi 27 let a na "stará kolena" jsem si usmyslela,že si bych si nechala srovnat zoubky. Bohužel nemám žádné refernece na někoho šikovného a zdá se mi, že Ty jsi byla spokojená a výsledek je více než BÁJEČNÝ!!!! Tak bych si ráda domluvila konzultaci. A mimochodem, mám také alergii na nikl:-)Díky za odpověď Lenka

Pro Adél

(Evka, 8. 1. 2009 15:51)

Ahojky Adél, tobě budou dávat zítra keraický rovnátka aspon tak jsem to z toho tvého článku pochopila já.:-) Jestli ju tak jaké gumičky si tam budeš dávat? Já nejdřív musím 29.1. jít na vytrhnutí 5 nahoře a stejný den ještě pro gumičky a pak 5.2. si jít pro rovnátka. Taky se bojím jako ty. Prosím dej tu pak info co a jak. Pa

zítra je den D

(Adéla, 8. 1. 2009 12:04)

Ahojky lidičky, tak od včerejška mám gumičky a musím říct,že nic strašnýho. Zuby mě vůbec nebolely, jenom jsem cítila, že mi na ně něco tlačí. Kamarádka, která měla a pořád má ještě rovnátka na spodku říkala,že se mám, že jí to bolelo moc.Tak nevím,ale byla jsem ráda,bála jsem se,že ve škole nedám zkoušku a zápočet tou bolestí,ale vážne to bylo v pohodě.Večer mi už jen gumičky v puse vadily, měla jsem pocit,že když budu něco jíst,tak je nebudu tolik vnímat,taky to tak bylo.A dneska v pohodě. Cítím tam něco cozího,ale nevadí mi to.Tak si říkám,že když mě ty zuby nebolely,že by nemuseli ani zítra,zítra je můj den D a dostanu rovnátka. A taky chci jít večer na ples,mám z toho strach,že to budu muset zušit-jednak na mě budou všichni civět,co to mám v puse a mně samotný to bude blbý a pak to asi bude dost bolet-toho se bojím nejvíc.Ale musím to vydržet,ještě uvidím,jak na tom budu,radší se preventivně nadopuju ibalginem.Sice jsem slyšela,že ty keramický tolik "netáhnou",ale nevím,co je na to pravdy??! Určitě dám info zítra, u mě to bude totiž zajímavější, zubařka mi bude sundávat plobmu,která mi zakrývala mezeru mezi jedničkou a dvojkou (mám 1 dvojku užší a kdysi mi to pán zubař takhle zakryl,aby to nebylo tolik vidět). Určitě budu zíra nervozni jako pes.
Janča:tak to se shodneme dokonale,ale teď máš krásnej úsvěm a myslím,že to za to opravdu stálo! Taky se těším na ten svůj budoucí hollywood smile,ikdyž si ho neumím moc představit:) (s tou změnou výrazu tváře atd.)

Rovnátka

(Evka, 7. 1. 2009 21:38)

Jani
tak rovnátka budu mít za měsíc, vybrané mám keramické už se na ně těším ale musím jít ještě na trhání zubý horní 5 a toho se bojím, vím že mi to umrtví ale i tak:-).Jinak Jani máš perfektní stránečky vím napsalo ti to hodně lidiček ale je to prostě tak:-) jsi jednička. No nic zase se ti ozvu. Jinak taky bych potom chtěla ty světle růžové gumičky vypají hezky. Evka

Re:

(Janča, 7. 1. 2009 11:19)

Adéla: přesně tak, taky už mě nebavilo smát se všude jen se zavřenými ústy, nebo si dávat přes pusu ruku, aby křivé zuby nešly vidět. Proto jsem teď hrozně šťastná, že jsem podstoupila léčbu a že se můžu normálně smát a nemusím se za ten úsměv stydět. Ono to sice není nic hrozného, myslím, že okolí to kolikrát tak nevnímá, ale pro ten vlastní pocit no...:)

Evka: Nebooj..., zvládlo to tolik lidí, zvládneš to i ty :) Jinak kdy dostaneš rovnátka, to nevím..., to záleží na tvé ordinaci..., všude je to jiné ta čekací lhůta, záleží to asi i na počtu pacientů v dané ordinaci a tak.. Ta rovnátka se nedělají, možná se jen objedná daný materiál (zámky, drátky). Je možné, že pokud sis vybrala keramická a třeba se v dané ordinaci moc "nepečou", tak že si počkáš o trošku déle.., nevím. Já třeba čekala docela dlouho, myslím něco kolem čtyř měsíců...

Julinka: tak dlouho už je máš, to už nějak přetrpíš.. Držím pěsti...

anetka: už jsem ti odpovídala v mejlíku:)

Stepik: No to my taky nevíme, to ví jen ona sama :) A nepsal už jsi to sem náhodou jednou..?:)

Mějte se suprově, pa J*

Rovnátka

(Evka, 3. 1. 2009 17:53)

Ahojky lidičky, chci se zeptat kdy asi dostanu rovnátka, vím je to blbý dotaz ale mě to zajímá. Mám už otisky za sebou a RTG taky ty jsem už paní doktorce poslala a v úterý jdu na další návštěvu. Tam se asi domluví co a jak už přímo ale jak dlouho se čeká než se rovnátka udělají:-D

barvicka

(anetka, 30. 12. 2008 16:52)

ahoj v breznu dostanu rovnatka chci se zeptat: plati se a za kolik vymena barvy gumicek? a kdyz se ulomi zamecek kolik stoji novy? dik

Rovnátka

(Julinka, 27. 12. 2008 22:22)

ahojky...také mám fixní rovnátka(kovová).Zatim je mam jen 7 měsíců,ale nejradši bych je už chtěla dolů.Mam z nich mindráky a deprese.Sice sem strašně ráda,že je mám,zuby se mi krásně srovnaly za těch 7 měsíců,ale nejradši bych je už chtěla mít dole...Tak se každý den modlim abych je měla v červnu už dole...tak snad to vyjde

Rovnátka

(Stepik, 27. 12. 2008 22:10)

Mě v pátek nasadili rovnátka ale nebylo to tak hrozny ale nevim co na to moje holka...?:-?

Rovnátka

(Evka, 19. 12. 2008 20:50)

Ahojky lidičky, zrovna dneska jsem šla na RTG čelisti a 7.1.2009 jdu za paní doktorkou vyřešit léčbu. Vybrala jsem si keramická rovátka. Otisky mám už za sebou. Jsem moc ráda že jsou tyhle stránky moc jsem se dozvěděla, ale už teď se docela bojím:-(

díky za podporu

(Adéla, 17. 12. 2008 15:32)

Ahoj holky, je super, že mě někdo podpoří:) Na rovnátka se už těším, sice si nedokážu představit, jak v nich budu vypadat a jak moc mě zuby budou bolet (zrovna o zkouškové juj, ale vydržím to. Za ty krásně rovný zuby, ze kterých budu mít dobrej pocit hlavně já, mi to stojí!

Gabi: info budu klidně dávat, protože přesně z diskuzí tohoto typu jsem se i já dozvěděla všechny podrobnosti a mám z toho lepší pocit,než kdybych netušila vůbec nic. Co se týče focení, mám už přesně vykoumanej ten úsměv, kde není vidět, že mám zuby křivý,takže si alespoň nekazím fotky..ale to přeci nemůžu dělat věčně. teda spíš nechci. chci se smát normálně a od srdce..

Petra:

(Janča, 16. 12. 2008 18:32)

Ahoj, já platila zálohu a na konci budu doplácet, takže o kontrolách neplatím nic..


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »